banner476

ANTALYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE ATAMA TİYATROSU

2017 Yılı il içi atamalarında Rehberlik Öğretmenlik atamalarında örneği görülmemiş bir uygulamaya tanık olduk. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü 3 yılı dolmayan bir öğretmeni nasıl il içi ataması yapılacağını ve norm açığı olmayan bir okula nasıl atama yapılacağını gösterdi. Eğitim çalışanları olarak yetkililerden açıklama ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Tiyatro şöyle gerçekleşti;

Meb Personeli 19.06.2017, 19:30 19.06.2017, 19:38
ANTALYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE ATAMA TİYATROSU

Muratpaşa Rehberlik Araştırma Merkezi  Rehber öğretmeni E. Y.  , il içi atama  başvurunda bulunmuş  fakat  kurumunda 3 yılı  dolmadığı için  atama başvurusu Muratpaşa İlçe Mem tarafından reddedilmiştir. Buraya kadar normal. Ancak Atama sonuçları açıklanınca   bir bakıyoruz Rehber öğretmeni E. Y'nin  ataması Kepez Hüseyin AK Ortaokuluna çıkmış.  Bu atamanın nasıl yapıldığına dair tek yapılan açıklama  ‘Bakanlığın hatası’ olduğudur.  Bu arada Kepez Rehberlik Araştırma Merkezinde Rehber Öğretmen F.R.C ,E. Y.' nin atamasın nedeni ile açık norm kadro oluşan Muratpaşa Rehberlik Araştırma Merkezine çıkıyor.

Listeler yayınlanıyor   tüm eğitim çalışanları tarafından  bu durum görünüyor başlıyor sözlü itirazlar, sendikal görüşmeler , ancak tek alınan sonuç şu;  Rehber öğretmeni E.Y. ‘nin  atamasının  iptal edileceği  ve Rehber Öğretmen F.R.C’nin atamasının iptal edilmeyerek  Muratpaşa Rehberlik Araştırma Merkezinde çalışmaya devam edeceği açıklanıyor.

Şimdi İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yetkililerine Soruyoruz;

1.    3 yılı dolamayan bir öğretmen (başvurusu red edilse dahi ) nasıl ataması yapılıyor?

2.    E.Y’nin atama kararnemesi  iptal edileceği gibi F.R.C'nin da  kararnamesinin iptal edilmesi gerek miyor mu?

3.    Bu yöntemle F.R.C.  normu olmayan bir kuruma ataması yapılmış oluyor. Bu sizce yasal bir durum mudur?

4.     Atama sonucunda E.Y.'nin atama kararnemesi  iptal edilse bile F.R.C.  görevine başlıyor. Bu durum  kurumda  E.Y’in norm fazlası olması anlamına geliyor. Ve ilk yapılacak norm fazlası atamasında (3 yılı dolmayan) E.Y’e tayın hakkı doğuruyor. Bu açıdan bakıldığında E.Y.’ RAM dan kurtarma operasyonu gibi görün müyor mu?

5.    Muratpaşa Rehberlik Araştırma Merkezinde bir rehber öğretmen norm fazlası olması  ile 4-5 ay (Norm fazlası öğretmen ataması yapılacağı aya kadar ) bir kişinin fazla maaş alması kamu zararı değil midir?

6.    F.R.C hakkı olamayan bir kuruma ataması yapılması ile kendinden düşük puanı olan rehber öğretmenlerin atama sonucunudaetkilemesi ilgenelinde haksızlığa neden olması  durumu sizleri rahatsız etmiyor mu?

7.    İki öğretmeninde   Eğitim-Bir- Sen üyesi olması   sizce anlamlı mı?

Antalya il Milli Eğitim Müdürlüğünü bu konuda uyarıyor ve gerekli  yasal işlemleri başlatacağımızı beyan ederek , yaptığı yanlıştan  bir an önce vaz geçmesini istiyoruz.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (2)
kemal 3 yıl önce
kişilerin ahlaksızlığını da sendikaya mal etmekte yanlış bence
metin 3 yıl önce
daha bu ne ki? şahıslara özel açılan kapatılan norm kadro atamalarında yapılanlar, iliçi ve ildışı atamalarda şahıslara özel günübirlik açılıp kapanan kadrolar; şahsa özelahıslara özel

Gelişmelerden Haberdar Olun

@