banner476

ALIN ARTIK ŞU İL MÜDÜRÜNÜ GÖREVDEN!

Neredeyse Gaziantep ilindeki bütün eğitimcilerle ve eğitim sendikalarıyla kavgalı olan, başarısızlığı tescilli Gaziantep'in liyakatsiz Milli Eğitim Müdür Vekili Ekrem Serin'e Türk Eğitim Sen'in ardından bir tepki de Eğitim Bir Sen Gaziantep Şubesinden geldi.

Meb Personeli 16.08.2012, 02:47 16.08.2012, 02:47
ALIN ARTIK ŞU İL MÜDÜRÜNÜ GÖREVDEN!
 
Neredeyse Gaziantep ilindeki bütün eğitimcilerle ve eğitim sendikalarıyla kavgalı olan, başarısızlığı tescilli Gaziantep’in liyakatsiz Milli Eğitim Müdür Vekili Ekrem Serin’e bir tepki de Eğitim Bir Sen Gaziantep Şubesinden geldi. EBS Gaziantep Şubesinin yaptığı açıklamaya göre; Milli Eğitim Müdür Vekli Ekrem Serin, kendisi ve milli eğitimdeki bir kaç kişinin haricindeki yöneticilerin hepsine, il dışına tayin istemesi için baskı oluşturduğu söylenmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğünde cemaate yakın olmayan ya da cemaatin adamı olmayan idarecilerin tümünün böyle bir baskıya maruz bırakıldığı iddiası oldukça manidar görünmektedir.

 

Eğitim Bir Sen Gaziantep Şubesinin açıklaması aşağıdadır.

 

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep İlinin LYS deki sıralaması açıklandı ve adeta yer yerinden oynadı. Tüm mahalli basın ve yayın kuruluşları bu haberi manşetten verdi. İster Eğitimci olsun ister olmasın fark etmez herkes kendine göre bir yorum getirdi bu duruma. Konuşmayan sadece eğitimcilerdi. Oysa bu konu ile ilgili konuşması gereken, görüş,tespit hatta teşhiste bulunması gerekenler eğitimciler olmalıydı. Ne yazık ki her zaman olduğu gibi yine eğitimcilerin bu konuyla ilgili görüşleri sorulmadı. Bakkalı, kasabı, sanayicisi, esnafı,siyasileri bilumum meslek erbapları eğitim üzerine yine ahkam kestiler. Suç; yine eğitimcinin ve eğitim yöneticilerinin üzerine kaldı.

 

Eğitimciler Birliği  Sendikası olarak (Eğitim bir sen) geçen yıl “Gaziantep’in Eğitimdeki Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı raporumuzla konuyu masaya yatırarak kamuoyuyla paylaşmıştık. Gaziantep geçen yılda LYS ve SBS’ de  son sıralardaydı. Görülüyor ki sonlardaki sıramızı istikrarlı bir şekilde devam ettiriyoruz!

 

Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin yaptığı yazılı açıklamada; “Tespit edilen Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre en az 43 öğrencinin farklı puan türlerinde ilk bine girmeyi başardığını, Gaziantep’in geçen yıllara göre MF puan türünde ve TM puan türünde daha başarılı olmasına rağmen, TS puan türünde istenilen başarıyı yakalayamadığının gözlendiğini, Bu durumun sebeplerinin en kısa zamanda ayrıntılı bir şekilde incelenerek 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için gerekli bütün tedbirlerin alınacağını, şu an itibariyle tespit edilen sonuçlara göre en az 43 öğrencimizin farklı puan türlerinde ilk bine girmeyi başardığını” ifade etmektedir.

 

Son üç yılın en az başarılı iller sıralamasında Gaziantep;

 

2010 Öğretim yılında LYS’de MF alanında 60, TM alanında 80,  TS alanında  79.

 

2011 Öğretim yılında LYS’de MF alanında 60, TM alanında 77,  TS alanında  80.

 

2012 Öğretim yılında LYS’de MF alanında 61, TM alanında 75,  TS alanında  81. olmuştur.

 

Bu tamamen halk deyimiyle “züğürt tesellisi”dir. Başarı bunun neresindedir. Bunu birinin bize açıklaması gerekir.

 

Eğitimdeki başarısızlıkların sorumluları görüldüğü kadarıyla yine yanlış adreslerde aranmaktadır. Eğer sorumlu aranıyorsa bunlar: Vali, İl Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve  Şube  Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri, Okul İdarecileri ve en son sırada da Öğretmenler gelmektedir. Kendi sorumluluklarını bir alttakinin üstüne yıkarak sorumluluktan kaçamaz, kaçmamalıdır. Hz. Ömer’in;

 

“Kenarı Dicle de bir kurt kapsa bir koyunu,

 

Gelir de Adli İlahi Ömer’den sorar onu”  bu sözü hepimize düstur olmalıdır.

 

Gaziantep’in eğitimdeki en büyük sorunları:

 

Yönetişim beceriksizliği,

Yönetimdeki koordinasyon eksikliği,

Amaca matuf olmayan toplantılar,

Klasik tip yöneticilik anlayışı,

Liyakatsiz, beceriksiz idareciler,

Eğitime dışardan müdahaleler,

Yetersiz okullar,

Velilerin ilgisizliği,

Kaynakların verimli kullanılmaması vb.

maddeler halinde sıralayabiliriz. Özellikle son yıllardaki başarısızlıkların salt öğretmen ve okul yöneticilerine mal edilmesi ilimizde görev yapan tüm öğretmen ve okul yöneticilerini fazlasıyla üzmekte, rencide etmektedir. Öğretmen ve okul yöneticilerinin sürekli tehdit edilerek aba altından sopa gösterilmesi, ödenek verilmediği halde okullara çeşitli harcamaların yaptırılması, ardından da “niçin velilerden para topladın?” denilerek soruşturma açılarak disiplin cezalarının verilmesi, okul yöneticilerinin toplantılara katılmaktan asli görevini yapamaz hale gelmesi başarısızlığın bir habercisi değil midir? Bu anlamda yapılan baskı ve yıldırmalarla öğretmen ve idarecilerimiz küstürülmüş, çalışma aşk ve şevkleri kalmamıştır. Unutulmalıdır ki “marifet iltifata tabidir, iltifat görmediği yerden göç eder”. Öğretmenin ve idarecilerin gönlü yeniden kazanılmalı, iş barışı ve huzuru yeniden sağlanmalıdır. Öğretmenin okul idarecilerinin yok sayıldığı bir anlayışla başarının sağlanması hayalden öteye gidemez.

 

Burada herkes yeniden kendisini sorgulamalı, başarının önündeki tüm engeller kim ve ne  olursa olsun kaldırma yönünde güçlü bir irade ortaya konmalıdır.

 

 

 

Yukarıdaki sıralanan sorunların çözümü için formül bulunduğu haberini aldık. Sayın Valimizin başkanlığında yapılan toplantıda (İl Milli Eğitim Müdürü , bir İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve diğer  İlçe yöneticileri hariç) tüm İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri ile Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri başarısızlığın temel nedenleri olarak tespit edilmiş ve  il dışına tayin istemeleri için baskı yapıldığı duyumu alınmaktadır. Bu teşhisi yapanları tebrik(!) etmek istiyoruz.

 

Atalarımızın “önce iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır” sözü ne kadar da uygun düşüyor bu hale. Beyler unutmayalım gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklersen, sonrakilerin tamamı yanlış olur. Böyle teşhis ve tedavi olmaz.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan Gaziantep Geneli 2012 yılı ilçelerin SBS Başarı Durum analizi aşağıdaki gibidir:

 

1-Şahinbey :278,33, 2- Şehitkamil: 277,89, 3- Islahiye: 275,55, 4- Karkamış:273,83,           5-Nizip: 273,58, 6- Araban:269,99, 7- Nurdağı: 269,45, 8- Yavuzeli :260,52 ve 9. sırada  ise Oğuzeli: 260,160 puan ortalaması ile yer almıştır.

 

Görülüyor ki Gaziantep ilçeleri arasında Şahinbey İlçesi I. Olmuştur. Yılladır tüm fiziki imkansızlıklarla katlanmış problemlerle uğraşan Şahinbey ilçesi, Sayın Kaymakamımız Uğur TURAN’ın müspet katkılarıyla problemlerini çözmeye başlamıştır. Şahinbey İlçesi önceki yıllara göre SBS sıralamasında son sıralardan ön sıralara gelmesine rağmen sanki Gaziantep’in eğitimdeki başarısızlığının müsebbibi gibi İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürlerine il dışına tayin isteme baskısını yanlış buluyor, ilçeler arasında en başarılı görünen Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürüne tayin isteme baskısını anlamakta zorlanıyoruz.

 

Mesela SBS sıralamasında ilçeler arasında en son sırada yer alan Oğuzeli ilçesi ile ilgili bir şey yapmayı düşünüyorlar mı?

 

Eğer başarısızlıktan dolayı bedel ödenecekse, herkes ödemeli değil mi? Bunda da en baştan başlayarak alta doğru gidilmesi gerekmez mi?. Takım küme düşerse bunun faturası ilk önce takım antrenörüne kesilmez mi?

 

Bundan on yıl önceki Gaziantep’in eğitimdeki durumunu hepimiz biliyoruz. On yıldan bu yana Cumhuriyet tarihinde yapılan derslik kadar derslik katıldı bu memlekete. Fiziki anlamda çok şeyler yapıldı ama artan iç göç nedeniyle hala son sıralardayız derslik başına düşen öğrenci sayısında.  Bunlar da göz ardı edilmemeli.

 

Un var, şeker var, su var ama bir türlü helva yapamıyoruz. Anlaşılan o ki usta olmadan helva da olmuyor. Şimdiye kadar hep diğerlerini yerdik, suçladık, cezalandırdık. Bundan sonra farklı bir metot denesek, biraz değer verdiğimizi göstersek, “ben” değil “biz” desek, iltifat etsek, onore etsek ne olur acaba?

 

Amacımız kimseyi üzmek veya yermek değildir. Kimseyi de hedef almıyoruz. Amacımız, bindiğimiz dalı kesmek isteyenleri uyarmak, geminin su alarak batmasına engel olmaktır. Gemi batarsa hepimizin zarar göreceğine inanıyoruz.

 

Sayın Valimizin Gaziantep’e atanmasıyla eğitimdeki bürokratik ve dayatmacı anlayışın değişeceği yönünde umutlanmıştık. Yine de bu umudumuz devam ediyor. Yeni bir başlangıç ve anlayışla bilinen tüm sorunları aşabiliriz.

 

Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e dediği gibi “İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın” anlayışı ile eğitim emekçisi olan tüm çalışanlara hak ettiği değeri verelim. Bunun için Eğitim Bir Sen olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da akademik ve hizmet sendikacılığı anlayışıyla  her türlü yardıma hazırız.

 

Kamuoyuna saygılarımızla.

 

EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ SENDİKASI  GAZİANTEP ŞUBESİ

 
Yorumlar (1)
öğretmen 8 yıl önce
tetikçi misiniz siz? sizin demenizle alınsaydı...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@