Özür Grubu Atamaları Nedir? Özür Grubu Atamaları Nasıl Yapılır?

Özür Grubu Atamaları Nedir? Özür Grubu Atamaları Nasıl Yapılır?

Mazerete bağlı atamalar arasında yer alan Özür Grubu Atamaları nedir ve başvuru koşulları nelerdir yazımızda...

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan öğretmenler mazerete bağlı olarak yer değiştirme yapabilmektedirler. Bakanlığın yayınladığı kılavuzda mazeretler arasında engellilik bulunması hali de yer almaktadır.

Kadrolu görev yapan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tarihlerde bazı koşullarda yer değiştirme talebinde bulunabilmektedirler. Yer değiştirme talebinde bulunacak öğretmenlerin kılavuzda belirtilen şartlara uygun olması gerekmektedir.

Özür Grubu Ataması

soru-isareti-buyutec-002.jpg

Özür grubuna bağlı olarak atamalar Mazerete Bağlı Yer Değiştirme kapsamında değerlendirilmektedir. Belirlenen tarihlerde mazerete bağlı yer değiştirme başvuruları alınmaktadır. Atama talep eden öğretmenlerin kılavuzda belirtilen şartları sağlaması gerekmektedir.

Mazerete bağlı yer değiştirme maddeleri arasında yer alan engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler bazı şartlarda gerçekleştirilebilmektedir.

Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Koşulları

Başvuruda bulunacak öğretmenin en az yüzde kırk engelli olduğunu veya eşi, bakmakla yükümlü olduğu çocuğu, annesi ya da babasının ağır engelli olduğunu gösteren sağlık raporu bulunan kişiler başvuruda bulunabilmektedir.

Çocukları için başvuru yapacak öğretmenlerin 18 yaşını doldurmayan çocukları için alınan ÇÖZGER Raporunda (Çocuklar için özel gereksinim raporu) “Çok ileri düzeyde ÖGV”, “Belirgin ÖGV” ve “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ifadeleri bulunanların mazerete dayalı yer değiştirme talepleri kabul edilir.

Yetişkinler için alınacak sağlık raporunda ise “Tam bağımlı engelli birey” ibaresi yer alanların yer değiştirme talepleri kabul edilir.

Sağlık Mazereti’ne Bağlı Yer Değiştirme

Mazerete bağlı yer değiştirme maddeleri arasında engellilik durumu haricinde bulunan sağlık durumlarına göre de yer değiştirme talep edilebilmektedir. Görev yapan öğretmenin, eşinin, çocuklarının veya bakmakla yükümlü olduğu ebeveynlerinden herhangi birinin bulunduğu ilde hastalığının tedavisinin mümkün olmaması durumunda yer değişikliği talep edebilmektedir.

Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Koşulları

61aa7b084e3fe0042c173de6.jpg

Sağlık mazeretine bağlı yer değiştirme talep eden öğretmenlerin kendisi, eşi, çocuğu veya bakmakla yükümlü olduğu ebeveynin görev yapılan yerde gereken tedavisinin yapılamadığının kanıtlanması gerekmektedir.

Hasta olan kişinin hasta olduğunu ve bulunduğu ilde tedavisinin gerçekleştirilememesi durumunda sağlığının tehlikeye gireceğine dair sağlık raporu alması gerekmektedir. Başvuru yapacak öğretmenlerin başvuru tarihinden en az 6 ay önce alınmış sağlık raporu bulunması gerekmektedir. Eğer vasisi olduğu kişi nedeniyle yer değiştirme talep ediyorsa vasi tayin edildiğine dair mahkeme kararıyla başvuru yapması gerekir.

Özür Grubuna Bağlı Yer Değiştirme Nasıl Yapılır?

Özür grubuna bağlı yer değiştirme yapmak isteyen öğretmen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı başvuru tarihlerinde elektronik ortamda başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurular http://mebbis.meb.gov.tr ya da http://personel.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.

61a5eeac4e3fe017f8d85afc.jpgİlk başvurunun ardından başvurularını görev yaptıkları eğitim kurumu müdürlüğüne ibraz edilmesi gerekmektedir. Müdürlükler tarafından onaylanan başvuruların il ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilmesinin ardından onay sürecinin takip edilmesi gerekmektedir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum