banner476

Bu okulda artık zil çalmıyor, öğrenciler derse ışıkla girip çıkıyor

Bursa’nın Karacabey ilçesi Sadık Yılmaz Ticaret Meslek Lisesi’nde, gürültü kirliliğine sebep olan zil kaldırılarak ışıklı sisteme geçildi

Meb Personeli 21.02.2013, 12:29 21.02.2013, 12:29
Bu okulda artık zil çalmıyor, öğrenciler derse ışıkla girip çıkıyor
 Bursa’nın Karacabey ilçesi Sadık Yılmaz Ticaret Meslek Lisesi’nde, gürültü kirliliğine sebep olan zil kaldırılarak ışıklı sisteme geçildi. Uygulama hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından benimsendi.
'Eğitimde Zaman Yönetimi ve Zilsiz Okul Projesi' kapsamında Bursa’nın Karacabey ilçesi Sadık Yılmaz Ticaret Meslek Lisesi’nde zil kaldırılarak ders giriş-çıkışlarında ‘Işıklı Otokontrol Sistemi’ uygulanmaya başlandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin’in ziyaret ettiği okulda sistem hakkında bilgi veren okul müdürü Ahmet Türk, “Öğrencilerimizde sorumluluk bilinci oluşturmak, otokontrol ve öz disiplini geliştirmek, okullarımız ve çevresinde okul zillerinden kaynaklı ses ve gürültü kirliliğini önlemek amacıyla böyle bir proje başlattık. Başlangıçta öğrencilerin uyumu konusunda tereddüt yaşadık, ancak sisteme kısa sürede alıştılar. İlerleyen zamanlarda ışık sisteminin de kaldırılarak tamamen öğrenciye odaklı yüksek okul ve üniversitelerde olduğu gibi bir sistem oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Türk, öğrencilere dersin zamanla sınırlı olmadığı bilincini aşılamanın yanı sıra okullar bölgesinde ses kirliliğini de ortadan kaldırmayı hedeflediklerini vurguladı. Sistem sayesinde öğrencilerin zile koşullanmayarak kendi bilinciyle derse girmeye başlayacağını anlatan Türk, pilot uygulamayı beğenen birçok okuldan talep geldiğini ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin de öğretmen ve öğrencilerin sisteme kısa sürede alıştığını görmenin memnuniyetini yaşadığını söyledi. Dingin, uygulamanın yayılması yönünde çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Led ışıklı sistemde yeşilde dersten çıkılıyor, sarıda hazırlık, kırmızıda ise ders başı yapılıyor. Işık sistemi bahçenin değişik noktaları yanı sıra koridorlar, öğretmen odası ve sınıflarda bulunuyor.

cİHAN
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@