Adanada 4+4+4 sistemiyle ilgili uygulamanın kanun, genelge ve bakanlığın açıklamalarıyla örtüşmedi.

Adanada 4+4+4 sistemiyle ilgili uygulamanın kanun, genelge ve bakanlığın açıklamalarıyla örtüşmedi.

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, il milli eğitim müdürlüğünün tasarrufu ile yapılan 4+4+4 sistemiyle ilgili uygulamanın kanun, genelge ve bakanlığın açıklamalarıyla örtüşmediğini söyledi.

Sezer, doğumevi yanındaki Zeki Nuriye Has ve Ziya Gökalp İlköğretim Okulu önünde üyelerimizle birlikte yaptığı basın açıklamasında, 4+4+4 olarak formülize edilen düzenlemenin kanunlaşarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bu düzenlemenin ve eğitim sistemimizde yapılan, köklü reformun temel hedefinin okulların fiziki ortamlarının öğrencilerin gelişim özellikleri de dikkate alınarak ayrıştırılması ve ilk 4 yıl ilkokul, ikinci 4 yıl ortaokul ve son 4 yılda da lise olarak öğrencilerin tamamen ayrı kurumlarda eğitimlerini tamamlamalarının sağlanması olduğu yetkililerce açıklanmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de, gerek eğitimcilere yapmış olduğu uzaktan eğitim seminerlerinde gerekse basına verdiği demeçlerle, kamuoyuna ilköğretim kurumlarının 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokul ve ortaokul olarak ayrılacağını, ayrıca bu yıl için bağımsız imam hatip ortaokulları kurulacağını açıkladı. Bu düzenlemelerin merkezi olarak yapılmasının sakıncalarından dolayı illerde valiliklerce yapılacağını söyledi.

Bu süreçte il milli eğitim müdürlüğümüz ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimatlar vermiş ve ilçelerde komisyonlar kurularak ilköğretim okullarının dönüşümlerinin sağlanması için çalışmaların yapılarak il müdürlüğüne gönderilmesini istedi. Bunun üzerine bütün ilçelerde okul müdürlerinin, şube müdürlerinin, koordinatör okul müdürlüklerinin çalışmalarıyla komisyonlar oluşturulmuş ve mahallelerin özellikleri de dikkate alınarak birçok okulun dönüşümü planlanmıştır. İl milli eğitim müdürlüğüne giden bu raporlar yeniden değerlendirilmiş ve neticede bazı ilçelerden gelen raporlarla hiç alakası olmayacak şekilde birkaç bağımsız ortaokul ve köy okulları ile iki binası olan bazı okulların dönüşümünün sağlanmasının dışında hemen hemen bütün ilköğretim okulları sabahları ortaokul, öğleden sonraları ilkokul olacak şekilde onaylanarak liste yayınlanmıştır.


İl milli eğitim müdürlüğünün tasarrufuyla yapılan bu uygulamanın kanun, genelge ve bakanlığın açıklamalarıyla örtüşmediğini ifade eden Sezer, “İl milli eğitim müdürü, ilçe milli eğitim müdürlüklerinin yaptığı çalışmaları neden dikkate almamıştır? Bakanlığın açıklamalarına rağmen okulların dönüşümünü neden sağlamamıştır? Neden dönüştürülen kurumların listesini komisyona bile imzalatmadan valilik makamına sunmuştur? Yoksa kamuoyundan saklanan nedenler mi vardı? Okulların dönüştürülmemesi ile ne amaçlanmaktadır? Yoksa hiç kimsenin tepkisini almayalım, hiçbir şeye dokunmayalım, hiçbir inisiyatifim olmasın düşüncesi içinde midir? Bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğunu, gelen tepkilerden ne kadar çekinildiğinin iki örneğini sizlerle paylaşmak istiyorum: Aynı eğitim bölgesi içinde bulunan Seyhan Nuri ve Zekiye Has İlköğretim Okulu ile arasında 13,5 metre bulunan Ziya Gökalp İlköğretim Okulu, yine aynı kampüs içinde bulunan Seyit Ali Onbaşı İlköğretim Okulu, 125. Yıl İlköğretim Okulu, Şakirpaşa İlköğretim Okulu. Bu okulların ilkokul ve ortaokul olarak dönüştürülmeleri için il müdürü bile olmak gerekmez. Yapılması gereken sadece yan yana ve derslik sayıları birbirine yakın olan bu okulların birinin ilkokul, diğerinin ortaokul olarak kabul edilmesini sağlayacak bir kararın verilmesidir.

Hayretle görmekteyiz ki, il milli eğitim müdürü bu iradeyi gösterememiştir. Aralarında sadece 13,5 metrelik sokak olan okullar hatta aralarında sadece ihata duvarı olan okullar bile dönüştürülememiştir. Dönüştürme bir tarafa, okulların kademeli dönüşmesine bile izin verilmemiştir. Adana’da zaten 3 yıldır 5, 6, 7 ve 8. sınıflar sabahçı, 1, 2, 3 ve 4. sınıflar öğlenci olarak eğitim öğretim görmektedir. İl milli eğitim müdürlüğü bu uygulaması ile neyi değiştirmiştir? Milli Eğitim Bakanına buradan sesleniyoruz: Bu şekilde eğitimde değişimi de sağlayamazsınız, illerdeki başarıyı da artıramazsınız” dedi.4+4+4 sistemiyle eğitimcileri mağdur edecek iş ve işlemlerde bulunulmaması konusunda kararlılıklarını defalarca il milli eğitim müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelerde dile getirdiklerini kaydeden Mehmet Sezer, “Hiçbir öğretmenin mağdur olmaması, norm kadro fazlası durumuna düşürülmemesi birinci prensip olmalıdır. Bu konuda il, ilçe ve okul müdürleri işbirliği içinde çözüm üretmelidir. İl milli eğitim müdürlüğü de sürece olumlu katkı sunmalıdır. Öğrencilerimizin de kalabalık sınıflarda mağdur olmaması için tüm imkanlar zorlanarak okulların fiziki mekanları değerlendirilmeli; mevcut olan bilgisayar sınıfları, veli odaları, rehberlik odaları, kütüphane ve benzeri birimler değerlendirilerek öğrencilerimizin ders gördüğü sınıflar haline dönüştürülmesine azami gayret gösterilmelidir.

Norm kadro meselesi bazı okullardaki kalabalık sınıf mevcutlarının düşürülmesi için bir fırsat olarak görülmelidir. Bu şekilde 25-30 kişilik sınıfların oluşturulması sağlanmalıdır. Valimizin, Milli Eğitim Bakanı’nın vermiş olduğu ‘hiçbir öğretmeni mağdur etmeyeceğiz’ sözüne sahip çıkacaklarına ve duyarlı davranacaklarına inancımız tamdır. Ancak bu yıl okullar dönüştürülmediğinden dolayı sınıf öğretmenlerinin bir kısmı norm kadro fazlası olacaktır. Ayrıca bu yıl okullar dönüştürülmediğinden dolayı branş öğretmenine ihtiyaç olacaktır. Gelecek yıl dönüştürülürse, bu defa da okullarda branş öğretmeni fazlalığı olacaktır. Bu tam bir saçmalıktır. Eğitimin ve öğretmenlerin perişan olmasıdır. Ayrıca norm fazlası duruma düşecek öğretmenler bu zor ekonomik koşullarda parasal olarak kayba uğrayacak, aynı zamanda devlet kaynakları da israf edilmiş olacaktır” şeklinde konuştu.İl milli eğitim müdürlüğünün kararlarının takipçisi olacaklarını belirten Sezer, eğitim camiasının, gençlerin ve onları yetiştirecek olan öğretmenlerin lehine olan bütün kararlarında yanında yer alıp destekleyeceklerini, yanlış, eksik ve günü kurtarmaya dönük görüntüden ibaret olan eylemlerin ise karşısında yer alarak sivil baskı unsuru olacaklarını sözlerine ekledi. 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.