MEB'den e okul  karne genelgesi

MEB'den e okul karne genelgesi

MEB'den karne genelgesi: Velilerden kesinlikle karne parası istenmeyecek

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı :70297673/198.99/12208 - 08/01/2013
Konu: Karne ve Öğrenci Basan Belgeleri

ilgi: a) 6287 sayılı ilköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun,

b) 07/01/2005 tarihli ve B.08.0.YDB.0.24.06.00.813.1/188 sayılı Makam Onayı.

ilgi (a) Kanun ile zorunlu eğitim süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılmış olup, zorunlu eğitim artık 4 yıl süreli ilkokul ile 4 yıl süreli ortaokulu kapsayan ilköğretim ve 4 yıl süreli lise eğitimini kapsayan ortaöğretimden oluşmaktadır.

Bilindiği üzere ilgi (b) onay ile 2005 yılından beri merkezden basılarak gönderilen öğrenci karneleri ve başarı belgeleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren artık gönderilmeyecektir.

Karnelerin tasarımında bazı değişiklikler yapılmış olup, ilköğretim ve ortaöğretim için birer çeşit olmak üzere iki tip karne örneği tasarlanmıştır Okulların, öğrencilerin e-okukda dönem ve yıl bilgileri yer alan karneleri basabilmeleri amacıyla, karnelerin dış yüzeyini oluşturan arka ve ön kapak bilgileri ile ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına ait okullar için 2 ömek karne tasarlanmıştır.

Okul isimleri ile ilgili bilgiler için karnenin ön kapağında boşluk bırakılmıştır. Okul yönetimleri bu boşluklara okul bilgilerini gireceklerdir.

Karnenin iç yüzeyinde yer alan ve e-okul tarafından otomatik olarak üretilen bilgilerde herhangi bir düzenlemeye gidilmeyecektir.

Öğrenci başarı belgelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yerelde okullar kendileri bu basan belgelerini bastırabilecek veya kendi imkanları ile çoğaltabilecektir.

Öğrenci karneleri ve başarı belgeleri için, 2013 yılında Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilçe Millî Eğitim Müdürlükleri hesabına öğrenci sayısı esas alınarak kırtasiye ödeneği gönderilecektir. Bu sebeple okul yönetimleri kame parası adı ile öğrencilerin kendileri veya velilerinden kesinlikle para talep etmeyeceklerdir.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren https://e-okoljneb.gov.tr adresinde yer alan örneklerine Uygun olarak karne ve öğrenci başarı belgelerinin hazırlanması ve dağıtımının yapılmasıyla ilgili her türlü tedbirin alınması hususunda gereğini rica ederim.

Ömer DİNÇER
Bakan


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum