4+4+4= 1 ORTAOKUL ETMEMELİ

4+4+4= 1 ORTAOKUL ETMEMELİ

Yeni eğitim sistemimizin 4+4+4 olacağını duyduğunda şaşırmayan, ‘ne oluyor yahu’ demeyen yoktur aranızda. Hatta sekiz yıllık kesintisiz eğitimi beğenmeyenler, eleştirenler bile dudak büküp ‘çok gerekli bir şey değildi’ demeye başlamışlardı. Hem 12 yıllık zorunlu eğitimdi hem de kesintiliydi. Haliyle de hepimiz mantıklı bir açıklama bekliyorduk...

Yeni eğitim sistemimizin 4+4+4 olacağını duyduğunda şaşırmayan, ‘ne oluyor yahu’ demeyen yoktur aranızda. Hatta sekiz yıllık kesintisiz eğitimi beğenmeyenler, eleştirenler bile dudak büküp ‘çok gerekli bir şey değildi’ demeye başlamışlardı. Hem 12 yıllık zorunlu eğitimdi hem de kesintiliydi. Haliyle de hepimiz mantıklı bir açıklama bekliyorduk. 

Biz harıl harıl eleştirirken ardı ardına savunma açıklamaları gelmeye başladı. 6 yaşındaki çocukla 13 yaşındaki çocuk hiç aynı bahçede oyun oynar mı!  vallahi doğrudur dedik oynamaz.  Ülkemizde mesleki eğitim bitmiştir sanayi sektöründe yetişmiş ara elemen bulamıyoruz, mesleki eğitime erken başlamalıyız! adamlar haklı beyler dağılın dedik.  72 aylık çocuğu birinci sınıfa alıyoruz, çok geç kalıyoruz Avrupa’da böyle değil. Bundan sonra 60 aylıkları alacağız! Avrupa’nın bir bildiği vardır dedik onu da kabul ettik. Nerden çıkarıyorsunuz bunları, hiçbir öğretmen norm fazlası olmayacak. Bu sisteme engel olmak için öğretmenleri galeyana getiriyorlar! Tabiki dedikleri gibi sınıf mevcutları azaltılıp şube sayısı artınca hiçbir öğretmen norm fazlası olmayacaktı, çok ikna edici bir açıklamaydı, ben ikna oldum.


6 yaşındaki çocukla 13 yaşındaki çocuk arasında tam 7 yaş fark var gerçekten de aynı bahçede oyun oynaması, aynı koridoru kullanması hatta aynı lavaboları kullanması pedagojik açıdan hiç uygun değildi. Ama ikili öğretim olduğu zaman 6 yaşındaki çocukla 13 yaşındaki çocuk aynı lavaboyu kullanacak, 13 yaşındaki çocuğun lavaboların kapılarına yazdığı yazılara ve çizdiği resimlere anlamsızca bakacak, ikisi de aynı sıraya oturacak; ya kambur olacak ya boynu kireçlenecek.


6 yaşındaki çocukla 13 yaşındaki çocuk arasında tam 7 yaş fark var: Çıkan yasaya göre ortaokullar bağımsız olabileceği gibi liselerle birlikte de açılabilir. O zaman da aynı pedagojik yanlışlar ortaya çıkmayacak mı? 10 yaşındaki çocukla 17 yaşındaki çocuk arasında da 7 yaş fark var!


Ülkemizde mesleki eğitime yeteri kadar değer verilmediğini hepimiz biliyoruz. Günümüzde tembel, okumaya niyeti olmayan öğrencilerin gönderildiği okullar gibi algılanır nedense mesleki eğitim okulları. Ama biz öğretmenler böyle düşünmeyiz, yoksa biliriz Gardner’in o ünlü ve kabul görmüş kuramını  inkar etmiş olacağımızı! Çıkacak olan yasanın ipuçları verilirken mesleki eğitimin ortaokullarının açılacak olması beni çok heyecanlandırmıştı. Hayal kırıklığım ise yasa çıktıktan sonra ortaokul olarak sadece imam hatip liselerinin ortaokul kısımlarının açılmış olmasıydı. Bu eksiklik normal ortaokullarda verilecek seçmeli derslerle giderilemeyecek kadar büyük bir eksikliktir. Hele de teknoloji ve tasarım dersinin toplamdaki ders saati azaltıldıktan sonra…


Altmış aylık çocuklar birinci sınıfa alınacak denildiğinde herkesin sesi yükseldi birden. Herhalde yeni eğitim sistemimize karşı en sert eleştiriler bu cenahtan geliyordu ama sayın Bakanımız ısrarla bunun doğru olduğunu ve dünyadaki kabul görmüş okula kayıt yaşının bu olduğunu savunuyordu. Aslında bizim anlamak istemediğimiz sayın Bakanın yaş hesabıydı. Şimdi gelin birlikte bakalım: Eğer sistem değişmeseydi bizler bu sene 2006 doğumluları alacaktık birinci sınıfa. Yeni sistemde ise yine 2006 doğumlular ve 2007 doğumluların Ocak-Şubat-Mart doğumlularını alacağız. Yani bütün sıkıntı sadece üç aylık bir dönem için miydi!


Yeni sisteme göre sınıf mevcutları azaltılacak, şube sayıları artırılacak, böylelikle de hiçbir öğretmen norm fazlası olmayacaktı. Ama öyle olmadı mevcut öğretmenlerin nerdeyse üçte birinin görev yeri değişecek maalesef. Belki de öğretmenlerimiz haziranda bıraktıkları okullarına bir daha dönemeyecekler. Bulundukları okullar ilkokul olan bütün branş öğretmenlerinin, ayrıca bulundukları okullar ortaokul olan bütün sınıf öğretmenlerinin görev yerlerinin değişeceği belli zaten. Gelin bir de ikili öğretime geçen eski ilköğretim okulları için bakalım duruma.: diyelim ki A okulunda sınıflar 30’ar kişilik ve her sınıftan iki şube var. 4. ve 5. Sınıf öğretmenleri bu sene boşa çıkacak. Toplamda 4 tane sınıf öğretmeni boşa çıkmış oluyor. Bu durumda hiçbir öğretmenin norm fazlası durumuna düşmemesi için bu sene 4 tane birinci sınıf şubesinin açılması gerekecek. Sizce bu, kayıt yaşının üç ay geriye çekilmesiyle mümkün mü!


Ortaya çıkan son duruma göre: 6 yaşındaki çocukla 13 yaşındaki çocuk yine aynı okulu paylaşacak. Buna ek olarak bir de 10 yaşındaki çocukla 17 yaşındaki çocuk aynı okulu ve bahçeyi paylaşacak. Mesleki eğitimlerin ve güzel sanatların ortaokul kısımları yine açılmayacak. Okula kayıt yaşı en başta söylendiği gibi 1 yaş geriye alınmayacak sadece üç ay geriye alınacak. Bir çok öğretmen norm fazlası olacak ve görev yeri değişecek, belki de huzursuz olacak.


Sonuç olarak en başta söylenenlere göre uygulamaya bakıldığına değişiklik olarak sadece kayıt yaşının üç ay oynadığını ve İmam Hatip Liselerinin ortaokul kısımlarının açılmış olduğunu görüyoruz. Diğer lise türlerinin ortaokul kısımlarının ise neden açılmadığı hiç kimse tarafından merak edilmiyor. En kısa zamanda mesleki eğitimin ortaokullarının açılmasını, ikili öğretimlerin tamamen kaldırılarak bütün okulların müstakil olmasını, bütün okul türlerinin bağımsız okullar olarak açılmasını ve en önemlisi bunları yaparken hiçbir öğretmenimizin mağdur ve huzursuz edilmemesini umut ediyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

 
Yoksa herkesin aklına aynı malum soru gelecektir: Bütün bu değişiklikler sadece bir ortaokul için miydi! 4+4+4= 1 ortaokul mu ediyordu yoksa!

 
Saygı ve sevgiyle….


Turgay AYDIN
Öğretmen/Eğitim Yöneticisi


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum