Bir Garip Meslek Öğretmenlik

Bir Garip Meslek Öğretmenlik

Bir Garip Meslek Öğretmenlik

 Önüne gelenin eleştirdiği bir meslek haline gelen "kutsal meslek " öğretmenliğin bu hale getirilmesinde sessiz kalan yüzbinlerce öğretmenin payı yok mu sizce? Sendikalar aracılığı ile kutuplara ayrıştırılan ve kendi meslektaşlarına sendikal çekişme yüzünden küfür eden öğretmenlerimizin bir suçu yok mu bu olaylarda... Farklı sendika üyesi öğretmenlerle çay içmeye ve sohbet etmeye bile çekinen ve meslektaşını düşman olarak gören öğretmenlerimiz birazda suç sizlerde değil mi ? Bu mesleğin itibarı ayaklar altına alındı.

Öğretmenlik mesleğinin toplumsal statüsü düşük olduğu bahanesi ile  eğitimden  anlayan anlamayan herkes  eğitim  üzerine ve öğretmenler üzerine proje üretir yorum yapar.  Hatta MEB öğretmenlerimizi İKS ile veli ve öğrencilerin beğenilerine değerlendirilmek  üzere ankete bile açtı.. 

Tamam olsun ama bu iş sadece öğretmenlerle de sınırlı kalmasın.

Neden mi ?


** Trafik  kazalarında şampiyonuz ve Hergün Trafik  kazasından 6 kişi ölüyor. Hergün yüzlerce hırsızlık, gasp , kap kaç ve yaralama var  Polislere Not verdiniz mi ?

**6 Şiddetinde depremde binalar yıkılıyor. Mühendise not verdiniz mi ? (...) Bu binalara izin veren... Belediye imar çalışanlarına not verdiniz mi ? (...)

**At ve domuz eti yiyoruz. Tarım Bakanlığı Personeli, Sağlık Dnetmenleri ve Zabıtaya ne not verirdiniz? (...)

**Kendi kendimizi besleyen 7 ülkeden birisi diye yıllarca övünüp ders kitaplarına yazarken son 10 yılda dışarıdan buğday ve et alıyoruz. Et fiyatları altına endekslendi. Tar-Gel personeline not verdiniz mi ?  (...)

**20 yıldan bu yana doçent ve profesör ünvanını taşıyıp, herhangi bir buluşu olmayan akademisyenlere not versek nasıl olur? (...)

**Bir türlü bitmek bilmeyen terör var. Haydi hep birlikte TSK'ya ve MİT'e not verelim.

** Devlet hastanesi ve özel hastanelere her gittiğimizde aynı film , rontgen ve tahlilleri  bizlerden röntgen ve tomografi dahil bir sürü test ve tahlil isteyen doktorların döner sermaye dertleri için hastaları kobay olarak kullanması , devletin zarara uğratılması noktasında doktorlara not verdiniz mi ? ( ... )

Görevi sırasında denetlenen tek meslek öğretmenliktir. Siz bir doktorun muayene sırasında, avukatın bir dava sırasında, bankacının ödeme yaptığı sırada, hemşirenin iğne yaparken, ebe'nin doğum yaptırırken, polisin ceza keserken, askerin savaşırken denetlendiğini gördünüz mü? Kişiler değil kurumlar denetlenir. Ama ne hikmetse öğretmen ders işlerken denetlenir. Marmara depreminde 50 bin kişi, Van depreminde yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybettiyse denetlenmesi gerekenlerin denetlenmediğinin en büyük göstergesi değil midir bu?

"İşte tatili ve mesaisi herkesçe dile dolanan bir garip meslektir öğretmenlik.

Bu meslek hakkında devlet büyüklerimizin son bir kaç ay içerisinde söylemiş olduğu sözleri hatırlatarak ;

Öğretmen arkadaşlarımıza tavsiyemiz şu noktada olacak...

Lütfen birbirinizi kırmayın...

Siz birbirinize saygı duymaz iseniz başkalarının sizi tenkit etmesi ve aşağılamasına tepki gösteremezsiniz.

İşte devlet büyüklerimizin öğretmenlik mesleği hakkında ki düşünceleri ve bu mesleğe bakış açıları...

Türkiye  ’deki öğretmenler OECD ortalamasının altında çalışıyor…” (Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’in 19 Mart  2012  tarihinde TBMM’nde yaptığı  konuşma  )

Atanamayan öğretmenler kendilerine başka iş baksın. Öğretmen açığımız yok…” (Sayın Ömer Dinçer. Milli Eğitim Bakanı – 29 Kasım 2011 Taraf Gazetesinden Hilal Kaplan’a Yaptığı Açıklamadan)

Öğretmenler fedakarlık yapmak zorunda kalacak!…” (Özür Grubu atamalarına ilişkin verilen bir soruya Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’in cevabı… Şişli Belediyesince ilçede yaptırılan 27 okulun resmi açılış töreni sonrasında 08 
Nisan   2012  )

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Öğretmenlere Haysiyet 
kazandırmaya  çalışıyor!…” (Bülent Arınç. Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü –  Türkiye  toplantıları 3 Aralık 2011)

Doçent 2400 lira, Öğretmen 1800 lira maaş alıyormuş. Ne iş yapıyorlar? Daha ne verelim? Git git gel. Beğenmeyen başka iş yapsın…” (Mustafa Elitaş – AKP Gurup Başkan Vekili – Türk Eğitim Sen heyetinin ziyareti sırasında 06 Aralık 2011)

Okullarında norm fazlası olacak olan sınıf öğretmenleri için : “Yaz ayında iç eğitim verilerek branşlastırılacak. Bunların hepsi planlandı.” (Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin CANİKLİ TV 8 de katıldığı Erkan TANLA Başkent programı -02 Nisan 2012 )

Öğretmenlerde kalite sorunu var!” (Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cemil Öztürk – Milli Eğitim Bakanlığı, Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlıkları. 8 Nisan 2012)

Öğretmenler 1700 Euro Maaş Alıyor ( Öğretmen Yetiştiren Akademisyen )

Öğretmenler 3 ay tatil yapıyor ( Ö.DİNÇER )

Üniversiteler 30 yıldır iyi öğretmen yetiştirmiyor…” (Ziya Selçuk. Talim Terbiye Kurulu eski başkanı – 15 Aralık 2011-Haberturk.com)

Öğretmenleri 2014 yılından itibaren beş yılda bir sınava tabi tutmayı düşünüyoruz…” (Ömer Balıbey-MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü-Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve Avrupa Meslek Yüksekokulu işbirliğinde “2023 Perspektifinde Kurumdan Uygulamaya Okul Öncesi Eğitimi Uluslararası Sempozyumu”nun ilk ayağı açılış konuşması 24 Mart 2012)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.