Öğrenciler ikinci yarı yıla süt ile başlayacak

Öğrenciler ikinci yarı yıla süt ile başlayacak

Okul Sütü Programı kapsamında pazartesi gününden itibaren öğrencilere süt dağıtımı yapılacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı organizasyonunda yürütülen ve 11 Şubat itibarıyla 30 bin 885 okulda başlayacak olan Okul Sütü Programı, 14 Haziran'a kadar devam edecek.

Program kapsamında ülke genelinde resmi ve özel okullar ile azınlık okullarının, ana sınıfları ile ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında bulunan 6 milyon 290 bin 977 öğrenciye her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt dağıtılacak.

-''Velilerden izin formu alıyoruz''-

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık,AA muhabirine yaptığı açıklamada, programın çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırmak, sağlıklı nesiller yetiştirmek ve çocuklara beslenme desteği sağlamak amacıyla yapıldığını ifade etti.

Programın her yıl uygulanmasını planladıklarını, süt dağıtımının tüm Türkiye'de uygulanacağını belirten Kocabıyık, Bakanlık olarak birinci hedeflerinin dezavantajlı çocuklara ulaşmak olduğunun altını çizdi.

Okul Sütü Programı'nda geçen yıl bazı öğrencilerde süt şekerinin bağırsakta sindirilememesinden kaynaklan laktoz intoleransının yaşandığını ancak bunun besin zehirlenmesi gibi algılandığına dikkati çeken Kocabıyık, ''Sütler bozuk gibi lanse edilmeye çalışıldı. Sonra analiz sonuçlarını aldık. Analiz sonuçlarında sütlerin bozuk olduğu ile ilgili herhangi bir bulguya rastlamadık'' dedi.

Laktoz intoleransının insanların yüzde 80'inde görüldüğünü kaydeden Kocabıyık, bu yıl herhangi bir sorun yaşanmaması için e-okul sistemine veli izin formları yüklediklerini belirtti.

Veli izin formlarının okul müdürleri aracılığıyla doldurulduğuna dikkati çeken Kocabıyık, şöyle konuştu:

''Velilerden, çocuklarında süte karşı herhangi bir alerji, laktoz intoleransı tespit edip etmedikleri ya da çocuklarının böyle bir sorunu varsa süt verilip verilmemesiyle ilgili izin formu alıyoruz. Daha sonra okul müdürleri bunları e-okul sistemine giriyor ve biz bunu buradan görüyoruz. Dolayısıyla okul sütü dağıtılmaya başladığında hangi çocuklara okul sütü dağıtıp dağıtmayacağımızı bileceğiz. Velisi izin vermeyen, alerjisi olan, laktoz intoleransı olan çocuklara okul sütü verilmeyecek. Velisinden izin alarak okul sütünü dağıtacağız.''

-''Sorun yaşanacağını düşünmüyorum''-

Bu yıl Ocak ayında program hakkında 218 öğretmene 2 gün eğitim verildiğini vurgulayan Kocabıyık, illere giden bu öğretmenlerin çok bilinçli olduğunu ve herhangi bir sorun karşısında ne yapacaklarını bildiklerini söyledi.

''Bu yıl çok daha sistemli bir şekilde hazırlandık. Herhangi bir şekilde bu sene sorun yaşamayacağız'' diyen Kocabıyık, çocukların herhangi bir rahatsızlık yaşaması halinde öğretmenlerin, okul müdürünü, onların da il okul sütü komisyonunu bilgilendireceğini ve çocuğun sütü içtiği partiden dağıtımın iptal edileceğini kaydetti.

Kocabıyık, daha sonra alınan numunelerin analize gönderileceğini ifade ederek, ''Analiz sonucu gelinceye kadar o partiden dağıtım durdurulacak, başka bir partiden dağıtıma devam edilecek. Ancak analiz sonucu temiz geldikten sonra o partinin dağıtımı devam edecek'' dedi.

-''Panik yapmamalarını tavsiye ediyorum''-

Bir sorunla karşılaşılması durumunda ailelerin ve öğretmenlerin sakin olmasını isteyen Kocabıyık, ''Hemen panik yapmamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü çocukların alerjik bir sorunu söz konusu olabilir. Sütle ilgili bir alerjik bir durum veya laktoz intoleransı olabilir. Hemen okul müdürleri aracılığıyla en yakın sağlık kuruluşuna başvuracaklar. Önlemler alınacak. Sağlık Bakanlığı da bu işin içinde olduğu için onlar da okul sütü komisyonunda olduğu için sorun yaşanmaz. Sorun yaşanacağını düşünmüyorum'' şeklinde konuştu.

Ailelerin çocuklarına okul sütü verilmesinden vazgeçmesi halinde bunu okul müdürlerine bildirmesi gerektiğini kaydeden Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Program 2 aydır organize ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. Bu sefer çok iyi organize olundu. Ben herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Önemli olan çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, sağlıklı nesillerin yetişmesi ve süt içme alışkanlığının kazanılması. Okul sütü projesine ben tepki ile değil sempati ile bakmalarını rica ediyorum. Çocukları beslenme desteği için bunu yapsınlar.''

-Okul sütüne özel internet sitesi-

Programa ilişkin hazırlıklar, öğretmenlere verilen eğitimler ve materyallerin bulunduğu özel bir internet sitesinin de hazırlandığını bildiren Kocabıyık, öğretmen ve velilerin ''www.okulsutu.com'' adlı siteden merak ettikleri tüm bilgilere ulaşabileceğini söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.