8 yaşında karar verdi sonunda öğretmen oldu

8 yaşında karar verdi sonunda öğretmen oldu

Doğuştan serebral palsi hastası olan ve henüz 8 yaşındayken uğradığı ayrımcılık nedeniyle öğretmen olmaya karar veren Senem Arıcı, üç ay önce atanarak hayallerini gerçekleştirdi.

Bebeklikte veya çocukluk çağının başlarında yaşanan beyin hasarıyla ortaya çıkan ve vücut hareketleriyle kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen bir hastalık olan serabral palsi ile dünyaya gözlerini açan Arıcı, ailesinin de desteğiyle karşısına çıkan bütün engelleri aşmayı başardı. İlkokula başlayacağı yıl, okul yönetiminin "Ben bir sakatın sorumluluğunu alamam" sözleriyle okula kaydettirmek istemediği Arıcı, henüz 8 yaşındayken gördüğü bu muamele karşısında "Daha iyisi olacağım" diyerek öğretmen olmaya karar verdi. Yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen öğretmenlik hayalini gerçekleştirmek için çalışan Arıcı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirerek özür grubu atamalarıyla edebiyat öğretmeni oldu. Arıcı, Nuri Pakdil Anadolu Lisesi’nde göreve başladı.

OLUMSUZLUKLARA GÖĞÜS GERDİ

Eğitim yaşamında birçok olumsuzlukla karşılaştığını vurgulayan Senem öğretmen, “Şu an görev yaptığım meslektaşlarımı tenzih ederek söylüyorum, ne yazık ki benim öğretmenlerim bir gün bile ‘İyi ki buradayım’ dememe sebep olacak şeyler yapmadı. Tam zıtlarını yaşadım. Yaşadıklarımı yaşamış biri eğitim kapısının yanına yaklaşmazdı fakat ben ‘Tam da bu yüzden öğretmen olmalıyım’ dedim” şeklinde konuştu. Arıcı, tüm engellilere hayallerini gerçekleştirmekten korkmamaları çağrısında bulundu.

www.hurriyet.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.