Başka Bir Unvana Atanan Öğretmenin Ek Göstergesi

Başka Bir Unvana Atanan Öğretmenin Ek Göstergesi

Devlet memuru olarak “Öğretmen” unvanlı kadrolarda görev yapanlar, kurumları içinde veya başka kurumlarda durumlarına uygun farklı unvanlardaki kadrolara da atanabilmektedirler.

- Öğretmenin başka unvandaki bir kadroya atanması durumunda, atamanın yapıldığı kadronun unvan ve derecesine göre, hakkında uygulanan ek göstergenin; aynı kalması veya düşmesi ya da yükselmesi gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesinde


“… Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf … görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz.” denilmiş olup, bu hüküm ve Kanunun ek gösterge düzenlemelerinden hareketle konuyu üç başlık altında değerlendirebiliriz. Başka bir unvana atanan öğretmenin ek göstergesinin düşmesi hali Öğretmen unvanlı kadroda görev yaparken, başka unvanın ilk 4 derece dışındaki derecelerdeki kadrolarına atananlar, atandıkları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine isabet eden ek göstergelerden yararlanırlar. Yeni görev unvanına ilişkin olarak bu derecelerde ek gösterge yoksa veya öğretmen ek göstergesine göre daha düşükse bile, haklarında yeni göreve ilişkin düşük olan ek göstergeler uygulanacaktır. Bu şekilde ilk 4 derece dışındaki derecelerdeki kadroya atanan öğretmen, zaman içerisinde yeni görevinde ilk dört dereceli kadrolara yükseldiğinde bile, ilk dört dereceli kadrolara doğrudan atanmamış olması nedeniyle, atanmış olduğu unvanın kadro derecesi için belirlenmiş olan ek göstergeden yararlanacaktır. Bu şekilde atananların, yeni görevlerinde öğretmen ek göstergesinden yararlanmaları mümkün olmamaktadır.

Örneğin; kazanılmış hak aylığı bakımından 800 ek göstergeli 6 ncı derece Öğretmen kadrosunda iken, 5 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atananla hakkında bu unvanda uygulanacak ek gösterge, kariyerlerine göre yararlanabilecekleri ek göstergelerden düşük olacaktır. 5 inci derece Şube Müdürü kadrosunda ek göstergeden yararlanamayacak olan bu personel, 1 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atandığında bile hakkında en yüksek 2200 ek gösterge uygulanacaktır. Başka bir unvana atanan öğretmenin ek göstergesinin yükselmesi hali Öğretmen unvanlı kadroda görev yaparken, başka unvanın ilk 4 derece dışındaki derecelerdeki kadrolarına atananlar, atandıkları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine isabet eden ek göstergelerden yararlanırlar. Yeni görev unvanına ilişkin olarak bu derecelerde geçerli olan ek gösterge öğretmen ek göstergesine göre daha yüksek olsa bile, haklarında yeni göreve ilişkin yüksek olan ek göstergeler uygulanacaktır.

Bu şekilde ilk 4 derece dışındaki derecelerdeki kadroya atanan öğretmen, zaman içerisinde yeni görevinde ilk dört dereceli kadrolara yükseldiğinde de, atanmış olduğu unvanın kadro derecesi için belirlenmiş olan ek göstergeden yararlanacaktır. Ayrıca, öğretmen unvanı dışındaki bir unvana ait kadro dereceleri için belirlenmiş olan ek göstergelerin Öğretmenler hakkında ilgili derecelerde uygulanan ek göstergelerden daha yüksek olduğu her durumda, ilgililer hakkında yeni görevlerine ilişkin yüksek olan ek göstergeler uygulanacaktır. Örneğin; Daire Başkanı olarak atanan bir öğretmen hakkında, ilk ataması hangi dereceden yapılmış olursa olsun, 1 inci derece kadroda 3600 ek gösterge uygulanacaktır. Başka bir unvana atanan öğretmenin ek göstergesinin aynı kalması hali Öğretmen unvanlı kadroda görev yaparken, başka unvanın ilk 4 derecesinde bulunan kadrolara atananlar hakkında atandığı derecede uygulanacak ek gösterge, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesi itibariyle Öğretmen olarak yararlanabileceği ek göstergeden düşük olamamaktadır. Yeni görevin kadro derecesinin ek göstergenin düşük olması durumunda, ilgili hakkında kazanılmış hak aylık derecesine isabet eden öğretmen ek göstergesi uygulanır. Örneğin; 5 inci derece kazanılmış hak aylığı ile görev yapan ve 900 ek göstergeden yararlanan Öğretmen, 4 üncü derece Şube Müdürü kadrosuna atandığında, hakkında 4 üncü derece Şube Müdürü kadrosu için geçerli olan 800 ek gösterge yerine, kazanılmış hak aylık derecesi olan 5 inci derecede Öğretmen unvanı için daha yüksek belirlenmiş olan 900 ek göstergenin uygulanmasına devam olunacaktır. Üst derecelere çıkıldıkça da, aynı şekilde yüksek olan ek göstergenin uygulanması yoluna gidilecek, kazanılmış hak aylığı ve kadro bakımından 1 nci derecede olan Şube Müdürü hakkında 2200 yerine 3000 ek gösterge uygulanacaktır.  

memurunyeri.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.