Asker Öğretmenlik nedir, nasıl yapılır?

Asker Öğretmenlik nedir, nasıl yapılır?

Asker öğretmenliğe dair merak edilen her şeye bugün cevap arıyoruz.

  Asker öğretmenlik nedir? Asker öğretmenlik kimlere çıkar? Asker öğretmenlik kaç ay sürer ve nasıl yapılır? gibi sorular Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmenler tarafından merak ediliyor.

 Asker Öğretmenlik nedir?

Asker öğretmenlik, askerlik hizmetini öğretmen olarak yapmak demektir. Yani TSK, ilgili asker öğretmeni MEB'in emrine verir ve MEB boş olan okullarda ilgili askeri öğretmen olarak değerlendirir. Bu durumda kişi hem askerlik hizmetini yapmış sayılır hem de MEB'in öğretmen açığı kısa vadede kapanmış olur.

 Asker öğretmenlik ne kadar sürer?

Asker öğretmenlik 1 yıl, yani 12 ay sürer. Asker öğretmen olan kişi resmi olarak 12 ay boyunca asker gözükür.

Asker öğretmen, temel askerlik eğitimi alır mı?

Evet, asker öğretmenler 18 günlük eğitim alır. Geriye kalan 11 ay 12 gün ise resmi olarak asker, fiili olarak öğretmendir.

Asker öğretmenler maaş alır mı?

Asker öğretmenler maaş alır, maaşlarını Türk Silahlı Kuvvetleri verir. Asker öğretmen maaşları 12 ay boyunca verilir ve öğretmen maaşından(şu andaki) fazladır.

Asker öğretmenlik kimlere çıkar?

Asker öğretmenlik atanmış öğretmenler arasında başvuru yapan herkese çıkabilir. Özellikle ağustos döneminde başvuran öğretmenlere daha sık çıktığı bilinmektedir. Öte yandan asker öğretmenlik için başka bir koşul yoktur. Başvuranlar arasında sistem otomatik olarak dağıtım yapar.

Hukuki olarak sorun olur mu?

Asker öğretmenler 12 ay boyunca resmen askerdirler. Fiilen öğretmenlik yaptıkları sırada mahkeme ile ilgili bir işleri olursa(Örneğin Trafik kazası) askeri mahkemede yargılanırlar.

Siz de istek, dilek, soru ve görüşleriniz ile tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum