banner476

’Bakanlık Öğretmenleri’ Geliyor

Milli Eğtim Bakanlığı Ar-Geleri yeni yapılandırıyor. MEB, geçici görevlendirmeler nedeniyle birçok kez tartışmalı hale gelen Ar-Gelerle ilgili yeniden bir yapılanmaya gidiyor.

Meb Personeli 16.09.2012, 03:01 16.09.2012, 03:01
’Bakanlık Öğretmenleri’ Geliyor
 
R-GE Birimi;  Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 25/06/2010 tarihli ve B.08.0.SGB.0.65.00.00/4194 sayılı Makam Onayı  “Millî Eğitim Müdürlükleri bünyesinde oluşturulmuş ve özü itibariyle ortak paydası büyük olan faaliyet ve projelerde tekrarların önlenmesi, insan ve madde kaynağının etkin ve verimli kullanılması, uzmanlık, tecrübe ve birikimin yerinde kullanılması için çalışmaların tek elden aynı ekip tarafından yürütülmesini sağlamayı amaçlayan etkin bir birim olmuştur.

 

AR-GE birimleri kuruluşundan bu yana kurumsallaşmasını önemli ölçüde tamamlamasına rağmen Bakan DİNÇER’in geçici personel görevlendirilmesini iptal etmesiyle zor günler yaşanmaya başlamıştır. Özellikle Bakanlığın ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin yürüttüğü birçok projeler, Avrupa birliği projeleri, kalkınma  ajansı projeleri, yerel ve bölgesel projeler yarım kalmış durumda. 

 

Argelerde görev yapan personel Okullardaki idareci ve öğretmenlerden seçiliyor ve geçici görevlendirme olarak görev yapıyorlardı. 

 

Argelerle ilgili belirsizlik sürerken İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde okulların açılmasın az bir zaman kala "Ne Olacak Bu Projeler?" endişesi başladı. 

 

Milli Eğitim Bakanının geçici görevlendirmelere sıcak bakmadığı ve Öğretmen kadrosunda görev yapan geçici görevlendirme personelin okullarına dönüp derslerine girmesi için yoğun çaba sarf ettiği herkesin malumu. Ayrıca Bakanlık merkez teşkilatında görev yapan görevlendirme öğretmenler ise  Sayın Bakanın inisiyatifi ile uzman ya da memur kadrosunda kendi bakanlığında istihdam ederken başka bakanlıklara geçmelerinin yolunu da açtı.

 

Ar-Gelerle ilgili Bakanlık bir çalışma yapıyor. Bakanlık üst düzey yetkililerinden aldığımız bilgiye göre Milli Eğitim Bakanı Argelerdeki öğretmenleri "Bakanlık Öğretmeni" olarak adlandırdığı bir sistemle çalıştırmayı düşünüyor. Şimdilik kesinleşmediği için ayrıntılarını paylaşamayacağımız bu sistem üzerinde çalışmalar yakında başlayacak. Ar-Ge birimlerinden amacına uygun bir şekilde en iyi şekilde faydalanılması düşünülen yeni sistemde, Ar-Ge ler rehabilite edilmiş ve nitelikli vasıflı kişilerden oluşacak etkin çalışan ve denetlenen bir birim olması planlanıyor.
Yorumlar (3)
bohçacı geldiii 8 yıl önce
inanmakta güçlük çekiyorum. tam yamalı bohça oluyor bu milli eğitim.
Yılların ücretli fedakarı 8 yıl önce
ücretli öğretmenden mi bahsediyor.anlamadım.
Ar-Ge Personeli 8 yıl önce
şaka mı yapıyorsun?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@