Sözleşmeli öğretmenlere kadro gelecek mi? Mebpersonel.com özel haber

Sözleşmeli öğretmenlere kadro gelecek mi? Mebpersonel.com özel haber

Sözleşmeli öğretmenlere kadro gelecek mi? Mebpersonel.com özel haber

Mebpersonel.com özel haberi

Sözleşmeli öğretmenlik nedir?

Bilindiği üzere öğretmenler sözleşmeli öğretmen ve kadrolu öğretmen olarak ikiye ayrılıyor. Tabi bunun yanında ücretli öğretmenler de var. Bu ayrı bir mevzu. Gel gelelim sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler arasındaki farklara. İlk ataması yapılan öğretmenler sözleşmeli olarak tercih ettikleri yerlere atanıyorlar. Burada 3 yıl sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra kadroya geçip +1 yıl sonra tayin hakkı alabiliyorlar. Buna 3+1 sözleşmeli öğretmenlik deniyor. Peki sözleşmeli öğretmenleri kadrolu öğretmenlerden ayıran ne. En basitinden özlük hakları. Sözleşmeli öğretmenler her yıl ilçe milli eğitimde imzaladıkları sözleşme ile görevlerini ifa edebiliyorlar. Bu süre zarfında ek ders ücretleri farkı, eş durumundan , hazırlık ödeneği ücret farkı, dil tazminatı gibi birkaç özlük haklarından yararlanamıyorlar.

EKİMDE GÜNDEME GELECEK

Sözleşmeli mevzusu Ekim ayında gündeme gelecek. Bunu Çalışma Bakanı Vedat Bilgin daha önce açıklamıştı. Sendikalarla masaya oturulacak ve bunun sonucunda ortaya çıkan çalışmalar kamuoyuyla paylaşılacak.

PEKİ MASADA HANGİ FORMÜLLER VAR?

Mebpersonel.com olarak aldığımız kulis bilgilerine göre sözleşmeli öğretmenlere henüz kadro mümkün görünmüyor. 3+1'in devam edeceği yönünde bir kanaat var. Bunun yanı sıra bazı özlük haklarında iyileşmeler bekleniyor. Mesela ek ders ve hazırlık ödeneklerinin eşitlenmesi, sözleşme kapsamının genişletilmesi vs pek çok gündem masada. Eş durumu konusu ise henüz belirsizliğini koruyor. Sendikaların yoğun baskısı var fakat görüşme neticesinde ne sonuç çıkacak ilerleyen haftalarda göreceğiz. Peki o ki kadro gelmeyecek neden bu görüşmeler yapılıyor diyeceksiniz. Kamuda süresiz sözleşmeli personeller var. Bu süresiz sözleşmeli personellerin süreli sözleşmeli personel haline getirilmesi ve bunun yanında bazı özlük hakları ve iyileştirmeler gündeme geleceğe benziyor. Ekim ayından sonra görüşmeler başlayacak ve son durum kamuoyuyla paylaşılacak. Burada özellikle eş durumu konusunun çözüme kavuşması hususunda taleplerimizi yineliyoruz ve sözleşmeli istihdamının kaldırılmasının daha iyi olacağını belirtiyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

14 Yorum