Sözleşmeli öğretmenler kadro talebinde bulunuyorlar

Sözleşmeli öğretmenler kadro talebinde bulunuyorlar

Sözleşmeli öğretmenler kadro talebinde bulunuyorlar

mebpersonel.com / ÖZEL HABER

Sözleşmeli öğretmenlik ilk olarak 2016 yılında kanunda tanımlandı. İlk atama yerleştirildikten sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde her yıl imzaladıkları sözleşmelerle öğretmenlerimiz görevlerini ifa ediyorlar. 3 yıl sonra kadroya geçen öğretmenlerimiz +1 yıl sonra ise tayin hakkına kavuşabiliyorlar. Bu sisteme biz 3+1 sözleşmeli öğretmenlik diyoruz.

Sözleşmeli öğretmenleri kadrolu öğretmenlerden ayıran pek çok özlük hakları var. Ek derslerin daha az ödenmesi, hazırlık ödeneğinin daha az olması, sözleşmelerle görevlerini ifa edebilmeleri vs birkaç madde buna ekleyebiliriz. Bunların yanı sıra en önemli kayıp ise eşi özel sektörde veya diğer bakanlıklarda çalışan öğretmenlerimizin aile birliğini sağlayamaması. İkisi sözleşmeli öğretmenler ise bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığının çıkardığı yönetmeliklerle eş durumu yapabiliyorlar.

2021 yılında yapılan toplu sözleşmede hükümet Memur Sen ile mutabakata varmıştı. Sözleşmeli personellerin kadroya geçişi ile ilgili konu 1 yıl içerisinde çözülecekti. Eylül ayı içerisine girdiğimizde taraflar masaya oturdu. Sözleşmeli konusu ile alakalı pek çok konu karara bağlandı. Fakat şuan gelen açıklamalar doğrultusunda sözleşmeli personeller, ki çoğunu Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı oluşturmakta, hakkında henüz çalışmalar bitmiş değil. Bazı konularda mutabakata varıldı fakat Memur Sen tüm sözleşmeli personelin direkt olarak kadroya geçmesi hususunda baskılarını sürdürüyor. Görüşmelerin Ekim ayı başı itibariyle bitmesi, Sayın Cumhurbaşkanımıza sunulup ardından mecliste yasalaşması bekleniyor.

Görüşmeler devam ederken sözleşmeli öğretmenlerimiz sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyorlar. #KabineSüreliyeKadro etiketiyle süreli sözleşmeli personele kadro verilmesini istiyorlar. Özellikle eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerimiz anayasal bir hak olan aile birliği durumundan muzdarip. Yetkililerin bu sese kulak vermesi, seçim öncesi daha önceden de olduğu gibi tüm sözleşmeli personele kadro müjdesi vermesi elzemdir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

13 Yorum