Mesleki Eğitim Artırılacak

Mesleki Eğitim Artırılacak

MEB, Türkiye’de koruma altındaki Suriyeli sığınmacıların iş gücüne katılımlarını kolaylaştıran mesleki eğitime erişimlerinin artırılacağını bildirdi. Yüzde 2 olan oranın, yüzde 10’a çıkarılması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyeli sığınmacıların mesleki eğitim yoluyla toplumsal ve ekonomik entegrasyonuna ilişkin bir takım projeler yürütüldüğünü bildirdi. Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum amaçlı SEUP ve IMEP projelerinde gelinen son durum ve Suriyeli sığınmacıların entegrasyonu için atılacak yeni adımlar, mesleki ve teknik eğitimden sorumlu Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in başkanlığındaki toplantıda değerlendirildi.


Yaş sınırı bulunmuyor

Toplantıda, Türkiye’nin dünyada en çok Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunun altını çizen Mahmut Özer, şunları söyledi:

“Okul çağındaki Suriyeli çocukların eğitime erişimlerinde çok önemli mesafeler alındı. Bakanlığımız tüm kademelerde okullaşma oranlarını artırmak için çok sayıda projeyi başarılı bir şekilde uyguluyor. Çoğu Avrupa ülkesinin öğrenci sayısından fazla Suriyeli öğrenci ülkemizde eğitim alıyor. Özellikle son üç yılda mesleki ve teknik eğitim yoluyla sosyal ve ekonomik uyuma büyük ağırlık verdik ve çok sayıda uluslararası projeyi yürütüyoruz. Yaptığımız toplantıda bu projelerde gelinen noktayı arkadaşlarımızla değerlendirdik. Bu konuda önemli mesafe alan Konya deneyimini de İl Milli Eğitim Müdürümüzden dinledik.”


Mesleki eğitim merkezlerinin sunduğu fırsatlara dikkat çeken Özer, “Geleneksel çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitiminin verildiği mesleki eğitim merkezlerinde öğrenciler haftada bir gün okulda eğitim alırken diğer günler işletmelerde beceri eğitimi alıyor. Mesleki eğitim merkezi, öğrencileri 4 yıllık eğitim boyunca asgari ücretin üçte biri kadar ücretle destekliyor. Merkezlerden yararlanmak için ortaokul mezunu olmak yeterli olup yaş sınırı bulunmuyor. Merkezler eğitim çağ nüfusu dışındaki Suriyelilerin iş gücü piyasalarına geçebilmeleri için önemli fırsatlar sunuyor. Merkezlerde eğitim alan yaklaşık 150 bin öğrencinin 3 binini, yani yaklaşık yüzde 2’sini Suriyeliler oluşturuyor. 2021’de hedefimiz bu oranı yüzde 10’a çıkartabilmektir” dedi.

 

MİLLİYET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.