Öğretmenler Son Sözünü Söyledi: Banka Promosyonu Güncellemezse…

Öğretmenler Son Sözünü Söyledi: Banka Promosyonu Güncellemezse…

Öğretmenler Son Sözünü Söyledi: Banka Promosyonu Güncellemezse…

Zonguldak’ta, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Kamuran Aşkar, Halk Bankası'nın promosyonu güncellemediği takdirde tüm hesapları kapatarak başka bankalara geçeceklerini bildirdi. Sendika üyeleri Halk Bankası Zonguldak Şubesi'ne geçerek dilekçelerini teslim etti.

Eğitim Bir Sen Zonguldak Şubesi Başkanı Kamuran Aşkar Madenci Anıtı'nda basın açıklaması yaptı. Aşkar, öğretmen kariyer basamakları, banka promosyon güncelleme talebi, öğretmenlik meslek kanunu ve okullarda temizlik personeli eksikliği gibi eğitim kamuoyunu meşgul eden pek çok konuda talepleri iletti.
Alana toplananlar "Kariyer basamakları sınavsız", "Maaş promosyon oranları yenilensin", "Eğitim öğretim ödeneği güncellesin", "MTSK ücretleri arttırsın", "Kariyere Evet sınava Hayır", "Meslek kanunu öğretmenine destek kanunu olsun ve "Bankalar şaşırdı Sabrımızı taşırdı" şeklinde sloganlar atıldı.

Kamuran Aşkar şunları söyledi:
“Çalışanlar arasında toplumsal saygınlığı en yüksek kesimi olan öğretmenlerimizin sorunlarına yasal dayanak oluşturmak adına 14 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğe giren öğretmenlik Meslek Kanunu sahanın beklentilerinden uzak olduğu gibi öğretmenlerimizi rencide edicidir de.


2022 yılında çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu 17 yıllık mağduriyeti hiç dikkate almadığı gibi eğitim tarihimizde yaşanan en büyük huzursuzluk ve tartışmalara da kapı aralamıştır. Kariyer basamakları diye önümüze konulan ve bir yığın video ile öğretmenlerin yaz tatilini harap eden uygulamalarla yanlış üstüne yanlış yapılmakta, öğretmenin itibarı zedelenmektedir. Kanun ve yönetmeliğin çıkma aşamasında ve sonrasında itirazlarımızı çok güçlü bir şekilde ortaya koyduğumuz kariyer basamakları uygulaması dağın fare doğurmasından ibarettir.

KÖSTEK DEĞİL DESTEK KANUNU İSTİYORUZ
Gelinen noktada bir kez daha anlaşılmıştır ki bu iş sınavla olmaz ve olmamalıdır da. Bir an önce sınav iptal edilmelidir. 17 yıldır yeni bir düzenleme yapılmaması dolayısıyla, gün farkıyla sınava giremeyen arkadaşlar bugün mesleğin 27. yılındalar. Dolayısıyla 27. yılında uzman olacak bir öğretmenin başöğretmenlik için 37. yılını beklemesi kabul edilemez. Hele ki öğretmenlerin yaz tatilleri harap edilerek, yüzlerce saatlerine ipotek koyup gelişimlerini ve branşlarını ilgilendirmeyen içerikler izletip sınav yapılması mantığa aykırıdır. Uzman ve Başöğretmenlik sınavları iptal edilerek öğretmenlere kıdemlerine uygun şekilde bu unvanlar verilmelidir. Bu sınav, aksi halde iş huzurunu ve iç barışı bozmaya namzettir.
Eğitim-Bir-Sen olarak son iki toplu sözleşmede ısrarcı olduğumuz ve sürecin başından beri ifade ettiğimiz 8 yılını dolduran uzman 12 yılını dolduran başöğretmen özel hizmet tazminatından yararlanmalıdır önerimizi burada bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

“GERÇEKÇİ VE KAPSAYICI BİR EĞİTİM ÖDENEĞİ İSTİYORUZ”


2022 – 2023 Eğitim Öğretim yılı eğitim çalışanları açısından önceki yıllara göre ekonomik zorlukları daha fazla hissettikleri bir yıl olduğunu öne süren Aşkar, şöyle devam etti:
“Yıllara göre erimiş, artık eğitim öğretim ödeneği olmaktan çıkmış ve ülke gerçeklerinden uzak kalmış bir eğitim ödeneği sadece komik değil adaletsizdir de. Eğitim çalışanlarının alım gücünü arttıracak mali haklarda iyileştirme yapılması elzem olmuştur. Her eğitim öğretim yılı başında sadece öğretmenlere verilen Eğitim Öğretim tazminatı tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde en az bir maaş tutarında verilmeli, öğretmeni ve öğretmen dışı çalışanları ayrıştıran uygulama son bulmalıdır.
Bilindiği gibi yıllık enflasyon % 80'i aşmıştır. Hissedilen enflasyon ise bunun çok ötesindedir. 2023 yılı enflasyonunu merkez bankası % 20 civarında öngörürken OECD % olarak tahmin etmektedir. Bütün bunlara rağmen hükümet öğretmenlere verilen eğitime hazırlık ödeneğinde en ufak bir artış yapmamıştır. Bu durumun kabul edilebilir yanı yoktur. Hükümet eğitim ödeneğinde hem geçmişi telafi etmeli, hem de 2023 yılı enflasyonunu dikkate almalıdır. Eğitim çalışanlarının kimseye muhtaç olmadan insanca yaşayacakları bir maaşı olmalıdır.”

BANKA PROMOSYONU KONUSU!
Banka promosyon sözleşmelerinin önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Aşkar, “yüksek enflasyon, özellikle son bir yılda yapılan banka promosyon sözleşmelerini değersiz hale getirmiştir” dedi. Aşkar şöyle devam etti:

Öğretmenler Son Sözünü Söyledi: Banka Promosyonu Güncellemezse…
“Kamu görevlilerinin zararı büyüktür. Enflasyonun neredeyse 10 katı kâr yapan bankalar banka promosyon sözleşmelerini güncellemeye yanaşmamakta ve kârlarına kâr eklemeye devam etmektedirler. Bu zamana kadar promosyon sözleşmelerinin güncellenmesi ile alakalı vermiş olduğumuz dilekçelerin büyük çoğunluğuna ret cevabı geldiği gibi verilen promosyonun çok daha fazlasını tazminat olarak talep etmektedirler. Bankaların bu vurdumduymazlığını bir yere koymak mümkün değildir. Bankalar bu tavırlarına devam ederlerse bedelini ağır bir şekilde ödeyeceklerini bilmelidirler.

Bu husustaki mücadelemizden asla vazgeçmeyecek verilen ret cevaplarını sineye çekmeyeceğiz. Hükümet de bütün bu yaşananlara seyirci kalmamalı bankaların sömürü çarkına dur demelidir. Bankalara son çağrımız şudur: Gelin kamu çalışanlarına kulak verin ve banka promosyon sözleşmelerini günün şartlarına uygun olarak bir an önce güncelleyin.”

Basın açıklaması sonrası Sendika Başkanı Kamuran Aşkar ve sendika üyeleri Halk Bankası Zonguldak şubesine gidip dilekçelerini teslim ettiler.

3 BİN 200 ÖĞRETMEN MAAŞINI HALK BANKASI"NDAN ALIYOR
Basın açıklamasında ayrıca Zonguldak, Merkez, Kilimli ve Kozlu'da toplam 3 bin 200 öğretmenin maaşlarını Halk Bankası'ndan aldığı hatırlatıldı. Yaklaşık bin 500 öğretmenin ise Eğitim Bir Sen'e üye olduğu ve bankanın promosyon sözleşmesini güncellememesi durumunda sendikaya üye öğretmenlerin Halk Bankası ile olan bağlarını kopartarak hesaplarını kapatacakları kaydedildi.

Emre Can Bayram

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

17 Yorum