Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Kesintisi Nasıl Oluyor?

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Kesintisi Nasıl Oluyor?

MEB'in illere gönderdiği ''ek ders ücreti'' konulu yazı çok sert tepki yarattı.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), bilindiği üzere içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılında öğretmenlerin ek ders ücretlerini ödememe noktasında hummalı bir çalışma içine girmiş, bu konuda çok büyük bir enerji harcamıştı.

 Danıştay'ın öğretmenlerden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilemeyeceği kararına rağmen, fiilen ders yapılamayan durumlarda da bakanlık öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilmesini istedi.

 MEB'in ek ders ücretinin kesilmesi doğrultusunda yazdığı yazı öğretmenler başta olmak üzere sendikalar tarafından da sert tepki ile karşılandı. Fakat özellikle eğitim sendikalarının tepkisi iki satır yazı yayımlamanın dışına çıkamadı.

 Örnek verecek olursak:

 Haftada 30 dersi olan bir sınıf öğretmeninin 25 dersi dolu geçip 5 dersine öğrenci gelmese/gelemese veya teknik sorunlardan dolayı bağlantı kurulamasa;

 Haftalık ek ders miktarı 18 saatten, 9'a düşmektedir. Yani %50'lik bir kayıp olmaktadır.

 Haftada 26 dersi olan bir Matematik öğretmeninin 19 dersi dolu geçip 67 dersine öğrenci gelmese/gelemese veya teknik sorunlardan dolayı bağlantı kurulamasa;

 Haftalık ek ders miktarı 13 saatten 5 saate düşmektedir. Yani %60'ın üzerinde bir kayıp sözkonusudur.

 Maaş karşılığı dışında kalan derslerde öğretmenlerin ek ders ücretini alabilmesi için öğrencilerin derse girme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi durumda bakanlık ek ders ödenmemesini istemiştir. 

 Ülkemizin hemen her yerinde gerek içinde bulunulan zaman, her sınıfın öğrenci mevcudunun farklılığı, bölgesel farklar, mevsimlik göçler, sosyo-ekonomik durum, elektrik/Adsl gibi bağlantı problemlerinden dolayı muhakkak derslerin tamamı yapılamamaktadır.

 Eğitim camiası salgın ile birlikte öğretmenlerin nöbet, sınav görevi, DYK, İYEP, okuma-yazma kursu vb. kursların ek ders ücretleri kesilmiş, şimdi de haftalık ders yüküne göz dikmiş bir bakanlık ile karşı karşıyadır. Bu kesinti de başarı ile tamamlandıktan sonra sıra maaşlara mı gelecektir?

 Şunu da eklemek gerekir; mevzuat hükümleri oldukça kolay bir şekilde değişmektedir. Mevzuat değiştirerek, olağanüstü dönemde personeline maddi ve manevi katkı sağlayarak süreci geçiren bir Sağlık Bakanlığı var.

 Maarif ailesi şunu merak ediyor: Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere maddi ve manevi destek olma gayretinde olacağı yerde neden hep öğretmenin elinde kalan 3 kuruşu kırpmaya çalışıyor?

 MEB, 2021 bütçesinden rekor düzeyde fazla veren, kendisine ayrılan paranın hatrı sayılır kısmını harcayamayan bir bakanlık olacak.

 Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.