Öğretmenlere eş durumu için AK Parti MKYK üyesi Burhan Kayatürk ile görüşüldü

Öğretmenlere eş durumu için AK Parti MKYK üyesi Burhan Kayatürk ile görüşüldü

Öğretmenlere eş durumu için AK Parti MKYK üyesi Burhan Kayatürk ile görüşüldü

Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenlik ilk olarak 2016 yılında tekrar Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı. Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl sonra kadroya geçip +1 yıl sonra ise tayin hakkı elde edebiliyorlar. Kadrolu öğretmenlerle özlük haklarında bazı farklılıklar olan sözleşmeli öğretmenlik meselesinde en büyük sorunlardan biri ise eşi özel sektörde veya diğer bakanlıklarda çalışan öğretmenlerimize tanınmayan aile birliği hakkı. İkisi sözleşmeli öğretmene ise Milli Eğitim Bakanlığının çıkardığı yönetmeliklerle 1 yılını dolduran öğretmenlere bu hak tanınıyor. Peki ya sözleşmeli öğretmenlik kalkacak mı? Eş durumu gelecek mi? Konu ile alakalı Ak Parti MKYK üyesi ile görüşüldü.

AK PARTİ MKYK ÜYESİ BURHAN KAYATÜRK İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Atama bekleyen öğretmenler ve atanmış öğretmenlerin sorunlarına karşı ilgisi ve desteğiyle bilinen #möap platformu yöneticiliği de yapan Harun Yeşilova bugün Ak Parti MKYK üyesi Sayın Burhan Kayatürk ile bir görüşme gerçekleştirdi. Öğretmenlik mesleğinde çözüm bekleyen bazı konulara değinen Harun Yeşilova özellikle eş durumu konusunun altını çizerek Sayın Kayatürk ile görüşme gerçekleştirdi. Eş durumu konusunun sözleşmeli öğretmenliğe kazandırılmasını talep eden Harun Yeşilova, Ak Parti MKYK üyesi eski Van milletvekili Burhan Kayatürk'ten ise konu hakkında olumlu dönütler aldı. Burhan Kayatürk yaptığı konuşmada: ''Bu sorunun varlığından haberdarım. Çözülmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Bu konu masaya yatırılacaktır. Bu sorunun çözümü için elimden gelen gayreti göstereceğim.'' ifadesinde bulundu. Ayrıca öğretmenlik mesleğindeki konulara vakıf olduğunu belirten Burhan Kayatürk, öğretmenlerin her zaman yanında olduklarını belirterek Ak Partinin eğitime vermiş olduğu ve de verecekleri desteğin tam olduğunun altını çizdi.

AİLE BİRLİĞİ HAKKI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE TANINMALIDIR


Önümüzdeki haftalarda Çalışma Bakanlığı ve taraflar bir araya gelecek. Yapılan görüşmelerin sonucunu kamuoyuna açıklanacak. Öncelik sözleşmeli istihdamının kalkması. Eğitim camiasının talepleri bu yönde. mebpersonel.com olarak edindiğimiz bilgilere göre bu konunun şimdilik zor olduğu gözüküyor. Fakat bazı özlük haklarının sözleşmeli personellere ve öğretmenlere kazandırılacağını biliyoruz. Bu özlük haklarında mutlak suretle eş durumu hakkı yani anayasal hak olan aile birliği hakkı sözleşmeli öğretmenliğe kazandırılmalıdır.

mebpersonel.com özel haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

9 Yorum