Başörtü nedeniyle öğrencinin sınava alınmadığı iddiası

Başörtü nedeniyle öğrencinin sınava alınmadığı iddiası

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, ''Çocuklarımızın sınav hakkı kullandırılmazsa mağdur olacaklar. Yönetim kurulu kararıyla sınavın aynı birimdeki başka bir hocaya yaptırılması kararı aldık'' dedi. Rektör...

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, ''Çocuklarımızın sınav hakkı kullandırılmazsa mağdur olacaklar. Yönetim kurulu kararıyla sınavın aynı birimdeki başka bir hocaya yaptırılması kararı aldık'' dedi.
Rektör Prof. Dr. Kurtcephe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Aksoy'un dün kendisine Kamu Yönetimi Bölümü birinci sınıf öğrencisi Şeyma Adede'nin başörtülü olduğu gerekçesiyle Toplum Bilimi dersinin final sınavına alınmadığı, bunun üzerine başörtülü öğrencinin sınava alınmamasına tepki gösteren 3 erkek öğrencinin de sınava katılmadığını bildirildiğini söyledi.
Dekan Aksoy ile görüşmesinin ardından gerekli işlemlerin başlatılması için talimat verdiğini belirten Kurtcephe, ''Anayasanın eğitim öğretim hakkının hiç bir gerekçe ile engellenemeyeceği görüşü, gelişmiş hukuk sistemlerinin vazgeçemeyeceği temel bir kuraldır. Hukuk devleti olan Türkiye'de de eğitim öğretim hakkı engellenemez'' dedi.
Yasakçı zihniyetle bir yere varılamayacağını, ancak Türkiye'de maalesef son 30 yılda gençleri eğitim öğretim hakkından mahrum kılacak yasaklar uygulandığını ifade eden Kurtcephe, ''Bu yasaklar ülkeye zarar verdi. Artık bu yasaklar bitsin. Yasakçı zihniyetler tarihe gömülsün'' diye konuştu.
Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır'ın uygulaması nedeniyle öğrencilerin mağdur olmaması yönünde yapacakları uygulamaya dair dekana talimat verdiğini bildiren Kurtcephe, şunları söyledi:
''Bu durumlarda şikayet üzerine konuyu irdelemek amaçlı iki işlem yapıyoruz. Bunlardan birisi idari işlem, ikincisi gerçekten bu olayın telefi edilemez yönü varsa, derhal kişinin hak mağduriyeti yaşamaması için gerekli önlemleri almaktır. Çocuklarımızın sınav hakkı kullandırılmazsa mağdur olacaklar. Yönetim kurulu kararıyla sınavın aynı birimdeki başka bir hocaya yaptırılması kararı aldık. Ancak bu Kayır'ın el çektirilmesi değil, olayın açıklığa kavuşturulması, olayın selameti açısından yapılan bir uygulamadır. Bir taraftan da idari kovuşturmaya ihtiyaç duyuluyor. Bu yapılacak. YÖK Denetleme Kurulunu da konu hakkında bilgilendirdim. Aldığımız kararlarla ilgili yine bilgilendireceğiz.''
Kurtcephe, hiçbir öğrencinin kılık kıyafetinden dolayı kapılardan çevrilmesini arzu etmediklerini vurgulayarak, hiç kimsenin eğitim öğretim hakkından mahrum bırakılmaması gerektiğini söyledi.
Gelişmiş, 21. yüz yılı yaşayan Türkiye'de böyle şeylerin olmasının asla yakışmadığını dile getiren Kurtcephe, ''Ben yasaklardan yana değilim. Yasakların sadece zarar verdiğe inanıyorum. Yasaklarla düşünceyi yok edemezsiniz. Düşünce ancak eğiterek geliştirilir. Eğer insanlar farklı düşünüyorsa bunu diyalog, konuşma yoluyla, eğitim öğretim hakkını kullandırmak yoluyla denemeliler. Bilimsel olan da budur. Elbette insan farklı düşünecektir. Düşüncesinden dolayı birisini itham etmek, onu potansiyel bir suçlu olarak görmek bilimle asla bağdaşmaz'' diye konuştu.
(SFA-HS)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.