Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kaldırılacak Mı?

banner483

Öğretmenler Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS)'nın Kaldırılmasını İstiyor. Aday öğretmenler AKS'nin kaldırılması için talepte bulunuyor. AKS kaldırılacak mı?

Meb Personeli 16.11.2020, 14:43
Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kaldırılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı adaylık sürecinin sonunda aday öğretmenlere Adaylık Kaldırma Sınavı yani (AKS)'yi uyguluyor. Adaylık kaldırma sınavından 60 ve üzeri alan aday öğretmenlerin adaylığı kaldırılıyor. Adaylık kaldırma sınavının iptali bekleyen öğretmenler ise bu konuda somut adımların atılması için sosyal medya üzerinden yetkililere çağrıda bulunuyor.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Talip Geylan, 'öğretmenlerimiz, eğitim fakültesini bitirdikten sonra yüzbinlerce adayla yarışıyor ve KPSS’den yüksek puan alarak mesleğe başlıyor. Akabinde ise aday memurluğu süresince uzun bir hazırlık sürecini yoğun şekilde tamamlıyor. Öğretmenlerimizin, tüm bunların üzerine bir de Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS)’na tabi tutulması hem gereksiz hem de amaca hizmet etmeyen bir uygulamadır. Dolayısıyla AKS ivedilikle kaldırılmalıdır.

Eğer ki, öğretmenlerimizin mesleki gelişimleri için gerekli görülen ilave katkılar var ise bu faaliyetler, aday memurluk süresinde verimli şekilde hizmete sunulmalıdır. Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, genç öğretmenlerimizin bu haklı beklentisine kayıtsız kalmamalıdır.'' dedi.

Bugün Genel Müdür Adnan Boyacı da bu konuya değinerek adaylık kaldırma sınavı (AKS) için de bir açıklama yaptı. Genel müdür AKS'de de iyileştime yapılacağını duyurdu...

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@