Öğretmenler Zorunlu Hizmet Affı Bekliyor.

Öğretmenler Zorunlu Hizmet Affı Bekliyor.

Öğretmenler Zorunlu Hizmet Affı Bekliyor.

Öğretmenlerin MEB tarafından belirlenen durumlarda, atandıkları zorunlu hizmet bölgelerinden, tayin isteme hakları vardır. Bu mazeretler istenilen evraklar ile desteklendiği zaman, tayin yolu yani tercihi açılmış olur. Bu hakkı kullanan binlerce öğretmenin, zorunlu hizmetini tamamlamadığı için mazereti, ortadan kalkana kadar ertelenmiş sayılır. Öğretmenlerin, zorunlu hizmet sürelerinin kalan kısmı için af mı geliyor?

Pandemi ülkemizde baş gösterdiğinden beri hemen hemen her kişi ve kurumu direkt ya da dolaylı olarak etkiledi. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin 'aile birliğinin sağlanması' prensibiyle sağlık ya da eş durumu diye bilinen mazeret ataması ile şehir dışındaki bir okulu tercih edip tayin isteme hakkını gözetiyor. İşin birde şehir dışında eşinin sigortalı olduğunu gösterdiği, aile birliğinin sağlanması talebiyle eşinin ikametgahının yakınlarında istediği bir okula atandıktan sonra, kalan zorunlu hizmeti nasıl tamamlayacağı konusu var.

Her sene mazeretinin devam ettiğini belirten evrak verme durumu eşleri iyiden iyiye bunalmıştı. Hal böyleyken 2000 ve 2010 yıllarında bu şekilde ki öğretmen ve eşlerine yani ailelere devlet, af getirmişti. Zorunlu hizmeti bulunan öğretmenin, zorunluluğu kaldırılmış yani affa uğramıştı. Eşler evrak vermekten kurtulurken öğretmenlerde bulundukları şehirlerde öğretmeye devam etmişlerdi.

2020 yılında yine böyle bir af beklenirken pandemi her şeyi alt üst etti. 2020 yılından beri yani pandemi bahanesiyle bu evraklar istenmiyor. Özellikle bu sene yine bu evrakların istenmemesi camiada 'kesinlikle af gelecek' yorumlarına neden oldu. Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar; "Bu sene de evraklar istenmedi. Öğretmenler kendileri tercih ederler ise şehir dışına atanabilecekler, bunun önü açık. Fakat MEB, eş durumu yada sağlık durumu gibi nedenlerle, bu durumlarının devam ettiğine dair evrakları bu sene de istemedi. Af bekleniyor, böyle bir talebimiz var ama resmiyette herhangi bir gelişme yok" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

78 Yorum