2013 İlköğretim Ortaokul ve Liselerde Yeni Eğitim Sistemi

2013 İlköğretim Ortaokul ve Liselerde Yeni Eğitim Sistemi

2013 İlköğretim Ortaokul ve Liselerde Yeni Eğitim Sistemi

 2012 Eğitim Öğretim yılının sona ermesine çok az bir zaman kalırken, 2013 eğitim öğretim yılında öğrencileri, öğretmenleri neler beklediğini halen kimse bilmiyor.


Kademeli eğitim adı verilen 4’er yıllık eğitim sistemi, toplam 12 yıl olacak. 2013 yılından itibaren kademeli eğitim adı altında 4+4+4 eğitim sistemine zorunlu geçiş gerçekleşecek.


4+4+4 eğitim sistemi 2013 Eğitim Öğretim yılında faaliyete geçiriliyor. 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul, 4 yıl lise şeklinde düzenlenmiş olan yeni eğitim sistemini herkes almak zorunda olacak.


Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her vatandaş eğitim hayatına 6 yaşında başlayacak ve en az 18 yaşına kadar okumak zorunda olacaklar.


İlkokula 7 yaşında başlama sistemi de kalktı, bundan sonra 6 yaşında okula başlayacak çocuklar. Normalde 72 ayı dolduran çocuklar 1. Sınıfa başlama zorunluluğu varken,  yeni eğitim sistemi kademeli eğitim sisteminde 66 aya düşürüldü. 66 ayı dolduran her çocuk ilkokul eğitimine başlamak zorunda. Aileler daha erken okula başlamasını isterlerse 5 yaşını dolduran çocuklar için ailelerinin rızası ve bir sağlık raporu ile 1. Sınıftan başlayabilecekler.


Yeni eğitim sistemi kademeli eğitim sistemi döneminde eski sisteme nazaran değişiklikler var. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iyileştirmeler yaparak daha iyi bir eğitim anlayışını benimsemek ve benimsettirmek çabası içinde olduklarını belirtirken, gerekli anlayış ve hassasiyetin başta velilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin göstermesi gerektiğine değindi.


Kademeli eğitim sisteminde 4 yıllık ortaokul eğitimi, 4 yıllık lise eğitimine hazırlık olarak okunacak.


Eski sisteme göre nasıl ki lise eğitimi üniversiteye hazırlık olarak görülüyordu ise, yeni eğitim sisteminde de ortaokul hayatı lise hayatına hazırlık niteliği taşıyacak.

Önceki eğitim sistemine göre ; bölüm seçme lisede olurken bu durum ortaokula indirgendi. Yeni eğitim sisteminde mesleki eğitimi seçmek isteyen öğrenciler, bu seçimi lisede değil ortaokulda yapacaklar. Daha erken yaşta mesleki eğitimi almaya başlayan öğrenciler, lisede ise bu branş üzeride uzmanlaşmak üzere yetiştirilecekler.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kademeli eğitim sistemine geçişte, eğitim kalitesini artırmayı amaçlarken, geçiş esnasında olumsuz oluşabilecek her türlü sorunlara karşıda şimdiden tedbir almış durumda.


Bundan böyle 6 yaşında okula başlama zorunluluğu geldi. İlkokula başlama yaşı düştü. Normalde 7 yaşında okula başlayan çocuklar, artık 6 yaşında okula başlayarak kademeli eğitim sistemine ayak uydurmuş olacaklar.


Yeni eğitim dönemi başlıyor.


Yeni eğitim sistemi geliyor.


Kademeli eğitim sistemi nedir ?


12  yıllık eğitim nedir ?


4’lü eğitim sistemi nedir ?


12  yıllık zorunlu eğitim nedir? Nasıl olacak ?


8 yıllık eğitim sistemi tarih oldu.


8 yıllık eğitim sisteminde, yani şu anki eğitim sisteminde ilköğretim 5 yıl sürerken, 3 yıl ortaokul sürüyordu. İsteyen lise eğitimine devam ederken, istemeyen ortaokul mezunu olarak sivil hayatına devam edebiliyordu. Ancak kademeli 4+4+4 eğitim sisteminde lise zorunlu hale geldi.Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her vatandaş eğitim hayatına 6 yaşında başlayacak ve en az 18 yaşına kadar okumak zorunda olacaklar.


İlkokula 7 yaşında başlama sistemi de kalktı, bundan sonra 6 yaşında okula başlayacak çocuklar.  Normalde 72 ayı dolduran çocuklar 1. Sınıfa başlama zorunluluğu varken,  yeni eğitim sistemi kademeli eğitim sisteminde 66 aya düşürüldü. 66 ayı dolduran her çocuk ilkokul eğitimine başlamak zorunda. Aileler daha erken okula başlamasını isterlerse 5 yaşını dolduran çocuklar için ailelerinin rızası ve bir sağlık raporu ile 1. Sınıftan başlayabilecekler.Yeni eğitim sistemi kademeli eğitim sistemi döneminde eski sisteme nazaran değişiklikler var. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iyileştirmeler yaparak daha iyi bir eğitim anlayışını benimsemek ve benimsettirmek çabası içinde olduklarını belirtirken, gerekli anlayış ve hassasiyetin başta velilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin göstermesi gerektiğine değindi.Kademeli eğitim sisteminde 4 yıllık ortaokul eğitimi, 4 yıllık lise eğitimine hazırlık olarak okunacak.


Eski sisteme göre nasıl ki lise eğitimi üniversiteye hazırlık olarak görülüyordu ise, yeni eğitim sisteminde de ortaokul hayatı lise hayatına hazırlık niteliği taşıyacak.


Önceki eğitim sistemine göre ; bölüm seçme lisede olurken bu durum ortaokula indirgendi. Yeni eğitim sisteminde mesleki eğitimi seçmek isteyen öğrenciler, bu seçimi lisede değil ortaokulda yapacaklar. Daha erken yaşta mesleki eğitimi almaya başlayan öğrenciler, lisede ise bu branş üzeride uzmanlaşmak üzere yetiştirilecekler.


Lise de bölüm seçme kalkıyor.  Kademeli eğitim sisteminde ortaokul da gösterilen başarı ve öğrencinin ilgi duydukları alana göre yönlendirilip, ortaokulda bu bölümleri belirleyip lise hayatında uzmanlaştırmayı benimsettirmektir.


Yeni eğitim sisteminde Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi gibi dini dersleri de öğrenciler isteklerine göre seçebilecekler. Dini eğitim 4 yıllık eğitim göreceği ortaokulda da alınabilecek.


Yeni eğitim sisteminde Fen lisesine, sosyal bilimler lisesine, Anadolu liselerine, öğretmen liselerine, meslek liselerine veya imam hatip liselerine gidecek öğrenciler için kolaylık sağlanıyor.


Yeni eğitim sistemi kademeli eğitim  de ailelerin isteği üzerine öğrenci din dersi alabilecek.  İmam hatip lisesinde okumak isteyen öğrenciler fazladan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Kur’anı Kerim dersleri alacak.


Yeni eğitim sistemi kademeli eğitim sistemi 4+4+4’te imam hatip liselerini tercih etmek isteyen öğrenciler, öncesinde İmam hatip ortaokullarına gidecekler. İmam hatip okumak isteyen öğrenciler için artık imam hatip lisede değil ortaokulda başlayacak.  Bağımsız binalar oluşturulup ortaokul da imam hatip dersleri görebilecekler. Duruma göre imam hatip lisesi ile imam hatip ortaokulları aynı bina içerisinde de olabilecek. Bu şekilde ortaokul imam hatip öğrencileri ve lise imam hatip öğrencileri bir arada aynı binada okuyacak olurlar ise öğrencilerin (imam hatiplilerin) yaşı dikkate alınarak bahçe kullanımı, giriş çıkış kapıları kullanımı gibi fonksiyonlar belirlenecek.


4 yıl zorunlu lise okunacak 2013 yılından itibaren, 2013 Eğitim Öğretim sistemi, yeni eğitim sistemi olan kademeli eğitim sisteminde lise okumak zorunlu kılındı.Bu yıl 8. Sınıftan mezun olan öğrenciler otomatik olarak, Milli eğitimin oluşturduğu  e-okul sisteminden zorunlu olarak liseye kayıt olacaklar. Öğrenciler lisede ilgi alanlarına göre eğitim paketleri seçecekler. Tıpkı eski eğitim sisteminde bölüm seçme de olduğu gibi. Ancak bu eğitim paketi seçme sistemi biraz daha farklı ve sağlıklı olacak.   Lisede Eğitim Paketi Sistemi   Lisede öğrenciler ilgi alanlarına göre eğitim paketleri seçecekler.


   Örnek  olarak sosyal derslerine eğilimi olan, bu alanda kendini başarılı olabileceğini düşünen öğrenciler, sosyal dersleriyle ilgili olan lise eğitim paketini seçecek. Böylece Anadolu Lisesine giden bir öğrenci,  fen lisesine gidip fen dersi alma gibi bir zorunluluğu olmadan bulunduğu okuldan fen derslerinin eğitim paketini seçerek fen eğitimi alabilecek. Bu sadece fen-sosyal bölümler için değil diğer bölümler içinde geçerlidir.
Öğrenci kademeli eğitim sisteminde 4 yıllık lise hayatında seçtiği eğitim paketini değiştirme hakkı ve şansına da sahip olacak.   Özel Durumla İçin Milli Eğitimin Çözümü   Yeni eğitim sistemi kademeli eğitim sisteminde Özel durumda ola öğrenciler içinde seçenekler sunulmuş. Özel durumdaki öğrenciler liseyi açıktan bitirebilecekler. Bu açıköğretim lisesi sisteminden engelli öğrenciler ve ileri zekalı kişilerde faydalanabilecekler. Hafızlık Eğitimine Milli Eğitim Desteği   Hafız olmak isteyen öğrenciler, Hafızlık eğitimi almak isteyen kişiler de liseyi açık öğretimden okuyarak bu süre zarfında hafız olabilecekler.


Kimlerin açık öğretime gideceğine ise Bakanlar Kurulu karar verecek.   Diplomalar Artık Lise Sonda   Mezuniyet diploması artık ilköğretim yerine lise sonunda verilecek.


Yeni eğitim sistemi kademeli eğitim sistemi 12 yıllık eğitim sisteminde, ilkokullar ile ortaokulların ayrı binalarda olması gerektiği kanaatine varan MEB, her iki kademeyi de farklı binalarda olması esasını getirdi. Ancak okulun ve mekanın şartlarına göre ortaokullar,  12 yıllık eğitim sisteminde orta sınıflar olduğu için ilkokullar  veya liselerle aynı binada eğitim alabilecekler.


Eğer lise ile ortaokul aynı binada olursa, mesela ortaokullar sabahçı , liseliler öğrenci olacak. Veya tam tersi biri öğlenci diğeri sabahçı gibi ikili öğretim yapılacak.Memurhaberi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.