Bakan Çelik, Memura dünya ve enflasyon şartlarının üzerinde bir teklif götürdük...

Bakan Çelik, Memura dünya ve enflasyon şartlarının üzerinde bir teklif götürdük...

Bakan Çelik: Memura dünya ve enflasyon şartlarının üzerinde bir teklif götürdük

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ ile geldiği Yozgat'ta memurların toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili açıklama yaptı. Çelik, "Türkiye ücretleri geri götüren değil, ücretleri donduran bir ülke değil, ücretleri artıran bir ülke ve enflasyonun üzerinde artıran bir ülke." dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile bir dizi açılış ve temel atma törenlerine katılmak için geldiği Yozgat girişinde yağmur altında karşılanan Faruk Çelik, memurlarla hükümetin 21 gündür devam eden toplu sözleşme sürecini değerlendirdi. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çelik, 21 günlük toplu sözleşme sürecinde bir uzlaşma beklentisi içerisinde olduklarını kaydetti. Çelik, "Neden böyle bir beklentimiz vardı? Dünya gerçekleri, bölge gerçekleri dünya küresel ekonomide yaşanan sorunlar çerçevesinde baktığınız zaman Türkiye ücretleri geri götüren değil, ücretleri donduran bir ülke değil, ücretleri artıran bir ülke ve enflasyonun üzerinde artıran bir ülke. Bunun görüleceği düşüncesiyle bir beklentimiz vardı. Fakat memur konfederasyonlarının ortaya koydukları tablo gerçekten ne bölge, ne dünya, ne Türkiye ekonomi gerçekleri ile çok örtüşen oranlar değildi. Oradan da aşağı gelmekte biraz doğrusu zorlandılar. Yani çok yüksek tutunca bundan dolayı hakem heyetine gitti." dedi.
Hakem heyetinin 29 Mayıs Salı günü toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili nihai kararı vereceğini belirten Çelik, "Ben kararın hayırlı olmasını diliyorum. Memurlarımız ilk kez böyle bir süreci yaşıyorlar. Yani toplu sözleşme sürecini yaşıyorlar. Bu da iktidarımızın anayasa değişikliği ile getirdiği bir haktır. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçlerde bu sistem daha da iyi oturacak." diye konuştu.
BOZDAĞ: CHP SAMİMİYETSİZ DAVRANIYOR
Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ da 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı değerlendirdi. CHP'yi samimiyetsizlikle suçlayan Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin anayasa uygun bir karar verdiğini vurguladı. Bekir Bozdağ, şöyle devam etti: "Burada Cumhuriyet Halk Partisi'nin tavrı fevkalade yanlış. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi esasında bu değişikliği şekil bakımından anayasaya aykırılığına itirazı, şekli bir itirazdır. Esas itirazı Kur'an-ı Kerim'in ve peygamber efendimizin hayatının seçmeli ders olmasınadır. CHP bunu açıkça söyleyemediği için şekil yönünden bir itirazla bu yolu kapama gayretine girmiştir. Anayasa Mahkemesi verdiği kararla bu yolun anayasa aykırı olduğunu ortaya koymuştur. Cumhuriyet Halk Partisi samimi ise eğer Kur'an-ı Kerim'in seçmeli ders olmasına ve peygamber efendimizin hayatının seçmeli dersler arasında okutulmasından rahatsız değilse, bundan yanaysa o zaman Anayasa Mahkemesi'ne esasa ilişkin iptal davası açmaz. Bu bir samimiyet sınavıdır. Onu hep beraber göreceğiz."  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.