Öğretmenler'in alan değişikliği isyanı!

Öğretmenler'in alan değişikliği isyanı!

Alan değişikliğini iptal etmek isteyen öğretmenlere şoke edici karar. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği bilgilendirme yazısında, alan değişikliği iptalinin yalnızca iller arası yapılanları kapsayacağını açıkladı. Alan değişikliği iptali geniş tutulmalıdır. Alan değişikliği iptal hakkı il içinde yönetici ve öğretmenlere de verilmelidir.

Dinimizde günah işleyen birisine bile tövbe etme hakkı verilmişken, MEB alan değişikliğinde hata yaptım , yeni alanımda verimli olamıyorum ve eski alanıma geçmek istiyorum diyenelere HAYIR diyerek bu hakkı vermiyor.

Alan değişikliği iptalini isteyen tüm eğitimcilerimize bu hak verilmelidir.

Sendikalarımız bu konuda taraf olamaz çünkü alan değiştiren binlerce üyesi var...

Ama sendikalarımız şunu iyi bilirler ki 20 yıllık bir sınıf öğretmeninden İngilizce öğretmeni olmaz...

Sendikalar İlkesel Hareketlerin değil menfaat hareketlerinin yapısı olduğu için MEB'in yapmış olduğu bu tarihi hataya ses çıkartamıyorlar.

Çünkü üye kaybı ilkelerin önüne geçer...

Alan değişikliği konusunda Kamudanhaber sitesi olarak ısrarla alan değişikliği olayının yanlış olduğunu başından beri savunuyoruz. Bir hata yapıldı.

En azından hata yaptığını anlayan ve yeni alanında başarılı olamayan öğretmenlere ayrım gözetilmeden iptal hakkı tanınmalıdır.

Bu konuda başta Bakanımız Ömer DİNÇER olmak üzere İnsan Kaynakları Genel Müdürümüz Hikmet ÇOLAK'I duyarlı olmaya davet ediyoruz...

Sayın DİNÇER ve ÇOLAK çocuklarının matematik , ingilizce , fen bilgisi , edebiyat derslerine 20 yıllık sınıf öğretmenlerinin girmesini istermiydi ?

Bu soruya cevapları EVET ise iptal edilmesin....

Alan Değişikliği Konusunda Eğitimsen'in Bakış Açısını yayınlıyoruz.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği karara göre alan değişikliği yaparak ataması yapılan öğretmenlerin işlemleri, yalnızca eski görev yerlerine dönmek koşuluyla değerlendirmeye alınacak. Eğitim-Sen karara tepki göstererek, MEB'in öğretmenlere ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalıştığı açıklamasında bulundu.
MEB alan değişikliği takvimini açıkladı
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıyla, 2012 yılında özür durumundan yer değiştirmesi yapılamayan öğretmenlerin, iller arasında alan değişikliği yoluyla atamalarının yapıldığını anımsatarak, bu kapsamda alan değişikliği yapılan öğretmenlerden daha önce görev yaptıkları alana ve ile atanma talebinde bulunanlar olduğu gibi öğrenci velilerinden de bu öğretmenlerin önceki alanlarına geçirilmeleri yönünde talepler geldiğini belirterek eski alanına ve iline dönmek isteyen öğretmenlerin 9 -11 Ocak tarihleri arasında başvuruda bulunmalarını istedi.
Dil bilmeyen İngilizce öğretmeniyle ders yapılıyor
Buna göre alan değişikliği yaparak iller arasında ataması yapılan öğretmenler, kendi branşlarına dönmek istemeleri durumunda yalnızca eski iline dönebilecek. MEB'in kararına isyan eden atama mağduru öğretmenler, branşları olmayan alanlarda eğitim vermeye devam etmek zorunda olmalarının büyük sıkıntılara yol açacağını söylüyor. İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmeni, müzikten hiç anlamayan müzik öğretmeni, resim bilgisi olmayan resim öğretmenlerinin girdiği derslerde çocuklarının eğitim hakkının engellendiğini söyleyen veliler de süreci endişeyle izliyor.
4+4+4'ün mağduriyeti alan değişikliğiyle giderilemedi
Konuyla ilgili Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 4+4+4 üzerinden yarattığı mağduriyeti alan değişikliği ile gidermeye çalıştığı, ancak bu işi de eline yüzüne bulaştırdığı ileri sürülerek, "2012-2013 eğitim öğretim yılının başından bu yana 4+4+4 sisteminin getirdiği sıkıntılarla baş etmeye çalışan öğretmenler ve okullar, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) elinde adeta perişan edilmiştir" görüşüne yer verildi.
80 bin öğretmen norm fazlası durumuna düşürüldü
Tüm eleştiri ve itirazlara rağmen eğitimde 4+4+4 dayatmasını hayata geçiren Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğrencileri olduğu gibi, öğretmenleri de attığı her adımda mağdur ettiğinin vurgulandığı açıklamada, 4+4+4 düzenlemesinin daha uygulanmaya başlanmadan 30 bini sınıf öğretmeni olmak üzere 80 bine yakın öğretmenin norm fazlası durumuna düşürüldüğü, bunun da eğitimde yaşanan kaosun ilk habercisi olduğu kaydedildi.
Öğretmenlere ölümü gösterip sıtmaya razı etmek
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen bilgi yazısında "alan değişikliği" iptalinin sadece iller arası alan değişikliği yapanları kapsadığı, bu durumda olan öğretmenlerin eski görev yerlerine dönmeleri şartıyla taleplerinin karşılanacağının belirtildiğine değinilen açıklamada,"alan değişikliği iptalinin sadece il dışı olacak şekilde dar tutulması ve öğretmenlere 'geldiğiniz illere geri giderseniz iptalinizi yaparız ve geri göndeririz' denilmesi, bu konuda ciddi anlamda mağduriyet yaşayan öğretmenlerin beklentilerini karşılamadığı gibi, alan değişikliği mağduru öğretmenlere 'ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek'ten başka bir anlam taşımamaktadır" ifadelerine yer verildi.
MEB'in 'benim dediğim olacak' inadı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, hemen her konuda olduğu gibi, alan değişikliği mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda da büyük bir aymazlık içinde olduğu ve tüm eleştirilere rağmen yanlışta ısrar etmeyi sürdürdüğü öne sürülen Eğitim-Sen açıklamasında, "Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti göz ardı ederek, 'benim dediğim olacak' inadının bedelini, alan değişikliği mağduru olan öğretmenlere ödetmek istemesi kabul edilemez. 4+4+4 sisteminin uygulanması sonucunda mağdur olan her kesim, farklı yönlerden çeşitli mağduriyetler yaşıyor olsa da, yaşadığımız sorunların kaynağının 4+4+4 dayatması olduğu bir kez daha açık bir şekilde görülmüştür" denildi.
Yusuf Yavuz


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

73 Yorum