12 Yıllık Eğitimde  okulları neler bekliyor.

12 Yıllık Eğitimde okulları neler bekliyor.

12 Yıllık Eğitimde okulları neler bekliyor.


20 Şubatta TBBM’ye sunulan kanun teklifiyle 222 ve 1739 sayılı kanunlardadeğişiklik yapılarak ilköğretim okullarının 1-4. Sınıfları birinci kademe; 5-8. Sınıfları ikinci kademe olmak üzere ikiye  ayrılıyor. Kanunteklifinin 10. Maddesinde ilköğretim kurumlarının birinci kademe ve ikincikademe okulları şeklinde okullardan oluşacağı ve bu okulların bağımsız okullar halinde kurulmasının esas olduğu hükmügetiriliyor. Yani bu ayrılış sadece zorunlu eğitimin kesintili olması anlamındakalmıyor, kurumlar da fiziki olarak ayrılacak.

Yasada,esas olanın ayrı kurumlar şeklinde yapılanması olduğu belirtildiğinden mevcutilköğretim okullarının önümüzdeki yıldan itibaren yeni yapılanmaya uygunolarak ilköğretim birinci kademe okulu, ilköğretim ikinci kademe okulu şeklindeayrılması gerekecek yani eski deyimle ilkokul ve ortaokullar oluşturulacak.Ancak bu adların resmen getirilmesi yerine birinci ve ikinci kademe şeklindebir düzenleme yapılması isim sorunu doğuracak. Bir İlköğretim Okulunun adı ……. İlköğretimBirinci Kademe Okulu veya …… İlköğretim İkinci Kademe Okulu  şeklinde düzenlenecek. Böyle bir zorlama ile binlerceokulun isim değişikliği, yazılışı söylenişiyle hiç hoş olmayacak. Mademkesintili eğitim yapılacak İlköğretim birinci kademeye ilkokul; ikinci kademeyeortaokul isimlerinin kullanılması daha makul.

Dönüşüme gelince; Mevcut ilköğretim okullarının bazılarının birinci kademeokulu bazılarının ikinci kademe okuluna dönüştürülmesi muhtemel. İki binadanoluşan ilköğretim okullarında kurum yeni bir müdürlük oluşturularak iki ayrıkuruma da dönüştürülebilir. Mevcut okullardan hangilerinin birinci kademeokulu, hangilerinin ikinci kademe okulu olacağı belirlenirken okulların konumu,fiziki yapıları, geçmişteki faaliyet gösterdiği kurum türü  gibi birçokhusus dikkate alınmalıdır. (8 yıllık kesintisiz eğitime geçişten sonrailkokuldan ilköğretim okuluna dönüştürülen okulların birinci kademesinin dahakurumsal işlediği, ortaokuldan ilköğretim okuluna dönüştürülen okullarda iseikinci kademenin kurumsal kültürünün okula hakim olduğu bilinen bir olgudur)

Yeni uygulama, önümüzdeki yıl 5. sınıfa geçenlerden başlayarak kademeli olarakuygulanacak. Yani sistemin tam anlamıyla uygulanması 4 yıl sürecek. Okullar buyıl ayrılsa da önümüzdeki 4 yıl boyunca birinci kademe okullarında ikincikademe öğrencilerinin, ikinci kademe okullarında birinci kademe öğrencilerininbulunmasına yönelik sıkıntıların nasıl aşılacağı belli değil. Bakanlıktagörevli az sayıdaki eğitimci bürokratın bu sorunun önemini daha iyianlayacağından eminim.

Yenisisteme göre başta ilköğretim kurumları yönetmeliği olmak üzere birçokyönetmeliğin değiştirilmesi gerekecek. Sadece yönetmeliklerle kalmıyor iş.Okulların haftalık ders çizelgelerinin belirlenmesi, yeni ders saatlerine göreöğretim programlarının uyarlanması, yeni dersler konulacaksa bunlarınprogramının hazırlanması, öğretmen normlarının yeniden düzenlenmesi veöğretmenlerin kendilerine uygun olan okullara atamalarının yapılması, okulyöneticilerinin durumlarına göre görev yerlerinin değiştirilmesi, e-okulsisteminin yeni düzene uyarlanması…vs onlarca önemli çalışma yapılması lazım. Önümüzdeki 5-6 ay içinde bu çalışmaların bitirilmesi gerekiyor. Uygulamadadoğacak sıkıntılar için Bakanlık hazırlıklı olmalı.

Kanun teklifinin yani ilköğretimin iki kademeye ayrılmasının olumlu yanlarındanbirisi, mesleki eğitimin erken yaşlarda başlamasını sağlaması. İlköğretimokulunu bitirmiş 14 yaşındaki bir delikanlının mesleki eğitime bu yaşta çırakolarak başlaması sıkıntı yaratıyordu. Mesleki eğitim kurumları, mesleki eğitimebaşlama yaşının daha küçük olması gerektiği konusunu sürekli dile getiriyorlardı.Bu düzenleme ile mesleki eğitim gelişecektir.

Kanun teklifine göre ilköğretim ikinci kademesinde farklı programlaruygulanabilecek, bunlar ortaöğretim programlarıyla ilişkilendirilecek, hangiprogramlar için  ikinci kademede okulları açılacağına bakanlar kurulukarar verecek. İkinci kademedeki bu değişiklik nedeniyle  öğrencileriyöneltme çalışmaları ilköğretim 4. Sınıfta başlayacak.

5. Sınıftan itibaren öğrencilerin açık öğretime degidebileceği şeklinde düzenleme yapıldığı iddialarını doğrulayacak bir hüküm teklifteyer almıyor. 10 yaşındaki bir çocuğun açık öğretime devam etmesinineğitim-öğretim açısından yararlı olmayacağını her eğitimci kolayca tahminedebilir. Böyle bir niyet var ise vazgeçilmelidir.

İlköğretimin hazırlıksız şekilde 8 yıla çıkarılmasınındoğurduğu sorunlar yıllardır tükenmedi. Vatandaş “ilkokul” isminden vazgeçemedi. Bazı siyasiler, bürokratlar bileilköğretim yerine ilkokul kelimesini kullandılar. Ama son yıllarda sistemoturmaya başlamış ve 8 yıllık ilköğretim okulları kamuoyunda iyice kabulgörmüştü.

Bu kabulün oluştuğu bir dönemde kesintili eğitime geçilme gerekçelerininkamuoyuna çok iyi izah edilmesi, geçisin yararı konusunda vatandaşın iknaedilmesi gerekecektir.  EN ÖNCE İKNA EDİLMESİ GEREKENLER İSE OKUL YÖNETİCİLERİ VE ÖĞRETMENLERDİR. Bakanlığa kolaylıklar diliyorum

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.