ABD'deki Türk liseleri Harvard'a kapı aralıyor...

ABD'deki Türk liseleri Harvard'a kapı aralıyor...

ABD'deki Türk liseleri Harvard'a kapı aralıyor

10 yılı aşkın süredir ABD'de eğitim faaliyeti yürüten Türk liseleri, öğrencilerin Harvard gibi sayılı üniversitelerde okuma hayalini gerçekleştiriyor.   
Putnam Science Academy, Brooklyn Amity ve Pioneer Academy of Science'ta okuyanların üniversiteyi kazanamama gibi derdi yok. Her yıl mezun olan 70 öğrenciden en az yarısı en iyi 20 üniversiteye yerleşiyor.


Dünyanın dört bir yanında eğitim kalitesi ve başarılarıyla adından söz ettiren Türk liseleri, Amerika'da da ailelerin gözbebeği. Türk girişimciler tarafından açılan Putnam Science Academy (2002), Brooklyn Amity (1999) ve Pioneer Academy of Science (1999), Türkiye'den giden öğrencilere güvenilir ellerde kaliteli eğitim fırsatı sunuyor. Liseler, bugüne kadar mezunlarının tümünü üniversiteye yerleşmeyi başarmış. Ayrıca bu okullardan mezun olanların yarısı, Amerika'nın en iyi 20 üniversitesinde eğitim görme fırsatı buluyor. Okulların başarı sırrı, eğitim sisteminde saklı. Dersler, ABD 'li liselere göre daha geç saatte bitiyor ve öğretmenler, öğrencilerle bire bir ilgileniyor. Yönetici ve öğretmenlerin çoğunun Türk olduğu bu liselerde Türklerin yanı sıra Amerikalı, Azeri, Moğol, Kazak, Kuzey Iraklı, Türkmenistanlı, Vietnamlı öğrenciler de eğitim görüyor.


İkisi erkek, biri kız lisesi olan bu kurumların önemli bir özelliği de yatılı olması. Yurtlarda danışman öğretmenleriyle kalan öğrenciler, etüt ve aktiviteleri beraber yapıyor. Hafta sonları öğrenciler için şehirlerarası geziler düzenleniyor, alışverişe gidiliyor ve piknikler düzenleniyor. Yurtlarda her altı öğrencinin başında gece de kalan danışman öğretmenler bulunuyor. Öğrencilerin yemekleri ise Türk aşçılar tarafından yapılıyor.


Üniversiteye GİDEMEYEN yok


Türk liselerine kayıt işlemleri Metropolitan Education şirketi tarafından yapılıyor. Şirket yöneticisi Musa Turan Olca, her yıl 70 mezun verdiklerini, çoğu öğrencinin Boston, New York, Duke ve American gibi sayılı üniversitelere yerleştiğini belirtiyor. Olca, bu sistemle öğrencilerin hem hayat tecrübesi kazandığını hem de rehberlik eğitiminin 24 saate yayılmasının onlar adına çok faydalı olduğunu düşünüyor. Çocukların ailenin yanında kaldıkları zaman kabiliyetlerini açığa çıkaracak uygun ortam bulamadıklarına değinen Olca, "Burada çocuk kendi sorumluluklarını yerine getirecek uygun ve güvenilir bir ortam buluyor. Ayrıca çocukların kendine güven duymasıyla beraber bireysel başarıları artıyor." diye konuşuyor. Derslerin tamamının İngilizce olduğunu ve isteyenlerin İspanyolca öğrenebildiğine işaret eden Olca'nın anlattıklarına göre Türk liselerinde hazırlık okuyanlar, 10. sınıftan bu okullara devam edebiliyor.


Amerika'da lise okumak isteyenler işe öncelikle www.metropoledu.com adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak başlıyor. Bu süreçte şirket bünyesindeki eğitim danışmanlarından yardım alınabiliyor. Daha sonra bin dolar ön kayıt ücreti ödeyerek başvuru yapılıyor. Öğrenci kabul edildiğinde bu ücret, sağlık sigortası olarak kullanılıyor. Ön kayıttan sonra 10 gün içinde olumlu ya da olumsuz sonuç bildiriliyor. Okulların eğitim, üç öğün yemek, pansiyon, ders kitapları dâhil paket ücreti yıllık 25 bin 900 dolar. SBS'de başarılı olanlara burs imkânı sağlanıyor.


ABD'deki Türk liselerinde okuyan öğrencilerden biri de Büşra Sarıgüzel. İngilizcesi iyi olduğu için liseye 10. sınıftan başlamış. "Bu okullardan mezun olanların, Amerika'nın en iyi üniversitelerinde okuması çocuğumun ufkunu genişletiyor." diyen baba Ahmet Sarıgüzel,, "Kızım 10. sınıfta olmasına rağmen şu anda Obama'nın seçim kampanyasında yer alıyor. Hedefi ise Harvard'da okumak. Türk liseleri sayesinde bu hayalini gerçekleştireceğine inanıyorum." ifadelerini kullanıyor. 
samanyolu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.