BDP: 'Kürtçe Seçmeli Değil Eğitim Dili Olmalı'

BDP: 'Kürtçe Seçmeli Değil Eğitim Dili Olmalı'

BDP: 'Kürtçe Seçmeli Değil Eğitim Dili Olmalı'

BDP'li Kaplan: "Sayın Başbakan; siz Türkçeyi seçmeli olarak mı öğrendiniz?"


BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ''Talebimiz; anaokulundan itibaren Kürtçe'nin eğitim dili olmasıdır'' dedi. 


Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Van'da belediye başkanları ve BDP'lilerin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonların ''AK Parti'nin MYK'sında planlandığını'' iddia etti. 


Gelinin noktanın 1990'lı yılları aratmadığını savunan Kaplan, ''Seçilmiş Kürt siyasetçilerinin neredeyse tamamının tutuklu bulunduğu ülkede, Uludere'nin konusunda üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hiç bir ilerleme yok'' dedi. 


8 milletvekilinin tutukluğunun bugün birinci yılını doldurduğunu ifade eden Kaplan, ''Bu, demokrasinin, Meclis'in ayıbıdır, AKP'nin yüz karasıdır'' diye konuştu. 


1 yıldır yürütülen KCK operasyonlarının tamamının yasal, demokratik alana yöneldiğini öne süren Kaplan, şunları söyledi: 


''AKP'li olmak, AKP'ye biat etmek dışında bu ülkede her şey yasak. Bu ahlak dışı saldırı yöntemleriyle AKP, muhalefetten ve kendisinden olmayan yüzde 51'i düşman ilan etmiştir. Şımarıklık, arsızlık, saldırganlık; kin, nefret, ırkçılık söylemi, Başbakan'ın dilinden düşmüyor. 


En son yaptığı açıklamayla cenazelere saygısızlık eden, ailelerine vermede sorun çıkaran AK Parti iktidarı, bu konuda insani, dini, ahlaki, örfi görevi yerine getiren milletvekillerimiz için utanmadan 'morg önünde nöbet tutanlar' diyor. Siz de morg patronu, ölüm tacirisiniz. Ölüm üzerinden iktidarını sürdüren, rant sağlayan, insanlık suçu işleyen, Uludere'nin hala hesabını vermeyen kişilersiniz.'' 


''Kürtçe'nin seçmeli ders olacağı'' haberleriyle ilgili Kaplan, ''Sayın Başbakan; siz Türkçeyi seçmeli olarak mı öğrendiniz- Bu ülkede Türkçe, eğitim alanında nasıl kullanılıyorsa, Kürtçe de aynı şekilde kullanılacak. Bu artık 21. yüzyılın tartışılmayacak evrensel haklarındandır'' dedi. 


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bu konu üzerinde düşünmesi gerektiğini belirten Kaplan, ''Surunu çözmeye dilden başlamamız gerekiyor'' diye konuştu. 


Kaplan, bir soru üzerine, ''Talebimiz, anaokulundan itibaren Kürtçe'nin eğitim dili olmasıdır'' dedi.


gercekgundem 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.