Bütün Sendikaların Ortak İsteği! Dinçer İstifa!

Bütün Sendikaların Ortak İsteği! Dinçer İstifa!

Edirne de eğitim alanında faaliyet gösteren sendikalar Türk Eğitim-Sen Eğitim-Sen Eğitim Bir-sen ve Eğitim-İş şubeleri bu gün saat 12.30 da üyeleri ile beraber PTT önündebir araya gelerek son günlerde yaşanan Eğitim Çalışanlarına karşı yapılan şiddeti ve buna kayısız kalan Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER i yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Edirne Eğitim İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen ve Eğitim Sen Şubeleri öğretmenlere uygulanan şiddetle ilgili ortak bir basın açıklaması yayınladılar.

  ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

Öğretmenlerimize yönelik saldırılar son günlerde hız kazanmıştır. Hemen her gün öğretmenlere yönelik şiddet ile ilgili haberler basına yansımaktadır. Öğrencilerin, velilerin fiziki ve sözlü saldırılarına uğrayan öğretmenlerimiz can güvenliğinden yoksun olarak görevlerini yapmaktadır. Eli bıçaklı öğrenciler, eli sopalı veliler okullarda terör estirmekte, öğretmenlerimizin can güvenliğini tehdit etmektedir.

Kütahya’da bir öğretmenimizin öğrencisi tarafından bıçakla yaralanması, İstanbul Esenyurt’ta bir öğretmenimizin öğrencisi tarafından diğer öğrencilerin gözü önünde bıçaklı saldırıya uğraması, Sakarya’da bir velinin öğretmeni tekme ve yumruklarla dövmesi öğretmenlere yönelik saldırıların hız kazandığını gözler önüne sermektedir. 

( VEKİLİME KIYAK ÖĞRETMENE DAYAK) 

Öğrenci ve velilerin öğretmenlere uyguladığı şiddete karşı Milli Eğitim Bakanlığı’nın üç maymunu oynaması biz eğitimcilerde büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Öğretmenler Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den kendilerine sahip çıkmasını ve öğretmenlere yönelik şiddete karşı önlem almasını beklemektedir. Ancak Bakan Dinçer’in öğretmenlere yapılan saldırılar karşısında sessiz kalması, ‘Bakan Dinçer kimin Bakanı?’ sorusu akıllara getirmektedir.

Şu anda karşımızda öğretmenlere yapılan şiddete karşı kılını bile kıpırdatmayan bir Milli Eğitim Bakanı bulunmaktadır. Bu durum eğitim camiası için büyük bir felakettir.

Öğretmenlerin çalışma saatleri konusunda yanlış bilgiler vererek, kamuoyunu yanıltan, açıklamalarıyla öğretmenleri rencide eden, onların haklarını korumak yerine, haklarını tırpanlayan Bakan Dinçer’in bugüne kadar sergilediği öğretmen düşmanı tutum daha ne kadar sürecek? 

Bu durum karşısında protestoya gerek yok diyerek duyarsız kalan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer öğretmenlere yönelik şiddete karşı ne zaman harekete geçecek?

( DİNÇER İSTİFA )

Öğrenci ve velilerin öğretmenlere yönelik uyguladığı şiddet dalga dalga yayılırken, Bakan daha ne kadar seyredecek? Sayın Dinçer eğitim çalışanlarına sahip çıktığını, onları önemsediğini ne zaman gösterecek? 

Öğretmenlere yönelik şiddetin sorumluları Milli Eğitim Bakanlığı’nı yönetenlerdir. O koltukları işgal edenler öğretmenleri etkisizleştirerek, yetkisizleştirerek, değersizleştirerek bugünkü tablonun ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.

Öğretmenlerin öğrenci üzerindeki etkisi çok azaltılmıştır. Öğretmenler okulda neredeyse etkisiz ve yetkisiz hale getirilmiştir. Okullarda disiplin yönetmelikleri çok yetersizdir. Milli Eğitim Bakanlığı ödenek ayırmadığından okullarda alınan güvenlik önlemleri yetersizdir. Okullarımızın büyük bölümünde hiçbir güvenlik önlemi yoktur. Okullarda rehberlik hizmetleri yetersizdir. Rehber öğretmeni bulunan okul sayısı çok azdır.

( ÖĞRETENLER İŞSİZ OKULLAR ÖĞRETMENSİZ )

Tüm bu hususlar ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Çünkü bir öğretmenin bile okulda kendisini güvende hissetmemesi önemli bir sorundur. Bu sorunu sahiplenmeyenlerin o koltuklarda işi yoktur. 

Eğitim çalışanları olarak istiyoruz ki

OKULLAR GÜVENLİ ALANLAR OLMALI, ÖĞRETMENLERİMİZİN CAN GÜVENLİĞİ MUTLAKA SAĞLANMALIDIR. 

ÖĞRETMENLERE, OKUL İDARECİLERİNE, EĞİTİM ÇALIŞANLARINA UYGULANAN ŞİDDETİN BİR AN ÖNCE DURDURULMASI İÇİN GEREKLİ TÜM TEDBİRLER ALINMALIDIR. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİ VE EĞİTİM ÇALIŞANLARINI SAHİPLENEN, ONLARI KORUYUP, KOLLAYAN BİR BAKANLIK HALİNE GELMELİDİR.

Unutulmamalıdır ki; öğretmenlerimiz şiddete maruz kaldıkça, itibarsızlaştırıldıkça, hor görüldükçe, bu ülkenin aydınlık yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır.

Öğrencilerini kendi çocuğu gibi görerek, onlar için titizlenen, onlara sahip çıkan, öğrencilerine bir şeyler öğretmenin umudunu taşıyan, bu mesleğe gönülden bağlı olan öğretmenlerimize yapılan saldırılar son bulmalıdır. Ülkemizin kilometre taşı olan eğitimcilerimiz baş tacı edilmelidir. Eğitimciler için gün kenetlenme günüdür. Bu vesileyle öğretmenlerimize yapılan şiddet olaylarını bir kez daha kınıyor, şiddete uğrayan tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen, Eğitim-İş Edirne Şubeleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum