MEB Şube Müdürlüğü İçin Sınav Yapmayacak

MEB Şube Müdürlüğü İçin Sınav Yapmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Şube Müdürlüğü kadroları için sınav yapma eğiliminden her geçen gün uzaklaşmaktadır. Sitemiz, Milli Eğitim Bakanlığına Türkiye genelinde bulunan boş şube müdürlüğü normlarını sormuştur. Gelen cevabı siz okuyucularımızla paylaşıyor yorumu da sizlere bırakıyoruz…

 

              2000 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlüğü sınavı yapmamakta; bu kadroları vekâleten doldurmaktadır.  Bakan Dinçer, vekâlet ve görevlendirmelere son vereceğine yönelik açıklamalar yapsa da uygulamada bu açıklamaların tam tersinin yapıldığı, görevlendirme ve vekâletlerle bu kadroların doldurulduğu görülmektedir. Sitemiz, Türkiye genelinde bulunan boş şube müdürlüğü normlarını Milli Eğitim Bakanlığından istemiştir. Milli Eğitim Bakanlığının sitemize verdiği cevap ise tam bir komedidir. İşte verilen cevap:

 

 

                27.04.2004 tarih ve 25445 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulamasına ilişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliğin 12. Maddesinde? Kurum ve Kuruluşlar; ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurular ile tekemmül etmemiş bir işleme ilişkin bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler. Hükmü yer almakta olup, talep ettiğiniz bilgiler ayrı ve özel bir çalışma gerektirdiğinden verilememektedir.
               Bilgi edinme ile ilgili yasal düzenlemelere uygun talepte bulunulduğunda, istenen bilgiler verilebilecektir.
              Bilgilerinizi rica ederim.


                                                                                                      Mustafa KARAMAN
                                                                                                                Bakan a.
                                                                                                           Grup Başkanı V.

 

 

 

             Cevaptan anlaşıldığı gibi Milli Eğitim Bakanlığı ayrı ve özel bir çalışma sonucunda bu normları belirleyebileceğini, özel çalışmalarında Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında değerlendirilmeyeceğini belirterek cevap vermemiştir. Kendi bakanlığı bünyesinde bulunan şube müdürlüğü normlarının sayısını dahi özel ve ayrı bir çalışma gerektiğini belirterek vermeyen bir bakanlık!  Acaba Türkiye'de böyle bir kurum, özel şirket olabilir mi? Düşünün ki bir hastane yönetimi bünyesinde çalışan hemşire sayısını, ihtiyacı olan doktor sayısını bilmemekte…  Demek ki Milli Eğitim Bakanlığı kaç öğretmene ihtiyacı olduğunu, kendisine bağlı çalışan öğretmen sayısını dahi bilememektedir. Ayrı ve özel çalışma sonucunda boş şube müdürlüğü normunu belirleyeceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı; nasıl bir özel ve ayrı çalışma yapacaktır? Acaba Maden Tetkik Aramayla ya da Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile mi özel bir çalışma yapacak ve kendi bakanlığının boş şube müdürlüğü normlarını belirleyecektir?  Şecaat arz ederken sirkatin söylemek bu olsa gerek.

 

 

             Bu cevaptan Milli Eğitim Bakanlığının boş şube müdürlüğü normlarını vermeyerek kafasına göre atamalarla boş normları doldurmak istediği anlaşılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının bu cevabına söylenecek çok sözümüz var ama artık bizde bıktık ve değmez diyoruz…

 

 

             Milli Eğitim Bakanlığının şube müdürlüğü konusunda objektif davranmayacağının en büyük delili yukarıda yer verdiğimiz yazısı olsa gerek. Gerçi Milli Eğitim Bakanlığı hangi konuda objektif davrandı ki?

 HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum