banner476

Bin 500 öğretmenin mağduriyeti maalesef devam ediyor

Ailesinin yanına atanamayan 1500 öğretmenin mağduriyeti devam ediyor.

Meb Personeli 12.02.2013, 11:07 12.02.2013, 11:07
Bin 500 öğretmenin mağduriyeti maalesef devam ediyor
 "Öncelikle Sayın Başbakanımıza, yeni Milli Eğitim Bakanımıza, şubat ayında özür grubu atamalarında emeği geçen herkese özür grubu mağduriyetimiz halen giderilmese de teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliriz. 

Sayın Bakanım; il-ilçe emri uygulaması 2012 ağustos ayı özür grubu atamalarına kadar kullanılan ve özür gruplarında mağduriyeti ortadan kaldıran bir uygulamaydı. Özrün bulunduğu ilde boş kadro bulunmasa da ileride oluşacak ihtiyaçlarda değerlendirilmek için İl MEM kadrosuna atama yapılıyordu ve büyük kısmı da okullarda çeşitli sebeplerden dolayı izinli olan öğretmenlerin (uzun sağlık ve ameliyat sonrası izinler, doğum sonrası sağlık izinleri, ücretsiz izinler, farklı bakanlıklarda geçici görevlendirmeler, yurtdışı görevlendirmeleri gibi) yerlerine bakıyorlardı. Fakat eski bakanımız Ömer DİNÇER’in de belirttiği gibi öğretmen kadrolarının dolmasıyla nakil talep edenlerin sayısının arttığı, il emrindeki öğretmenlerin de çok fazla artacağı endişesiyle il-ilçe emri uygulaması kaldırılmıştır. 

Ağustos atamalarında özellikle sınıf öğretmenliğinde 4+4+4 sistemine geçilmesinin etkisiyle çok büyük mağduriyetler yaşandı. Çok az il dışında hiçbir ile özür grubundan atama yapılamadı. Sonradan bu il sayısı 29’a kadar çıkarılsa da birçok öğretmen yer değiştiremedi. Bazı öğretmenler ücretsiz izin hakkını kullanarak durumu geçiştirecek çözümlere yönelmek zorunda kaldı. Şubat dönemi özür grubu atamasında ise Ağustos’a göre biraz daha iyimser bir portre çıkmıştır. Çoğu ilde özür grubundan kontenjan açılmıştır. Fakat şubat atamaları da şunun altını iyice çizmiştir ki, bazı illere gitmek imkânsız bir hal almıştır. Toplam 1518 öğretmenin ataması yapılamamıştır. İşin kötü yanı bu 1518 öğretmenin çok büyük bir kısmının, bir sonraki sene de ataması yapılabileceğine inancı kalmamıştır. 

Örneğin İstanbul’da özrü bulunan bir öğretmen 2 yıllık hizmet puanıyla gidebilirken, en büyük sıkıntı yaşanan il olan Ankara’ya 7-19 yıllık hizmet puanıyla gidebilecektir. Minimum puan olan 190 puana ulaşabilmek için Hakkâri/Şemdinli’de en az 9 yıl, Bolu/Merkez’de ise en az 19 yıl çalışmak gerekecektir. Başka bir deyişle yeni doğmuş bebeğinden ayrılmış bir ebeveyn ancak çocuğu ortaokula giderken çocuğu ile normal bir aile gibi yaşamaya başlayabilecektir. Hatta bolu gibi batıda bir ildeyse belki askere uğurlayabilir veya üniversiteye yollayabilir. 

Özür durumundan atama isteyen öğretmenler bir yıl fedakârlık yaptılar. Fakat 9-19 yıl fedakârlık yapmalarının istenmeyeceğini düşünüyorum. 

Çözüm yolu olarak en genel ve mağduriyetleri ortadan kaldıracak olan il-ilçe emri uygulaması veya muadili bir uygulamanın yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Olaya hem bakanlık hem de öğretmenler açısından bakarak her iki tarafın da sıkıntıya girmemesini sağlayacak bir çözüm bulunabilir diye düşünüyorum. 

Çözüm önerileri olarak aşağıdaki maddeler değerlendirilebilir: 

Özür grubu atamalarında sadece hizmet puanı değil, sıra ve öncelik sistemine göre atama yapılabilir. Önceki yıllardan atanamamış öğretmenler varsa açılan kontenjanlarda öncelikle bekleyenlerin değerlendirilmesi, geçmiş yıllardan bekleyen öğretmenlerin ataması tamamlandığında o yılın taleplerine bakılması. 

Özür grubu atamalarına başvuran fakat hizmet puanı yetersizliğinden atanamayan her yıl için ilave puan verilmesi. İlave puanın bir iki yılda atanmayı sağlayacak düzeyde olması.(en az 80 puan) 

Özür grubundan atanamayan her öğretmene “memurluk” teklif edilmesi. 

Eskiden il emrindeki öğretmenlerin kullanıldığı zorunlu ihtiyaç hallerinde kullanılmak üzere merkez okullarda veya ilçe MEM’lerde yedek öğretmen kadrolarının açılması. Bu ihtiyaçların ücretli öğretmenlerle karşılanmaması. 

gereğini bilgilerinize saygılarımla arz ederim."

Egitimajansi.com

Yorumlar (13)
kavuşalım 8 yıl önce
bizde kavuşalım artık ağustos ayından beri moralimiz motivasyonumuz çökmüş durumda, hala eşimize kavuşamadık yeter artık ne olur çözün bu sorunu.
il emri gelsin lütfen 8 yıl önce
bizlerde eşlerimize kavuşmak istiyoruz 1500 kişinin mağduriyetini duyurun yeni bir çözüm yolu bularak herkes eşlerine kavuşsun yada ortak bir şehirde öğretmen eşler birleşsin.
hasan 8 yıl önce
il ilçe emri mutlaka getirilmelidir mağduriyetlerin giderilmesi için aileler birbirine kavuşturulmalıdır
alikova 8 yıl önce
10 yıllık sınıf öğretmeniyim şubat 2013 te mersine eş durumundan atama istedim ancak muhtemel 5 okuldan 2 açıldı oraya yerleşen öğretmenlerin puanı 492 ve 313 böyle bir durumda ancak 20 yıl sonra aileme kavuşabilirim bu nasıl bir anlayıştır. bunu nasıl çözmeye planlıyorlar acaba.ne olur şu il emrini açın yapabildiğimiz tek şey oturup dua etmek.
sınıfcı 8 yıl önce
444 ün bedelini biz ödemeyelim sınıfcılar olarak ,agustostan beri eşimizin yanına gidemedik lütfen bizede bir çözüm bulun sayın yetkililer........moral olarak bittik bizi görmezden gelmeyin......................
felsefeci 8 yıl önce
ben de felsefe öğrtm. ankaranın elmadağ ilçesi bile açılmadı.bizim branşlara gelince hizmet puanından kadrodan söz ediliyorr. diğer branşlardan .1 yıllık öğret. ankaraya rahat rahat gidebiliyor.güyada 1. öncelik bize verilmiş.bu mu öncelik ,bu mu hak, ne zamana kadar bekleyecez, umutlarımız tükendi
erdoğan 8 yıl önce
ildışı özür tayininde 10 yıllık öğretmenim, ve ağustosda zorunlu alanını değiş tercihini önüme koyan zihniyete hakkım haram olsun. yıllarımın emeğini çalan zihniyet acaba çokmu verim aldı, 2-3 kuruşun hesabını ekranda yaparlarken binlerce suriyelinin beslenmesine aktarılan paralar düşünülmüyor. ama ülkenin geleceğini şekillendiren elleri olan öğretmenler ayaklar altında ezilsin kime ne.. alanımı istiyorum zorla yollamakla olmaz
gönenli 8 yıl önce
il,ilçe emri gelmezse halimiz harap.11 yıllık öğretmenim.eşimin yanina gidebilmek için alan değiştirdim.2013 şubat atmasında mekezi açmayınca tercih dışı aynı ilde 150 km ilçeye atandım.hergün nasıl gideceksem.şimdi il içine bizi kagul etmiyor.sanki özrümü gidermiş gibi.kırk katır mı kırk satır mı felsefesi bu.allah yardımcımız olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@