12 Yıldan Önce Diploma Yok.

12 Yıldan Önce Diploma Yok.

12 Yıldan Önce Diploma Yok

MEB, kademeli eğitim sistemiyle ilgili tüm sorulara kitapçıkla cevap verdi: 12 yılı tamamlamadan diploma yok. İlk 4’ten sonra isteyen istediği ortaokula gidebilecek. Kur’an derslerinde isteyen başörtüsü takabilecek. Genel liseler kaldırılacak. Yabancılar ortaokul açamayacak.


4+4+4’lü eğitim sisteminin bilinmeyen detayları


Mİllİ Eğitim Bakanlığı (MEB), zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunun uygulanmasına ilişkin kamuoyunda merak edilen soruları yanıtlamak için ‘’4+4+4 kitapçığı’’ hazırladı. Bakanlığın ‘www.meb.gov.tr’ internet adresinde yayımlanan kitapçıkta, yaşla, okul öncesi eğitimle, mesleki ve teknik eğitime yönlendirmeyle, müfredatla, seçmeli derslerle ve öğretmenlerle ilgili pek çok konuda soru-cevap şeklinde bilgi veriliyor.


Ortaokulda tercih sistemi


2012- 2013 öğretim yılında 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 5 yaşını tamamlayacak çocuklar, ilkokul 1. sınıf öğrencisi olarak kayıt yaptıracak.
Şu anda ilköğretim 5, 6 ve 7. sınıflarda okuyan çocuklar ilköğretim okullarında okumaya devam edecek.
Yeni dönemde 4. sınıfta okuyan öğrenciler, ilköğretim 5. sınıf değil, ortaokul öğrencisi olacaklar.
8. sınıfta okuyan öğrenciler eğitim sisteminden ayrılamayacaklar ve zorunlu eğitimlerine devam edecekler.
Ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında farklı programlar arasında tercihe imkan verilecek.


Okullara sınavsız geçiş


2012-2013 eğitim ve öğretim yılında eğitim öğretime başlamış olan imam hatip ortaokulları varsa bu okullara devam etmek isteyen 5. sınıf öğrencilerinin kayıtları velileri tarafından yine bu okullara yapılacak.
Bütün ortaokullara geçiş, bir sınava tabii olmaksızın e-okul sisteminden merkezi olarak adrese dayalı kayıt sistemi verilerine göre yapılacak.
İlköğretim 5, 6, 7, ve 8. sınıflarında eğitim görenler eğitimlerini bu kurumlarda tamamlayacak.
SBS ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan ortaöğretim kurumlarından herhangi birine yerleşemeyen öğrenciler ile bu sınava katılmayan öğrencilerin tamamının ilçe yöneticilerin koordinasyon ve takibi sonucunda tercihleri ve kapasite imkanları çerçevesinde genel liselere, imam hatip liselerine, mesleki ve teknik liselere kayıt yaptırmaları sağlanacak.
Yabancı okullar ortaokul açamayacaklar. Özel Türk okulları ise bağımsız ortaokul açabilecek.


Genel liseler kalkıyor


‘Seviye Belirleme Sınavları yakın zamanda kalkmayacak.
Genel liseler tamamen kaldırılacak. Bunlar ya Anadolu lisesi ya da mesleki ve teknik liseye dönüşmüş olacak.


Mesleki ve teknik eğitimde ise türlerin tamamının kaldırılması ve programların güncellenerek artırılması hedefleniyor.


8. sınıfta okuyan bütün öğrencilerden SBS sonuçlarına göre yerleşenler dışında kalanlar e-okul sistemi üzerinden liselere kayıtları yapılacak.


Rehberlik ve yönlendirme etkinlikleri halihazırda ilkokul 5. sınıflarda ve ortaokullarda da 8. sınıflarda verildiği için değişikliğe gidilmedi.


66 aylık çocuklara e-okul sistemiyle kayıt yapılacak


30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 37-66 ay arasındaki çocuklar anaokulunda veya uygulama sınıflarında, 48-66 ay arasındaki çocukların ise ana sınıflarında okul öncesi eğitim almaları sağlanacak.        
30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 66. ayını tamamlayacak çocuklarla, 30 Eylül 2007 tarihinde ve öncesinde doğmuş öğrencilerin okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinden merkezi sistemle yapılacak.
61-66 ay arasındaki çocuklar da velisinin yazılı isteği üzerine ilkokul eğitimine başlayabilecek.
İlköğretim 4. sınıfta okuyan ve bir üst sınıfa geçen öğrencilerin 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında ortaokul 1. sınıfa kayıtları e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılacak.
1. sınıflar ile ortaokullarda 5. sınıf öğrencilerinin tamamına e-okul sisteminden kayıt yapılacak.
İlkokul 4. sınıfı tamamlayan çocuklar ya imam hatip ortaokullarına ya da diğer ortaokullara gidebilecek.
Genel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında okutulacak zorunlu dersler ile isteğe bağlı seçmeli olan Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı derslerinde herhangi bir fark olmayacak.


Azınlıklara farklı ders


Yeni sistemde ilkokullarda seçmeli ders uygulaması olmayacak.
Azınlık okullarında okuyan öğrenciler için Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı ders olarak okutulmayacak.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi ilkokul 4. sınıftan itibaren okutulacak. Ders saatleri ise artırılacak.
Din ve mezheplere göre seçmeli derslerin okutulması ya da Türkiye’de konuşulan farklı dillerin öğretimi konusunda öğretim programlarının yanı sıra öğretmen faktörü de göz önüne alınacak.
İlkokul 1. sınıftan itibaren ahlak eğitimi, değer eğitimi veya karakter eğitimi gibi uygulama temelli derslere yer verilebilecek.


Yabancı dile ağırlık


Yeni dönemde okul öncesi öğretmenleri yine okul öncesi öğrencilerine, sınıf öğretmenleri de ilkokuldaki öğrencilere ders verecek.


Sistemde okul öncesi öğretmenlerinin ilkokul öğrencilerine ders vermesini gerektirecek bir durum söz konusu olmayacak.


Din eğitimi içerikli dersler için öncelikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinden ve imam hatip liselerindeki meslek dersi öğretmenlerinden yararlanılacak.


Ortaokullardaki 1. sınıflarda haftalık ders çizelgelerinde özel veya resmi okul ayrımı olmayacak. Kitapçıkta,  3Ancak tüm okullarımızda (ortaokul birinci sınıf) haftalık ders çizelgesinde (temel derslerle birlikte) yabancı dil ders saatlerinde esneklik sağlanabilecek. Haftalık ders çizelgelerindeki seçimlik derslerle yabancı dil saatleri artırılabilecektir’’ denildi. Kitapçıkta, Galatasaray, İstanbul Erkek Lisesi, fen liselerinin ortaokullarının açılmayacağı da belirtildi.


Kur’an’da kıyafet serbest


Sadece ders sırasında olmak üzere imam hatip okullarında kız öğrenciler isterlerse başörtülü Kur’an-ı Kerim Dersi’ni okuyabilecek.


İmam hatip okulları dışındaki okullarda da yine aynı şekilde o derse mahsus olmak üzere başörtülü olarak ders yapılabilecek.


İmam-hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek, bunun mümkün olmadığı durumlarda imam hatip liseleri ile birlikte kurulabilecek.


Gelecek yıldan itibaren imam hatip ortaokullarına kayıtlar e-okul üzerinden velilerin isteğine göre 4. sınıftan sonra yapılacak.


Yeni düzenlemeye göre ortaokulu tamamlayanlar veya liseye devam edenler isterlerse zorunlu eğitimlerini yaygın lise öğretiminde (açık lise) tamamlayabilecek.


Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nın (YİBO) yatılı kısımlarında sadece ortaokul (5, 6, 7 ve 8. sınıf) öğrencileri yatılı olarak kalacak. Birleştirilmiş sınıf uygulamaları 1, 2, 3 ve 4. sınıfları kapsayacak şekilde uygulanacak.


Ortaöğretim kurumlarında uygulanmakta olan devam zorunluluğu aynen devam edecek. Her kademede diploma verilmeyecek, sadece 12 yıllık eğitimin sonunda diploma verilecek.


Sorunla Karşılaşan İçin ‘Alo 147’


Milli Eğitim Bakanlığı, sınavlarda ve okullardaki kayıt zamanında vatandaşlardan gelebilecek her türlü talep, şikayet, görüş, öneri, ihbarları değerlendirip çözmek için Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) “Alo 147” hattından süreci takip edecek. 1 Mart’tan itibaren uygulamaya konulan uygulama kapsamında vatandaşların eğitim-öğretimle ilgili her türlü şikayetlerini Alo 147’ye bildirmesi öngörülüyor. Türkiye genelinde tek bir telefon numarası ile hizmet veren iletişim merkezi, Bakanlık tarafından yakından takip ediliyor. MEB, bu sistemi daha da aktif kullanarak kayıt zamanında vatandaştan gelecek şikayet ve ihbarları  hızlı bir şekilde çözüme kavuşturacak.


Kayıt parası tespit edilecek


Sistem, bürokrasiyi ortadan kaldıracak ve her türlü şikayetin iletişim merkezinde cevaplandırılıp sonuçlandırılmasıyla memnuniyeti arttıracak. Kayıt parası isteyen okullar da bu hat sayesinde tespit edilecek. Alo 147 hattına vatandaştan gelen şikayetler destek bürolarına yönlendirilecek ve büro personeli tarafından en geç 3 işgünü içerisinde sorun takibi yapılacak. Bu arada Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, hafta sonu yapılacak Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nın (PYBS) uygulanmasına ilişkin, sınav öncesi hazırlıklarda ve sınav uygulama süreçlerinde gerekli tedbirlerin alınabilmesi için genelge yayımladı. Genelgeye göre, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde her türlü güvenlik önlemleri alınacak.


Star
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.