banner476

Batman’ın bir köyünde 17 öğrenci işte bu okulda ders görüyor.

Batman’ın bir köyünde 17 öğrenci işte bu okulda ders görüyor.

Meb Personeli 06.11.2012, 11:11 06.11.2012, 11:11
Batman’ın bir köyünde 17 öğrenci işte bu okulda ders görüyor.
  Eğitim  yılında yarıyıl  tatili  yaklaşırken, Batman'ın kırsalında halen ilkel şartlarda eğitim  gören  öğrenciler  var. Sason İlçesi'nin Çağlı Köyü'nün 10 haneli 60 nüfuslu Kuzguncuk mezrasında  ücretli  öğretmen atandığı halde  okul  yokluğundan köylülerin kurduğu çadırda  eğitim  gören 17  öğrenciye , zaman zaman  öğrenci  velileri ders vermek zorunda kalıyor.  Ücretli  öğretmen Yakup Aytemur'un,  okul  binası olmadığı için mezraya uğramadığı belirtildi.

Mezra sakinlerinden Abdusselam Sucu, Murat Sucu ve Nedim Saçı, başta Sason Kaymakamlığı olmak üzere ilçe Milli  Eğitim Müdürlüğü'ne defalarca başvurdukları halde, prefabrik binanın kurulmadığını söyledi. Öğrencilerin  ilkel şartlarda çadırda eğitim gördüğünü belirten  öğrenci  velileri, “21'inci Yüzyılda halimizi görüyorsunuz. Bazı aileler İstanbul 'dan mezraya dönüş yaptı ama burada henüz doğru dürüst bir eğitim yuvası bulunmuyor. Çocuklarımız zor durumda” dedi.

PREFABRİK MALZEMELER BEKLİYOR

Sason Yücebağ beldesindeki Yatılı Bölge ilköğretim okulunda daha önce eğitim-öğretim gören öğrencilerin bir bölümünün 4+4+4 sistemine geçilmesi nedeniyle mezraya gönderildiğini belirten Abdüsselam Sucu şöyle konuştu:

“Mezramızda bu yıl okul yapılacak diye çocuklarımızın kayıtlarını yeni okula yaptık. Fakat iki ayı aşkın süredir okulun prefabrik malzemeleri kurulmayı bekliyor. Çocuklarımızın cahil kalmamaları için okul istiyoruz. Öğretmen olmayınca mezra sakinleri olarak öğrencilere bildiğimiz konularda ders veriyoruz. Fakat yine de öğrenciler öğretmen bekliyor. Müfredat ve tedrisatın olmadığı çadırda çoğu öğrencinin kırtasiyesi de bulunmuyor. Başbakan'a sesleniyoruz, mezramızı bir an önce okula kavuşturun.”

Kaynak : DHA
Yorumlar (2)
... 8 yıl önce
yorum yok siz ögretmen atamamaya dvm edin!
çadır 8 yıl önce
herşey yolunda diyenler egitimde böylemi herşey yolundaaa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@