Öğretmen Anketi: İLKSAN, Lağvedilmeli Midir?

Öğretmen Anketi: İLKSAN, Lağvedilmeli Midir?

Öğretmenlere İLKSAN’la ilgili anketimiz sonuçlandı. İşte sonuçlar…

     İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı(İLKSAN) bu günlerde eğitim gündeminde önemli bir yer edinen kurum. Kurumun üyeliğinin isteğe bağlı olmaması aslında en büyük sorunların başında yer alıyor.

 İLKSAN’a üye olan öğretmenler, istekleri doğrultusunda üye olmuyor, zorla üye yapılıyorlar ve maaşlarından %2 aidat kesiliyor. Öte yandan emeklilik ve diğer sosyal haklar konusunda oldukça zayıf kalan İLKSAN, bir OYAK veya POLSAN gibi üyelerine ciddi miktarlarda emekli ikramiyesi ödeyemiyor, ödemek için de herhangi bir çalışma yapmıyor. Dolayısıyla İLKSAN’ın ödediği emekli ikramiyesi çok cüzi ve sembolik rakamlardan oluşuyor.

 Öte yandan İLKSAN yönetim kurulunu oluşturan başkan ve üyelerin çok yüksek maaş almaları ve bu maaşların aslında alınan esas maaş olmaması da üyelerin oldukça tepkisini çekiyor.

 Biz de öğretmenlere ‘’İLKSAN Lağvedilmeli Midir?’’ diye sorduk. Sosyal medyanın çeşitli platformları üzerinden gerçekleştirdiğimiz ankete 5000’in üzerinde öğretmen katıldı. Sonuçlar ise şöyle:

 İLKSAN Lağvedilmeli Midir?

 %77.9 EVET

 %22.1 HAYIR

Sonuçlara göre İLKSAN’ın üyelerine ses vermesi elzem görülüyor. Yakın zamanda İLKSAN’da bir ıslah çalışması olmaması halinde sandığın kapatılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 Mebpersonel.com – Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
29 Yorum