Sayın Ahmet Maranki Maaşını beğenmeyen öğretmenler ülkeyi terk etsin mi?

Sayın Ahmet Maranki Maaşını beğenmeyen öğretmenler ülkeyi terk etsin mi?

Sayın Ahmet Maranki Maaşını beğenmeyen öğretmenler ülkeyi terk etsin mi?

Hayatımız, sosyal medyada geçiyor desek yanlış bir şey ifade etmiş olmam sanırım. Telefonlar ellerden düşmüyor. Kimi kendi PR’ını yapıyor, kimi de trollük yaparak belli bedeller karşılığında birilerine hizmet ediyor. Tam bir curcuna havası hâkim anlayacağınız bu dijital mecraya…

Zararları kadar faydaları da bir o kadar çok sosyal medyanın. Pek çok adli meselenin, sosyal medya gündeminin üst sıralarına yerleştiği zaman hızlıca çözülebildiğine şahitlik ediyoruz zaman zaman. Bugün İran’daki gösterilerde de gördüğümüz gibi en büyük örgütlenme aracı, artık sosyal medya. Bu mecrayı iyi kullanan sonuca ulaşabiliyor. Kötü amaçlı kullananın da sonuca ulaşabildiği bir ortamdayız.

İşte bu denli etkili olan sosyal medyada eğitim camiasını ilgilendiren bir polemik patlak verdi. Yeni Akit Yazarı Ahmet Maranki, sosyal medya hesabı üzerinden hayat pahalılığını sorgulayan öğretmenimizi kast etti ve akıllara zarar şu ifadeleri kullandı: “Ek ders ve diğer ücretlerle 10.000 ila 15.000 TL aralığında maaş alan başta öğretmenler, hala nankörlük edip bu ülkede yaşamak zor geliyorsa görevlerinden istifa etsinler. Daha güzel bir iş bulsunlar bence ülkeyi terk etsinler! Çocuklarımız, bu paragözlerden kurtulur hiç olmazsa.”

Neresinden tutsanız elinde kalan bir açıklama bu. Maranki’nin hayat pahalılığından hiç haberi yok sanırım! İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere öğretmenler için kiralık ev bulmak ne kadar zor farkında değil.

İstanbul’da 3 bin liraya ahırdan bozma evlerin kiralık diye piyasaya sürüldüğünü de görmemiş. Bugünkü maaşlarla kira masrafını mı çıkarsın, market-pazar harcamasını mı yapsın, sağlık giderlerini mi karşılasın? Kendisi aylık kaç bin lira gelir elde ediyor bilinmez ama sanırım bir eli yağda, bir eli balda yaşıyor!

Maaş sisteminden hoşnut olmayanları istifaya ve ülkeyi terk etmeye davet etmek Maranki’nin haddine değildir! Günümüzde öğretmenlerin birçoğu, zikredilen bu ücretleri de alamıyor.

Özel eğitim öğretmenleri mesela… Belli bir ücret kazansalar bile kira fiyatları, yakıt, geçim ve bir de varsa araç masrafı üzerine eklendiğinde çoğu zaman maaşı da aşan bir masraf tablosu çıkıyor önümüze. Hem diğer öğretmenlere göre daha zor şartlarda görevlerini icra ediyorlar, hem de haklarını bir türlü alamıyorlar. Onları düşünen var mı mesela? Yok maalesef…

Özel eğitim öğretmenlerinin veli ve okul yönetimleriyle yaşadıkları psikolojik sıkıntıların yanı sıra eğitim verilen kurumlardaki fiziki yetersizlikler ve materyal eksiklikleriyle boğuştukları da bilinmelidir.

Bu arada sayın Maranki, siz de aylık gelirini bir açıklasanız da öğrensek?

Ali GENÇ-Haber Merkezi

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

51 Yorum