Yanlış anlaşılmasın Öğretmen maaşları artmadı

Yanlış anlaşılmasın Öğretmen maaşları artmadı

Yanlış anlaşılmasın Öğretmen maaşları artmadı

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, bazı basın yayın kurumlarında öğretmenlere zam yapılmış gibi asılsız haberlerin yapıldığını belirterek açıklamada bulundu. Demirbaş; "Hükümet kamu çalışanlarının ekonomik kayıplarının telafisi için ek zam talebimize kayıtsız kalmamalıdır. Eğitim çalışanları ve kamu çalışanları hak ettiği ücretleri alana kadar mücadelemiz devam edecektir" dedi.

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal haklarına dair açıklamalarda bulundu. Demirbaş açıklamasında; "Bazı medya organları sanki öğretmenlere zam yapılmış gibi yalan yanlış haberler yaparak kamuoyunu yanıltarak öğretmenler üzerinde algı yaratmaya devam etmekte. Bu yanlı yanlış haberleri esefle kınıyorum. Öğretmenlik sadece bilme değil bildiğini aktarma mesleğidir. Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmen, planlamasında yalnızca tecrübe yani hizmet yılı ölçüt olmalıdır. Öğretmenlerin kariyer basamaklarını sınav ile tayin edilmesi abes bir durumdur. Bunu Türk Eğitim-Sen asla kabul etmemektedir" dedi.

2006 yılında yürürlüğe konan Kariyer Basamakları uygulamasını eleştiren Demirbaş; "Şimdi gelelim kariyer basamakları bilmecesine, 2006 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanının ne idüğü belirsiz projesi olan kariyer basamakları icat edip bir taşla iki kuş vurmayı planladı ve başardı mı evet başardı? Kariyer basamakları ile okullardaki iş barışı bozularak öğretmenleri kategorize ettiler ve bu sınav her 2 yılda bir yapılması gerekirken üzerinden 16 yıl geçti ve eşitsizliklere, zulümlere neden oldu. Dava açıp kazananların ellerinden hakları alındı. Dava açmadan emsal gösterenlere bu unvanlar verildi, iş sarpa sardı ve 16 yıldan beri çözülmedi, 16 yıl önce sınava girip unvan alanlar sınava girmeyenlerden 450-1000 TL arası farklı maaş almaya devam etti" dedi.

Demirbaş Baş Öğretmenlik uygulamasına dair ise; "2. hedefi ``Başöğretmenlik`` unvanını sulandırmak İdi. Başardı mı evet başardı. Bizim için bir başöğretmen var oda Mustafa Kemal Atatürk` tür. Ama maalesef 2006`dan beri birçok başöğretmen oldu. Başöğretmenlik unvanının değiştirilerek kıdemli veya herhangi bir unvan olması gerekli. Son günlerde yine müjde olarak kamuoyuna deklare edildi. Neymiş 10 yıl dolduranlar sınavla uzman öğretmen 20 yıl dolduranlar sınavla başöğretmen olacakmış. Türk Eğitim-Sen son 5 yıldır bu konuda görüşünü net dile getirdi. 10 yıl dolduranlar uzmanlık unvan ve maaşını sınavsız sorgusuz verilmesini, 20 yılı tamamlayanlara da sınavsız sorgusuz kıdemli öğretmenlik unvanının verilmesini alanlarda anlattık ve sonuna kadarda bu konuda mücadelemiz devam edecektir" dedi.

Demirbaş son olarak; "Ayrıca toplu sözleşmeyle dünyaları kazandığını iddia eden malum- Sen maaşların yüzde 40 eridiğini fark etmezmiş gibi onu biz kazandık bunu biz kazandık diye hala utanmadan laf ebeliğine devam ediyor. Türk Eğitim- Sen kayıplar için mutlaka 1000 TL ek zam talep etmektedir. Bir yılda memur ailesinin zorunlu giderlerinde 965 TL artış olmuştur. Hükümet kamu çalışanlarının ekonomik kayıplarının telafisi için ek zam talebimize kayıtsız kalmamalıdır. Eğitim çalışanları ve kamu çalışanları hak ettiği ücretleri alana kadar mücadelemiz devam edecektir" ifadelerini kullandı.
(Yusuf Sonkurt)

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11 Yorum