Bakan Dinçer, 4+4+4 Eğitim Sistemini Şematik Olarak Anlattı.

Bakan Dinçer, 4+4+4 Eğitim Sistemini Şematik Olarak Anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Samanyolu Haber'de Günlük programında 4+4+4 sisteminin şematik yapısını tablo üzerinde anlattı.

 Milli Eğitim Bakanı Ömer da 4+4+4 sisteminin şematik yapısını tablo üzerinde anlattı. Bakan Dinçer, İlkokulu bitiren bir öğrencinin  yeni sistemdeki durumunu 3 farklı şekilde olacağını  açıkladı.


Mebpersonel.com olarak sayın Bakanın açıklamalarından 3 farklı seçeneği söyle yorumladık

Bakan Dinçer, 4+4+4 Eğitim Sistemini Şematik Olarak Anlattı.  

1.  İlkokuldan sonra , bağımsız bir ortaokul ve devamında bağımsız bir ortaöğretim .


2.
 İlkokuldan sonra aynı binada devam ederek yani 5.6.7.8 sınfıları aynı binada okuması  ve devamında ortaöğretime geçiş . Bu uygulamının fiziki şartlar düzeltiğinde 1.durumda ki gibi olacağını.

3.
 İlkokuldan sonra, Güzel Sanatlar ve İmam hatip gibi bölümleri seçen öğrencilerin   ortaokul ve ortaöğretimin aynı binada okuyacakları.
Sayın Bakanın yapmış  tablo üzerinde yapmış olduğu açıklamayı izlemek için tıklayınız
işte o açıklamalar 

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- 4 yıl boyunca ilkokulda okuyacak. İlkokulda okuduktan sonra ya aynı binada ilkokulun devamı olan ortaokula devam etmeye ve beşinci sınıfı oradan almaya başlayacak veya bağımsız ortaokullar varsa o ortaokullarda alabilecek veya güzel sanatlar lisesinin öncesinde, imam hatip okulunun öncesindeki ortaokullara gitmek istiyorsa kendi isteğiyle onlara gidebilecek. Yani, biz ilk dörtten sonra çocuğumuza üç tane alternatif sunuyoruz.SUNUCU- Birincisi...

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Birincisi bağımsız bir ortaokul.SUNUCU- Ayrı, sadece dört yıllık bir ortaokul, öyle mi?

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Dört yıllık bir ortaokul. İkincisi.

SUNUCU- Bu bir meslek lisesi değil, imam hatip lisesi değil, hiçbiri değil, sadece ortaokul.

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Sadece ortaokul.

SUNUCU- Aynı binada mı, değil mi?

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Ayrı bir binada. Bir kere

ilkokulu, ortaokulu ve liseyi biz ayrı ayrı binalarda hayal ediyoruz şimdi.

SUNUCU- Dördüncü sınıfı bitiren çocuk ortaokula geçtiğinde aynı binada okumayacak.

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Aynı binada okumaması için çaba sarf edeceğiz. Ama bunun için zaman, okul ve fiziki altyapıya ihtiyaç varsa, bir müddet daha orada okuyabilecek, onun için de bir esneklik var kanunda. Bağımsız ortaokul, esas olan bu. 4 yıl ilkokul, 4 yıl ayrı bir ortaokul ve 4 yıl lise.

Şayet imkan ve şartlar elvermiyorsa, ilkokuldan sonra, çünkü bugün 8 yıllık eğitim yaptığımız çok sayıda okulumuz var biliyorsunuz, aynı okulda 5. sınıftan itibaren devam edecek ortaokuluna, bu da ikinci alternatif.

SUNUCU- Buradaki hedefiniz ne, mesela şimdi.

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Şuradan gösterebilir miyim size?

SUNUCU- Tabii. 4+4'ü aynı okulda okuyacaksa, onun kesintisiz 8 yıllık eğitimden bir farkı olmayacak.

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Onu izah edeceğim size. Birincisi; bakın ayrı, üç ayrı okul olarak var.

SUNUCU- Tamam.

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- İkincisi; ikisi beraber olacak, çünkü fiziki şartlarımızı henüz hazırlayamamışsak.

SUNUCU- Aslında bu göstermiş olduğunuz tablo 4+4+4 eğitim sisteminin tamamen şematik olarak anlatımı.

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Yapısını gösteriyorum, evet. Ve nihayet ilk dört yıl okuduktan sonra güzel sanatlar lisesine bağlı olarak, imam hatip okuluna bağlı olarak ikisini beraber okuyabilecek, ortaokul ve lise gibi. Şimdi bu yapı içerisinde önemli olan, bakın şurada hepsini ortak bir renk içerisinde aldık. Bunların hepsi, üçü de aşağı yukarı temelde aynı programa sahip olacaklar. Yani, bu çocukların zorunlu olarak alması gereken dersler hep aynı olacak. Matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi, tarih, Türkçe gibi bazı temel dersler, dünya hangi dersleri veriyorsa, onlarla rekabet edebileceğimiz bilgi ve yetenekler için bu derslerin tamamını alacaklar.

SUNUCU- Ortaokulda.

MİLLİ EGİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Ortaokulda. İster bu şekilde olsun, ister bu şekilde olsun, ister bu şekilde olsun. Bunun üstüne o çocuklar seçimlik dersler alabilecekler. Giderek beşinci sınıftan itibaren artan oranlarda ve ileride tercih edeceği bölümleri destekleyecek türden dersler seçebilecekler. Ama imam hatip okuluna giden bir çocuk normalde dini ağırlıklı eğitimi almayı tercih ettiğini kabul edeceğimiz için ona özel bir program uygulayacağız.

SUNUCU- O zaman şu soruyu sorayım: Ortaokulda çocuk lisede hangi yöndeki bir eğitimi seçecekse onun bir yerde hazırlık aşamasını görmüş olacak, doğru mu?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Onu destekleyecek mahiyette dersler alabilecekler. Bunu yaparken kendi tercihi olacak, ailesinin belki yönlendirmesi olacak, bizim rehberlik hocalarımızın tavsiyeleri olacak vesaire.

Ancak yine burada başka esneklik de getiriyoruz, bakın oklar burada görüyorsunuz, bu ortaokullardan hangisine giderse gitsin, şayet çocuk herhangi bir sınıfta yanlış bir tercihte bulunduğunu veya başka bir tercih yapmak istediğini fark ederse, o zaman bunlar arasında geçişler de söz konusu olacak.

SUNUCU- Belli bir yıl sınırı var mı o geçişlerde?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Hayır, yıl sınırı yok. Artık lise son sınıfa gelmemişse çocuk diğerlerini tercih edebilecekler.

SUNUCU- Hayır hayır, ortaokulda kendi içindeki geçişlerde, mesela işte 1'de, 2'de, 3'te, 4'te, 1'de geçebilirsiniz, 2'de geçebilirsin, ama 3'te geçemezsin gibi?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Hayır, lise son sınıfa kadar tercih edebileceğini söylüyorum ya size. Lise 2'deyken de yapabilecek onu. Mesleki eğitimi seçse bile, o işi o kadar esnek hale getireceğiz ki biz, normalde seçtiği meslek içerisinde gerekirse farklı bir mesleğe ait üniteyi de alabilecek kadar esnekleştiriyoruz. Çünkü, artık eskiden olduğu gibi hiçbir meslek bu kadar katı bir içerik taşımıyor. Diyelim ki siz eskiden torna tesviye öğretiyordunuz çocuklarınıza. Bunun için torna tezgahının önüne oturtuyordunuz, çocuk çeliği, malzemenin özelliklerini öğreniyor, o tezgahı nasıl kullanacağını öğreniyor ve ömür boyu onunla çalışıyordu. Şimdi ama öyle değil. Şimdi siz CNC tezgahında artık torna tesviye işlerini yapıyorsanız, bir ürünü üretiyorsanız, o zaman belki de malzeme bilgisinden daha çok sizin bilişim teknolojilerine ihtiyacınız oluyor. Çünkü orada bilgisayarla bir tasarım yapmak ve ürünü ona göre şekillendirecek bir bilgi ve yeteneğe sahip olmak zorundasınız. Yine belki en azından o bilgisayarı çalıştırabilecek kadar yabancı dil altyapısına ihtiyacınız var. Siz mekanik bir meslek alanı seçtiğinizde, makineyle ilgili bir meslek alanı seçtiğinizde, artık beraberinde elektronik bölümünün bazı ünitelerini veya yabancı dille ilgili bazı üniteleri alma durumunda kalabileceksiniz. Bunun için sistem baştan sona esnek hale getiriliyor. Ve hangi safhada yanlış bir karar verdiğini düşünüyorsa, o safhada diğer alana geçme şansı olacak.

SUNUCU- Yani, liseye kadar, üçüncü dörde kadar çocuk meslek..

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Seçmeyecek.

SUNUCU- Meslek seçmeyecek, oraya kadar belki kendisi düşünecek, taşınacak, hangisi bana uygun diye...

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Bazı dersleri alacak,

içeriğini görecek, bazı programları tercih edebilecek, bütün bunlar o çocuğun aslında kendi potansiyeliyle alakalı ve irtibatlı olacak.

SUNUCU- İsterse lisede nerelere gidebilecek, onu bir daha söyler misiniz?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Liselerde, bugün lise yapımızı henüz değiştirmiş değiliz. Dolayısıyla, mevcut lisemizde hangisine kabiliyeti varsa, hangisine gitmek istiyorsa gitme şansı olacak.

SUNUCU- Normal lise, imam hatip lisesine devam edebilir, meslek lisesi, güzel sanatlar. Anadolu lisesi, fen lisesi ne olacak mesela?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Bütün bunlar için karar vermiyoruz burada. Onlarla ilgili karar verecek olsak bile, onlar bu kanunun mevzu değil. Dolayısıyla, onları biz şu andaki tartışılmasının çok iyi niyetli olmadığı kanaatindeyiz.
Sayın Bakanın yapmış  tablo üzerinde yapmış olduğu açıklamyı izlemek için play tuşuna basınız 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.