banner476

Anadolu Öğretmen Lisesi Öğretmenlerini Bekleyen Tehlike

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı çalışmayla Orta öğretim kurumlarındaki çeşitliliğin azaltılması kapsamında Anadolu Öğretmen Liselerini, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi veya Anadolu lisesine dönüştürdü.

Meb Personeli 01.07.2014, 22:11 01.07.2014, 22:11
Anadolu Öğretmen Lisesi Öğretmenlerini Bekleyen Tehlike
 2014-2015 Eğitim öğretim yılından itibaren eski Anadolu öğretmen liselerinde artık iki farklı okul türünde eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülecek. Bu durum Norm kadroların belirlenmesiyle birçok sorunu beraberinde getirecektir.  Kademeli olarak dönüştürülen bu okullarda 9. Sınıflar için yeni okul kodu ile 10.,11. ve 12. sınıflar içinde eski okul koduyla ders yükleri ve öğretmen normları belirlenecektir. 
Bu durumda birçok branşta ders yükünün iki ayrı kuruma bölünmesi sonucu norm kadro fazlalıkları ortaya çıkacaktır.  Bu durum öğretmenlerde ve okul içinde huzursuzluğa ve başarı kaybına sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek için MEB insan kaynakları tedbir almalı ve bana göre tüm norm bilgilerini yeni okul kodu altında birleştirerek öğretmenleri dönüştürülen yeni okula aktararak mağduriyetten kurtarmalıdır. 
Tabii bu durumda da yine sosyal bilimler ve fen lisesine dönüştürülen okullara atanma şartlarını taşımayan bazı öğretmenler mağdur olacaktır. Ama en azından mağdur olacak okul ve öğretmen sayısında büyük bir azalma sağlanmış olacaktır. Yetkililerin bu konuda ellerini çabuk tutması ve yeni bir MEB klasiği yaşanmaması temennisiyle…


Celal BOZTEPE
Yorumlar (3)
pcihan 6 yıl önce
takip eden arkadaşlar size sorum olacak,cevaplarsanız mutlu olurum.cevabınız için şimdiden teşekkürler.1)anadolu lisesi iken fen lisesine dönüşen okulun durumu hangi kısma girer? eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması kısmına mı, program değişikliği kısmına mı girer? 2) anadolu lisesi iken fen lisesine dönüşen okulun öğretmenleri fen lisesinde görev yapacak öğretmen olma şartını taşıyor ise fen lisesi kadrosuna geçme önceliği o öğretmenin midir,yoksa okul fen lisesi olduğu için il içi yer değiştirmeye açılıp o öğretmen de müracaat edip hizmet puanına göre mi atanmalıdır?
cicek 6 yıl önce
sayin site yoneticileri donusumlerimiz iptal oldu norm fazlasi konuma dustuk halbuki orta okul ogretmenleri akyarildi biz sinif ogretmenleri kaldik lutfen bizide sesimize ses olun
egitimci 6 yıl önce
okullari ve biranslari kapanan ogretmenlik meslek bilgisi dersleri ogretmenleri kimsenin umrunda degil.tehlike diye bahsedilen konu asilmasi basit bir konu.tehlike basligi atmaya degmez.biranslari ve okullari kapanan ortada kalan ogretmenlik meslek bilgisi ogretmenleri ne olacak?belkide bu biranstan site yoneticelerinin yada egitim camiasinin cogunun haberi bile yoktur.bu biranstakileri neler bekledigini kimse bilmiyor.bu konuyuda gundeme getirmek gerekmezmi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@