BU ÇİZELGEYE BU NORM YETMEZ

BU ÇİZELGEYE BU NORM YETMEZ

BU ÇİZELGEYE BU NORM YETMEZ!

Okul Yöneticileri Dayanışma Derneği olarak Talim Terbiye Kurulunun haftalık ders çizelgesi kararını incelediğimizde tam da istediğimiz gibi bir çizelge ile karşılaştık. Gerçekten güzel bir çizelge ancak uygulanabilirliği tehlikede. Çünkü;
1- 21 saat derse girme zorunluluğu olan branş öğretmeni istemezse 22 ders saati verilemez. 

2- Haftalık 56 saat ders yükü birden artmıştır İkinci kademede 6-7-8 ler normalde 90 saat olan haftalık ders saati şimdiki hali ile 146 saate çıkarılmıştır.
3- Bu çizelgeye ders programı oturtulabilir mi? İkili öğrenim yapan okullarda programları işletmek mümkün görünmemektedir. 
4- Bu sistem ikili öğretim yapan okullarda uygulanması mümkün değildir. Okulların normal eğitime dönmesi gerekir ancak bazı okulların bina sorunu nedeniyle de bu mümkün görünmemektedir.
5- İlkokullardaki İngilizce derslerini kimin okutacağı dikkatle belirlenmelidir.
6- Sınıf Rehber öğretmenliği ve Sosyal etkinlikler ile ilgili mevzuat yeniden düzenlenmelidir.
7- Her ilköğretim okulunda şube sayısınca norm fazlası olan sınıf öğretmenlerinin görev alanları belirlenmelidir. 
…..
 
Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 eğitim sistemini uygulanmaz bir hal aldırmak istemiyorsa tez elden çare aramalıdır. En azından keskin çizgilerle ifade edilen “Orta okul ile ilk okul öğrencileri birbirlerini aynı okulda görmeyecek, gerekirse bahçeleri duvarla böleceğiz” kararlılığını yumuşatmalıdır ya da ikili öğretim yapan okulların öğretmenleri ve öğrencileri uygun okullara taşınmalıdır. Uygulanamayacağını görüyoruz tedbir istiyoruz sorumluluk bize yıkılmamalıdır. Yapamıyorsan ayrılırsın bu işin çaresi olamaz.
 
OY-DER
Okul Yöneticileri Dayanışma Derneği 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum