Müfettişlerin Sorunlarına Çözüm Önerileri

Müfettişlerin Sorunlarına Çözüm Önerileri

MÜFETTİŞLERİN SORUNLARINA SAHİP ÇIKIYORUZ

Anayasamızın 42. maddesindeki, “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve devrimleri doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” hükmü ile eğitimde devletin gözetimi ve denetimi açıkça belirtilmiştir. Eğitim sorunlarının çözümünde; etkili, verimli bir denetim ve rehberlik hizmetleri de çok önemlidir. Bu bağlamda eğitimin niteliğini artırıcı, insan gücü kaynağını ülke ve insanlık yararına en yüksek nitelikte yetiştirme, kamu kaynaklarını daha akılcı kullanma açısından, zararı önleyici önlemleri zamanında alabilme yeteneğini geliştirici, e-denetimi uygulamaya geçirecek daha çağdaş bir denetim sistemi oluşturulmalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı'nda şu anda uygulanan üç başlı denetim sisteminin işlevsel, verimli ve etkili olmadığı toplumun her kesimi tarafından bilinmektedir.
Yeni yapılandırılacak denetim sisteminde sendikamızın öncelikli önerilerini kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz:
-Denetimde kaynak savurganlığının önlenmesi, etkililiğin ve verimliliğin artırılması için bakanlığımızda denetim birimleri birleştirilerek tek çatı altında toplanmalı,
-Eğitim Müfettişliği unvanı geri verilmeli, kamuda çalışan diğer müfettişlerle özlük ve mali farklılıkları giderilmeli,
-Mesleğe alınmada öğretmenlik esas olmalı, eğitim alanlarına göre uzmanlaşma olanağı sağlanmalı ve adaletsiz uygulamalara son verilmeli,
-Sistemin açıklık özelliğini artırıcı ölçme ve değerlendirme ölçütleri geliştirilmelidir.
Eğitim-İş olarak, denetim sistemine ve müfettişlerimizin sorunlarına bu çerçevede her türlü katkıyı ve desteği vermeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız.

MERKEZ YÖNETİM KURULU


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.