Tez Ek Dersini Kes! Uzaktan Eğitimin Kurbanları: Öğretmenler

Tez Ek Dersini Kes! Uzaktan Eğitimin Kurbanları: Öğretmenler

Türkiye tam kapanmaya gidiyor. Böylece kapanma ile öğretmenler tümden uzaktan eğitime geçiyor.

Bu süreçte öğretmeni gözüne kestiren bir grubun dilinde, öğretmenlerin uzaktan eğitime geçişi ‘‘Yatışa geçmek!’’ olarak ifade ediliyor.

MEB de tümden uzaktan eğitime geçileceğinin haberini almış olsa gerek hemen evvelinde bir yazı yayımlıyor. Ve öğretmen için MEB ek ders yazısı, tam kapanma ile uzaktan eğitime geçiş, akabinde yukarıda söz edilen grubun bomba sözleri ile salvoları... Corona ahvali ve şeraiti içinde her şey üst üste ve öğretmenin üzerine üzerine gelmiş oluyor.

Söz ettiğimiz yazının konusu: Ek ders ücretleri...

MEB’in, mezkur konulu yazısına bakarak bu sefer öğretmeni gözüne kestirenlerin uzaktan eğitime ‘‘Yatışa geçiş!’’ bakış açısını pekiştiren bir mütalaa ile bir karar aldığı sonucuna varıyoruz.  Öğretmenin canlı derslerde saçını süpürge edişini es geçip marjinal bir gruba kulak veriyor olması üzücü ve düşündürücü... Şöyle ki:

Öğretmen canlı derse girdi, öğrenci canlı derse girmedi, bu durumda öğretmen canlı derse girmiş olsa da öğrenci yokluğundan dolayı o dersten ek ders ücreti alamayacak. Dersin alıcısı yoksa para da yok yani. Biraz da ticari bir perspektifin çıktısı olan bu yazı, öğretmeni derinden yaralıyor aslında. Ona müşteri bekleyen bir bakkal muamelesi yapmak... Canlı derste öğretmen, öğrenci beklerken öğrenci gelmiyorsa dersine ‘‘İşler kesat, bugün de sinek avlıyoruz.’’ der gibi bir pozisyonda olacak o zaman.  Öğretmenin düştüğü bu hal bile insanın içini sızlatıyor. Akıl sır erdiremiyorum bu kararlara gerçekten. Tabii MEB, öğrenci yokluğundan kaynaklı ek ders kesintilerini, öğretmen gibi eğitim-öğretim hizmet sınıfında olan müdürler ve müdireler eli ile yapacak. Bunu ayrıca belirtelim ve devam edelim. 

Bu süreçte öğretmeni gözüne kestirenler, öğretmenin cebine gözünü dikenler MEB’in aldığı bu karara ‘‘az bile’’ der gibiler. Onlar, bu süreçte öğretmenin çok fazla maddi kaybı olursa o denli ağızları kulaklarına varan bir dilin sahipleri ve sahibeleri...

O grubun, uzaktan eğitime yatış diyen tezin başını Nagehan Hanım çekiyor. Olayı buraya kadar getirdi. Eeee, Nagehan Hanım’a öğretmene yönelik o skandal sözlerinden sonra en üst düzeyde hem röportaj hem de karşısına geçip söyleşi primi verirseniz olacağı budur. Oldu olacak Nagehan Hanım’ı bakan yapın ve bu işi ilk elden o görsün ki Ziya Hoca’mıza beslediğimiz olumlu duygular yitip gitmesin. Hiç değilse o kalsın yerinde. Ek dersler kesilse bile...

Gelinen noktada MEB’in bu kararında, uzaktan eğitime ‘‘Yatışa geçiş!’’ doktrini ile bakan ve Nagehan Hanım’ın başını çektiği grup çok tesir etmiştir diye düşünüyorum.

MEB, bu denli etki altında kalmasa inanınız bu yollara asla girmez. Manipüle edilemez.

Çetin şartlar altında öğretmenlerin özverili bir şekilde derslerini yürütüyor olmaları takdir edilmesi gerekiyor iken böyle bir adım atılmış olması öğretmenleri uzaktan eğitimde sımsıkı tutamaz. Bu süreçte öğretmeni tutamazsanız öğrenciyi nasıl tutacaksınız? Bilakis öğretmeni kendi ellerinizle uzaktan eğitime karşı küskün hale getirirsiniz. Çünkü kendilerinin bir müdahalesi ile tedavüle girmeyen uzaktan eğitim dönemlerinde mütemadiyen sopalanmaktalar. Aldıkları maaş, ek ders ücreti onlara çok görülmekte... Başlarına kakılmakta... Ek ders için öğrenciye muhtaç konumuna ve seviyesine göz göre göre düşürülemekte... Yazık ki yazık...

MEB’in bu kararı ile cesaret toplayan ve uzaktan eğitime ‘‘Yatışa geçiş!’’ nazarından muamele eden bu grubun şimdiki hedefi ise öğretmenlerin maaşından kesinti yapılarak bu kesintilerin bir havuzda toplanıp bunların esnafa dağıtılmasını sağlamak... Bak sen!

İnsan, sormadan edemiyor.

Sizin gücünüz öğretmene mi yetiyor?

Milyar dolarlarla oynayan zengin iş adamları nerede?

Nagehan Hanım’ın başını çektiği bu grubu tatmin etmek ve öğretmenlere karşı yüreklerine soğuk bir su serpmek için şunları da yapın, olsun bitsin, yani öğretmen ölsün bitsin:

1- Canlı derslere yeterli öğrenciyi çekemeyenlerin ek ders ücretinde ve maaşında kesinti yap!
2- Tam kapanma ile okullarına gidemeyecek olan öğretmenlerin sınıf defterlerine imza atamadıklarından bahisle ek dersini ve maaşını sıfırla, olsun bitsin yani ölsün bitsin! Artık içiniz öyle soğur. Zaten öğretmene köpürmekten hararetiniz çok yüksek düzeylerde, öğretmen görseniz o yakıcı burun solumasıyla öğretmeni topa tutarsınız.

Sayın Ziya SELÇUK, Nagahen Hanım ve etkisindeki grubun manipülasyonu ile MEB’in bu yollara girmesine lütfen müsaade etmeyiniz!

Ne gerek var şimdi öğretmenin elinde olmayan derste öğrenci olmaması durumundan kaynaklı hak ettiği ek ders ücretini keserek mahkemeler kanalıyla var olan bu hakkı elde etme sürüncemesine? Niye böyle bir süreç ve sürünceme ile öğretmenin işlerini zorlaştırıyorsunuz? Halbuki kolaylaştırmak varken...

Okul müdürlerine ve müdirelerine çağrımdır, işgüzarlara ve kraldan çok kralcı olanlara değil:

1- Öğretmenlerinizin ek derslerini, öğrenci yok diye sakın ola kesmeyiniz! 

2- Siz bari sahadaki kişiler olarak  Nagehan Hanım ve uzaktan eğitime ‘‘Yatışa geçiş!’’ nazarında bakanların değirmenine kesilmiş ek ders taşımayınız.

3- Siz bari sahadaki kişiler olarak Nagehan Hanım ve uzaktan eğitime ‘‘Yatışa geçiş!’’ nazarında bakanlara prim vermeyiniz. Her ne kadar Bakan Bey prim vermiş olsa da...

4- Siz bari öğretmenin ek dersini keserek onu uzaktan eğitimin kurbanı yapmayınız.

Keserseniz kurban yapmış olursunuz ve vebali üzerinizdedir.

Saygılarımla...

Yusuf SEVİNGEN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.