Öğretmenlerin Ek Dersi Canlı Derste Kesilemez, Danıştay Kararı Var

Öğretmenlerin Ek Dersi Canlı Derste Kesilemez, Danıştay Kararı Var

MEB, danıştay kararını uygulamalı canlı derslerde öğretmenlerin ek ders ücretlerini kesmemeli...

MEB- Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim süreci canlı dersler döneminde yeni bir tartışma konusu ile baş başa. Bugün çıkan bir haber öğretmenlerin  uzaktan eğitim süreci ek ders ücretleri konusunu yine gündeme taşıdı.

O habere değinecek olursak şu şekilde: 

"Öğretmenler, eğitim ve öğretim açısından derse hazırlık çerçevesinde görevlerini yerine getirip, okula gittiyse veya uzaktan eğitimde de hazırlıklarını yaptıktan sonra öğrencinin derse katılmaması öğretmenin suçu değildir.

Dolayısıyla böyle bir durumda öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi tamamen hukuksuzdur. Geçtiğimiz hafta açıklanan kısmı tedbir sürecinin pandemiyi geriletmeyeceği göz önündeyken, bu süreçte maddi olarak zor durumda olan emekçilerin gelirlerine bu şekilde el konulmak istenmesi kabul edilebilir bir durum değildir."

2021-04-24-17-51-17.png

Öğretmenlerin ek ders ücretlerini ilgilendiren bu konu bugün sosyal medyada bayağı tartışma konusu oldu. Öğretmenlerin de tepkisini çeken bu haberle ilgili 2020 Aralık ayında Danıştay son kararı vererek noktayı koymuştu. Danıştay kararı şu şekilde:

Danıştay kararına göre; öğrenciler sınava/derse gelmese dahi bunun sorumluluğunun öğretmende olmadığı, öğretmen sınav/ders için tüm hazırlıklarını yapmış olduğu, bu nedenle de kıyasen EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar üzerinden uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında canlı ders vermek için gerekli hazırlıkları yaparak derse başlayan öğretmenin canlı dersi teknik yetersizlikler nedeniyle yapılmasa veya hiç bir öğrenci canlı derse katılmasa dahi ek ders ücretlerin ödenmesi gerekliliği bulunmaktadır. Dersin yapılmamasında öğretmenlerin bir kusuru, hatası bulunmamaktadır. Dersin fiilen yapılmamasına sebebiyet veren teknik yetersizlikler veya öğrenciler olduğundan, öğretmenlerimizin bir kusuru olmadığından öğretmenlerimizin ek ders ücretlerinin ödenmesi hak ve adalet gereğidir.
 

Bu karara göre MEB, öğretmenlerin canlı ders uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerini öğrenciler ders katılmadığı zaman da kesmemeli. MEB'in bu konuda bir görüş yazısı yazarak öğretmenlerin bu konuda oluşacak mağduriyet ve sıkıntılarını gidermesi gerekiyor.

MEBPERSONEL.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.