ÖSYM'den Yalanlama

ÖSYM'den Yalanlama

Seçme ve YerleştirmeMerkezi (ÖSYM),önceki gün ulusal bir gazetede “Üniversite sorularını TÜBİTAK hazırlayacak” başlığıyla verilen haberi sitesinden yayınladığı basın açıklamasıyla yalanladı.

Soruların TÜBİTAK tarafından hazırlanacağına ilişkin olarak herhangi bir kararın, ÖSYM'ye ulaşmış bilgi veya belgenin bulunmadığı dile getirilen açıklamada, “ÖSYM bundan önce olduğu gibi bundan sonrada hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapmaya ve mevzuat kapsamında en etkin şekilde ölçme işlevini sağlayacak sınavları oluşturmaya ve geliştirmeye devam edecektir” denildi.

Sorular için çalıştay düzenlendi 6114 sayılı yasanın 3.maddesi ile yüksek öğretime geçecek öğrencilerin ölçme, seçme ve yerleştirme işlerinin yapılmasının yetki ve sorumluluğunun

ÖSYM'ye verildiğinin kaydedildiği açıklamada, aynı yasa kapsamında merkezde Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı'nın kurulduğuna dikkat çekildi. ÖSYM'nin yaptığı tüm sınavların sorularının hazırlanması işinin Daire Başkanlığı'nın eliyle yürütüldüğünün kaydedildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Bu görev kapsamında 2012 yılında ülkemizin çeşitli bölgelerinde binlerce öğretim üyesinin katılımıyla çok sayıda soru hazırlama çalıştayı düzenlenmiş ve binlerce soru elde edilmiştir. Önümüzdeki yıllarda tüm sınavlarını elektronik ortamda yapmayı planlayan kurumumuz, bu amacı doğrultusunda da üniversitelerimizin öğretim üyeleriyle soru hazırlama çalıştaylarına devam edecektir.

Haberde konu edilen soru hazırlama işi Merkezimiz tarafından bir “yük” olarak görülmemekte bilakis yasal sorumluluk olarak kabul edilmektedir.”


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.