CHP'nin Sınavsız Üniversiteye Giriş Formülü...

CHP'nin Sınavsız Üniversiteye Giriş Formülü...

CHP'nin Sınavsız Üniversiteye Giriş Formülü

CHP son dönemdeki girişimlerine bir yenisini daha ekledi. Bu seferki girişim gerçekten ülke eğitimi için çok faydalı bir girişim. Hazırlanan bu raporda; ‘Akil Adamlar’ gibi ne olduğu fazla anlaşılamayan bir öneri değil.


Bu rapor, üniversite sınavlarının kaldırılmasına yönelik! Detaylı bir inceleme ve öneri!


İşte; Muharrem İnce'nin hazırladığı sınavsız üniversite için öneriler:


LİSANS ÖN HAZIRLIK OKULLARI


1.Lisans Ön Hazırlık Okullarının Temel Özellikleri


* Üniversitelerin bünyesinde kurulur. Bütün il ve ilçe merkezlerinde ihtiyacı karşılayacak biçimde okul ve şubeler açılabilir.


* Bu okulların amacı, üniversitelerin lisans programlarına alınacak öğrencileri, lisans programlarına geçiş sınavları için hazırlamaktır.


* Lisans Ön Hazırlık Okullarının eğitim- öğretim süresi bir yıldır


* Her hangi bir orta öğretim kurumundan mezun olmuş ve sadece üniversitelerin 4 yıllık lisans ve daha uzun süreli eğitim veren fakülte ve yüksek okullarının ilgili bölümlerinde eğitim-öğretimlerine devam etmek isteyenler istedikleri ilde kayıt yaptırabilir ve bu okulun hizmetlerinden yararlanabilir.


* Bu okullarda eğitim, lisans programlarına kayıt için bugün kabul edilen Sayısal, Sözel, Eşit ağırlık ve Yabancı dil alanlarıyla ilgili lise derslerinin sınava hazırlık biçiminde tekrarından oluşur. Ayrıca bu derslere ilave olarak öğrencilerin Türkçeyi kullanma ve kendilerini ifade etmelerine dönük çeşitli sosyal etkinliklerden ibarettir.


* Eğer öğrencilerin girecekleri lisans programları bu okula kayıt aşamasında belirlenir ve geçiş sınavı bu programların her biri için ayrı ayrı yapılır ise aday öğrencilere kayıt yapacakları programın temel becerilerini içeren ilave ders ya da dersler konabilir ve geçiş sınavlarında aday öğrencilere bu derslerden de sorular sorulur.


* Lisans Ön Hazırlık Okulları, hazırlık ders programlarının yürütülmesinde üniversitelerin kendi imkanlarından yararlanabileceği gibi önceden belirlenmiş koşullara sahip MEB'na bağlı ortaöğretim kurumlarından, onların personelinden ve özel öğretim kurumları olan dershanelerden yararlanabilir.


* Bu okullara kayıt yaptıran öğrencilere, hazırlık öğrenimlerini gündüz, gece ve hafta sonu örgün eğitim biçiminde sürdürme gibi seçeneklerin yanında açık öğretim, interaktif eğitim yada sadece sınava katılmak biçiminde seçenekler de sunulur ve bunların maliyetine göre bir ücret alınır. Ekonomik durumunun iyi olmadığını belgeleyenlerden her hangi bir ücret alınmaz. Üniversiteler, belediyeler, çeşitli sivil toplum kuruluşları, bu okula kayıt yaptırmış öğrencilere burs verebilir veya tercih edilen hizmet türüne göre öğrencinin ücretini karşılayabilirler. Ücretlerin belirlenmesinde Açık Öğretim Fakültesinin ücretlendirme yönteminden yararlanılır.


* Lisans Ön Hazırlık Okuluna kayıt yaptıran öğrencilerin bilgileri ÖSYM'de toplanır ve orada değerlendirilir.


* Bir hazırlık eğitimi döneminde en az bir ya da en fazla bugünkü biçimde dört sınav yapılır ve şu anda uygulanan sistemde olduğu gibi lisans programlarına öğrenciler, aldıkları başarı puanına göre kayıt yaptırma hakkını kazanır.


* Bir lisans programını kazandığı halde bu programa kayıt yaptırmayanlar, lisans programına giriş hakkını yeniden elde edebilmek için aynı yıl tekrar kaydını yenilemek durumundadır. Kayıt yaptırdıkları dönemde bir lisans programını kazanamayan aday öğrenciler için kayıt yenileme süresi iki yıldır. Bu okullardan mezuniyet, lisans programlarına kayıt için yapılan merkezi sınavı kazanmakla mümkündür. Bunun dışında adaylar, yukarıda belirtilen koşullar içinde kayıtlarını yenilerler.


* Eğer aday öğrencilere girecekleri lisans programını kayıt yaparken tercih etmeleri gibi bir karar alınırsa yada böyle bir uygulama yoluna gidilirse lisans programları ortak özelliklerine göre gruplandırılır ve sınavlar, bu programların hazırlık derslerinin içeriğine göre her bir program için en az bir, en fazla dört sınav olarak yapılır.


2. Lisans Ön Hazırlık Okullarıyla Neler Değişecek?


* Yukarıda sıralanan ilkeler doğrultusunda lise son sınıfta merkezi sınava girilmesi ortadan kalkmaktadır. Ancak sınavsız öğrenci alan meslek yüksek okullarına kayıt yaptırmak devam edecek. Açık Öğretim Fakültesi için ise bu okula kayıt yaptırmak zorunludur. Aynı durum, eğer devletlerarası bir anlaşma kapsamında ülkemize gelmemişse yabancı öğrenciler için de geçerli olacaktır. Onlarda Ön Hazırlık Okuluna kayıt yaptırmak durumundadır.


* Lisans Ön Hazırlık Okullarının uygulamaya geçirilmesiyle merkezi sınav nedeniyle orta öğretime yansıyan olumsuzlukların önemli bir bölümü ortadan kalkacak, lise eğitimi ilgili mevzuatta belirtilen amaçlar doğrultusunda merkezi sınav baskısından uzak biçimde yapılabilecek.


* Öğrenci aileleri orta öğretim boyunca sınav nedeniyle karşılaştıkları ekonomik zorluklardan kurtulacaktır. Bugün ortalama öğrenci başına 1,800 YTL olarak ödenen sınav hazırlık ücreti 500 YTL seviyesine inebilecektir. Ücretlendirmede Açık Öğretim Fakültesinin örnek alınmasını öneriyoruz.


* Bugüne kadar eğitimin niteliği ve niceliğine katkısı tartışmalı olan sınav hazırlık harcamalarını daha verimli kullanmanın yolunu açmış oluyoruz. Böylece üniversitelerimize yeni bir gelir kaynağı, ayrıca çok sayıda öğretmenimiz için yeni ve güvenilir bir iş alanı yaratmış oluyoruz.


* Bugüne kadar getirilen önerilerin tümünde dershanelerin kaldırılması ön görülmekte idi. Biz, doğrudan kaldırma yoluna gitmeyerek, burada çalışan 50 bin öğretmen ve diğer personeliyle 140 bin kişiyi sokağa atmıyoruz. Bizim önerimizde dershaneler kendilerinde aranan koşullara sahip iseler Lisans Ön Hazırlık okullarının şubesi yada anfisi olarak ilgili üniversite adına hizmet vermeye devam edecektir. Üniversitelerin kendilerinden talep ettiklerini yerine getirmeyen dershaneler, hiçbir biçimde üniversiteye hazırlık kursu açamayacak. Hizmet satın alınan birimlerde denetim ve gözetimi, ilgili üniversite yapacak. Bizim önerimizin en önemli ayağı, orta öğretimi kurtarmak ise ikinci önemli ayağı bu sektörün yarattığı imkânı yok etmemektir. Örneğin Lisans Ön Hazırlık Okullarının kadrosu büyük ölçüde dershane öğretmenlerinden oluşacak, onlar, yaptıkları sözleşme karşılığında ücret alabilecek ve iş güvencesine kavuşabilecekler. Üniversiteye girişte uzmanlaşmış dershanelerin imkânlarının yeterli olmadığı durumlarda Lisans Ön Hazırlık Okulları; MEB'na bağlı orta öğretim kurumlarını, öğrenim saatleri dışında kullanabilir, bu okulların belirlenen niteliklere sahip kadrosundan yararlanabilir.


* Üniversiteye hazırlık kursları adıyla öğrenicilerin kimi yasa dışı ve gerici yapılanmalar yoluyla istismar edilmeleri önemli ölçüde ortadan kalkacaktır. Cemaat dershanesi vb faaliyetler son bulacaktır.


* Öğrencilerin daha doğru tercih yapmalarının zemini yaratılmış olacak. Her öğrenciye daha aktif rehberlik hizmeti verilebilecek. Sık sık dile getirilen "aslında istediğim bölüm bu değildi, boşta kalmamak için bu bölümü seçtim" görüşünün gerekçeleri ortadan kalkmış olacak.


* Önerimizin kabulü durumunda lise öğretimi üç yıla indirilir.


3. Lisans Ön Hazırlık Okullarının Yapısı


* Lisans Ön Hazırlık Okulları bağlı bulunduğu üniversitenin adını taşır.


* Bir müdür, iki müdür yardımcısı ve idari ve yatırım hizmetlerinin yanında ilgili alanların her biri için birer şubeden oluşur. Şube elemanları, ilgili alanların kapsadığı derslerin öğretmenlerinden oluşur. Öğretmenler, ders verme, eğitim materyali üretme ve rehberlik hizmetlerini yerine getirirler.


* Hizmet verilen birimler, yerleşim birimlerinin ve hizmet verildiği yerin yapısına göre şube yada şubeye bağlı anfi isimlerini alır.


4. Lisans Ön Hazırlık Okullarının Kurulması İçin Öncelikle Yapılması Gerekenler


* Lisans Ön Hazırlık Okullarının kurulması için gerekli zaman iki yıl olarak planlanmıştır.


* Bunun, ilk bir yılında gerekli fizibilite çalışmaları yapılır. Hangi birimlerden nasıl yararlanılacağı ortaya konulur. Maliyet analizi yapılır. Hukuki altyapı oluşturulur. Nerelerde faaliyet yapılacağı belirlenir.


* İkinci yılda ise bu okulların vereceği hizmetler için gerekli hazırlıklar yapılır. Okulun personeli belirlenir. Gerekli fiziki donanım ihtiyacı karşılanır. Eğitim materyalleri ve araçları kullanıma hazır hale getirilir.


Aslında bu öneri iktidar partisine bir yol göstermedir. Bu öneride küçük değişiklikler yaparak hayata geçirebilirler. 

MİLLİYET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.