4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle çocuklarının başka bir okula sevk edilecek olmasını protesto etttiler

4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle çocuklarının başka bir okula sevk edilecek olmasını protesto etttiler

4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle çocuklarının başka bir okula sevk edilecek olmasını protesto etttiler

İzmit 50’inci Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu velileri 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle çocuklarının başka bir okula sevk edilecek olmasını protesto etmek amacıyla imza toplayarak Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar yürüdü.


Okul Aile Birliği Başkanı Dilek Dumanoğlu nezaretinde okul binası önünde toplanan veliler özellikle birinci kademede olan çocuklarının okula yeni alıştıklarını söyleyerek: “Çocuklarımız okula, arkadaşlarına ve öğretmenlerine yeni alıştı. Okullarından ayrılacaklarını öğrendiklerinde hepsinin psikolojisi bozuldu. Hepimiz evlerimize yakın olduğu için bu okulu seçtik. Zaten başka mahallelerden gelerek çocuğunu bizim okulumuza yazdıran velilere de 700 TL kadar cezalar kesildi. Şimdi bizden çocuklarımızı İzmit Hızır Reis İlköğretim Okulu, Ulugazi İlköğretim Okulu veya İzmit Nuh Çimento İlköğretim Okulu’na kayıt ettirmemiz isteniyor. 50’inci Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun camiye yakın olması nedeniyle İmam Hatip Ortaokulu veya merkez ortaokulu olacağı söyleniyor.” şeklinde konuştular.


Öğrenci velileri kendi ürettikleri çözümler hakkında da bilgi vererek, “4+4+4 sistemi uygulanacaksa bile ikinci kademe öğrencilerinin sabahçı, birinci kademe öğrencilerinin ise öğlenci olarak aynı binada eğitim görmesini istiyoruz. Çocuklarımızın ağlayarak alıştıkları arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılmalarını istemiyoruz. Bize söylenen okullar evlerimize çok uzak bir mesafede. Özellikle birinci kademede eğitim gören öğrencilerin bu kadar uzak bir mesafede olan bir okula her gün gidip gelmesi çok zor. Bu sistem nedeniyle özel okulların fiyatları da düşürüldü. Velileri özel okullara teşvik ediyorlar. Bizlerin bu kadar parası yok. Çocuklarımızı devlet okulunda okutmak istiyoruz.”ifadesini kullandılar.


İzmit 50’inci Yıl Cumhuriyet Okulu önünde toplanarak Kocaeli Valiliği önüne kadar yürüyen grup, aralarından Okul Aile Birliği Başkanı Dilek Dumanoğlu, veliler Emine Gürdoğan ve Nursel Özdayıoğlu’nu seçerek topladıkları imzaları İl Müdürü İspirli’nin yurt dışında olması nedeniyle Şube Müdürü Yusuf Yıldırım’a teslim etti.


İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Yıldırım velilere çocukları mezun olana kadar aynı binada kalacaklarının, hiçbir öğrencinin kendi isteği dışında başka bir okula gönderilemeyeceğinin müjdesini verdi. Yıldırım 2012–2013 eğitim öğretim döneminde okulların ilkokul ve ortaokul olarak ayrılacağını söyleyerek isteyen velilerin çocuklarının kaydını mevcut okulların alarak bu okullara yazdırabileceğini ifade etti. Yıldırım önümüzdeki dönemden itibaren sistemi değişen okullara yeni kayıtların da alınmayacağını, okulların ilkokul veya ortaokul olarak kalıp kalmayacağına Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın karar vereceğini söyledi. 
egitim ajansi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum