banner476

Bakandan "Öğretmen Maaşları" Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen maaşlarına ilişkin OECD'nin son raporunun yayımlandığını, buna göre öğretmen maaşlarının milli gelire oranla diğer meslek gruplarından daha iyi olduğunun belirtildiğini söyledi.

Meb Personeli 16.12.2016, 09:05
Bakandan "Öğretmen Maaşları" Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ülke ekonomisi büyüdükçe öğretmenlerimizin daha iyi pay almaları doğrultusunda elimizden gelen katkıyı vereceğiz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

Yılmaz, öğretmen maaşlarına ilişkin OECD'nin son raporunun yayımlandığını, buna göre öğretmen maaşlarının milli gelire oranla diğer meslek gruplarından daha iyi olduğunun belirtildiğini söyledi.

Öğretmenlerin özlük haklarının geçmişe kıyasla daha iyi durumda olduğunu ifade eden Yılmaz, "Ülke ekonomisi büyüdükçe, Türkiye zenginleştikçe öğretmenlerimizin daha iyi pay almaları doğrultusunda elimizden gelen katkıyı vereceğiz." diye konuştu.

- Kadın öğretim üyesi sayısı AB yüzdelerinin üzerinde

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversitelerde görev yapan kadın öğretim üyesi oranının Türkiye'de yüzde 29,5, Avrupa Birliğinde yüzde 15 civarında olduğunu söyledi.

Yılmaz, şöyle konuştu:

"Türkiye'de laikliğin güçlendiği doğrultusunda vatandaşımızın bilgisi, kanaati vardır. Kimsenin inancına karışılmaz, kimsenin kıyafetine karışılmaz, kimsenin düşüncesine katılınmaz. Dolayısıyla millet neye inanıyorsa inansın, devletin hiçbir grubun inancını tanımlama, belirleme hakkı, yetkisi yoktur. Bu hak devlete ait değildir, vatandaş kendisi belirler."

Geliştirme ödeneği konusuna da değinen Yılmaz, "Geliştirme ödeneği, öğretim elemanlarının istihdamında sorun yaşanan yerleşim yerlerinde sadece akademik personele yapılmaktadır. İdari personele de verilmesi halinde kurumlar arasındaki aynı unvanlı personel arasında maaş farkı oluşmasına neden olur ki bu da bizim istediğimiz bir husus değildir." ifadelerini kullandı.

AA

Yorumlar (5)
kul 4 yıl önce
Allah devletimize zeval vermesin...daim eylesin...biz aldigimiz paradan memnunuz ELHAMDULILLAH...
Gerçekten mi? 4 yıl önce
Farkında değiliz sayın bakan. Teşekkürler bu bilgiler için!!
öğretmen 4 yıl önce
Sayin editör bir önceki yorumumu niye yayinlamadin, gercekleri yayinlayalim lutfen
metehan 4 yıl önce
Muhterem yetkililer ve muhterem basın, biz maaşlarımızla değil,eğitimdeki sorun yada kazanımlarla yani işimizle gündeme gelmek istiyoruz, arama motoruna öğretmen yazınca ilk çıkan "öğretmen maaşı" oluyor ne kadar ayıp
Mehmet61 4 yıl önce
doğru söylemiş, diğer çoğu meslek grubuna göre yüksek maaşlar. günde toplasan 4 saat aktifsin. evde çalışma için dahi planlama ödüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@