MEB Alan Değişikliği Mağduru Olan Öğretmenlere “Ölümü Gösterip Sıtmaya Razı Etmeye“ Çalışıyor!

MEB Alan Değişikliği Mağduru Olan Öğretmenlere “Ölümü Gösterip Sıtmaya Razı Etmeye“ Çalışıyor!

MEB Alan Değişikliği Mağduru Olan Öğretmenlere "Ölümü Gösterip Sıtmaya Razı Etmeye" Çalışıyor!

Tüm eleştiri ve itirazlara rağmen eğitimde 4+4+4 dayatmasını hayata geçiren Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri olduğu gibi, öğretmenleri de attığı her adımda mağdur etmiştir. Eğitimde 4+4+4 düzenlemesi daha uygulanmaya başlanmadan 30 bini sınıf öğretmeni olmak üzere 80 bine yakın öğretmenin norm fazlası durumuna düşürülmesi eğitimde yaşanan kaosun ilk habercisi olmuştur.
Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 üzerinden yarattığı mağduriyeti alan değişikliği ile gidermeye çalışmış, ancak bu işi de eline yüzüne bulaştırmıştır. 2012-2013 eğitim öğretim yılının başından bu yana 4+4+4 sisteminin getirdiği sıkıntılarla baş etmeye çalışan öğretmenler ve okullar, Milli Eğitim Bakanlığı`nın (MEB) elinde adeta perişan edilmiştir.
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen bilgi yazısında "alan değişikliği" iptalinin sadece iller arası alan değişikliği yapanları kapsadığı, alan bu durumda olan öğretmenlerin eski görev yerlerine dönmeleri şartıyla taleplerinin karşılanacağı belirtilmiştir. Alan değişikliği iptalinin sadece il dışı olacak şekilde dar tutulması ve öğretmenlere "geldiğiniz illere geri giderseniz iptalinizi yaparız ve geri göndeririz" denilmesi, bu konuda ciddi anlamda mağduriyet yaşayan öğretmenlerin beklentilerini karşılamadığı gibi, alan değişikliği mağduru öğretmenlere "ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek"ten başka bir anlam taşımamaktadır.
Milli Eğitim Bakanlığı, hemen her konuda olduğu gibi, alan değişikliği mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda da büyük bir aymazlık içindedir ve tüm eleştirilere rağmen yanlışta ısrar etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti göz ardı ederek, "benim dediğim olacak" inadının bedelini, alan değişikliği mağduru olan öğretmenlere ödetmek istemesi kabul edilemez.
4+4+4 sisteminin uygulanması sonucunda mağdur olan her kesim, farklı yönlerden çeşitli mağduriyetler yaşıyor olsa da, yaşadığımız sorunların kaynağının 4+4+4 dayatması olduğu bir kez daha açık bir şekilde görülmüştür. Eğitim Sen bu konuda sorun yaşayan bütün öğretmenlerimizle birlikte, onlarla omuz omuza vererek, gerek hukuksal, gerekse örgütsel anlamda ortak mücadele vermeye hazırdır.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

20 Yorum