banner476

Birinci sınıfların şubelere göre dağılımında ortalık Çarşamba pazarı gibi…

“Bir kısım okullarda yaş gruplarına göre şubeler oluşturulurken, bazı okullarda ise farklı farklı yöntem belirlendi. Bazı okullar ise talimatların aksine keyfiyete göre birinci sınıf şubelerini oluşturdu. İl/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ise daha önemli işleri var!”

Meb Personeli 10.09.2012, 14:36 10.09.2012, 14:36
Birinci sınıfların şubelere göre dağılımında ortalık Çarşamba pazarı gibi…

 Yurdumuzda 1milyon 600 bin öğrenci birinci sınıfa başladı. Bu öğrencilerin 500 bin kadarını 66 aylık çocukların oluşturduğunu, Sayın Bakanımız açıkladı. Sayın Bakan açıklamasında öğrenci sayıları, şube sayıları, dersliklere göre dağılımın yaş grupları esasına göre yapılması talimatını verdi. Öğrencilerin sınıf ve şubelere göre dağılımı hususunda esneklik sağlandı. Birçok pedagog yaş grupları konusunda hem fikir olmasına rağmen, öğrenci sayısı müsait olan okullar yöneticilerin inisiyatifine kaldı. 60-66 aylık öğrenciler sınıflara eşit dağıtılıyor. Bunun altında yatan mantık ise 1.sınıfı okutacak öğretmenlerin bu öğrencilerin yükünü eşit paylaşmaları fikrinden kaynaklanmaktadır. Her şubeye birkaç tane 60-66,  birkaç tane 70-76 aylık çocuklar dağılımı yapılarak sınıflar oluşturuluyor. Sayın Bakan’ın açıklamasına rağmen taşrada okul yönetimleri istedikleri gibi şubeleri oluştururken, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri bu hususta inisiyatifi tamamen okul yönetimlerine bırakmış durumda! Bazı illerde okullar sınıfları yönetici ve öğretmenlerin talepleri doğrultusunda düzenlemektedir.

Bu hususta Sayın Bakanın açıklaması;

“Şimdi ben şunu söyleyeyim: Önceki yıllarda bir sınıfta kaç aylık çocuğun birbirinden farklı aylar olmak üzere sınıfta oturduğuna dair hiçbir bilgisi var mı acaba arkadaşlarımızın? Geçen yıl 68 aylık bir çocuğumuzla, 84 aylık bir çocuğumuz aynı sınıftaydı. Aşağı yukarı 1,5 yaşa tekabül eder bu. Bu yapılan eleştiri aslında Türkiye’de şimdiye kadar yapılmamış ve yapılmakta olan bir hadiseyle alakalı değil. Bu yıl biz belki önceki yıla göre eğitim sisteminin bu zamana kadar ki yaptığı uygulamalara göre mukayese edildiğinde yaş itibariyle daha uygun bir düzenlemeyi başarmış olacağız. Bir kere her şeyden önce 66 aylık çocuğumuzu aldıktan sonra şayet öğrenci sayımız fazlaysa sınıfları böleceğiz ve yaşa göre bölmeye başlayacağız. Dolayısıyla…

SUNUCU- Bunu ne zaman yapacaksınız?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Bu yıl yapıyoruz onların hepsini. 68 ila 84 aylık çocuklar aynı sınıfta olmayacaklar belki. Bu sene 66 ila 76 ay arası belki aynı sınıfta olacak, 72 ila 84 ay arası aynı sınıfta olarak daha dar aralıklarda çocuklar sınıflarda olma şansını yakalayacaklar.”


Yorumlar (1)
derya 8 yıl önce
il içi sırlar perşembe günü işletilecekmiş

Gelişmelerden Haberdar Olun

@