banner476

Dershanelere Yumuşak Kapatma

Dershanelere Yumuşak Kapatma modeli...

Meb Personeli 05.11.2012, 16:10 05.11.2012, 16:10
Dershanelere Yumuşak Kapatma

Eğitim sistemimizin doğurup büyüttüğü ve dev bir sektör haline dönüştürdüğü dershanelerin kapatılması konusu tartışılmaya devam ediliyor. Başbakanımızın talimatıyla dershanelerin kapatılması kesinleşti. Dershaneciler ise varoluşlarının bir ihtiyaçtan kaynaklandığı ve sisteme katkılarının olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanıyla bir görüşme yaptılar.

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin kapatılmasına ilişkin bir çalışma yapıyor. Dershanelere gönderilen anket bu çalışma kapsamında yer alan bir uygulamaydı. Çalışma, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, İzleme ve Denetim Koordinasyon Grup Başkanlığınca yürütülüyor.

Bakanlığın dershaneleri kapatma çalışmasında görmesi gereken bazı gerçekler var.

Dershane sektörü okullardaki eğitim kalitemizin yeterli olmamasından ortaya çıkmıştır.

Bu sektörde binlerce çalışan vardır.Dershanelerin kapatılması okullardaki eğitim kalitesini artırmaz.

Dershanelerin kapatılması konusunda eğitim camiasındaki ortak kanaat; okullardaki eğitim kalitesiniartırdığımız zaman dershanelere ihtiyaç duyulmayacağı ve sektörün kendiliğinden yok olacağıdır. Biz de bu yöndeki kanaatimizi konu gündeme geldiğinde kamuoyuyla paylaşmıştık.

Okullardaki eğitim kalitesini artırmadan dershaneleri yasa zoruyla kapatmak istenilen sonuçları doğurmaz. Dershaneler levhalarını değiştirip “etüt merkezi” olarak çalışmaya devam ederler. O da kapatılırsa özel derslere yönelirler. Burada kesin çözüm dershanelere ihtiyaç duyulmasının önüne geçilmesidir.Dershanelerin olmaması gerektiği düşüncesini sonuna kadar destekliyoruz. Ancak dershaneleri apar-topar kapatarak gerek işletmecileri gerekse onbinlerce sektör çalışanını mağdur etmek doğru olmaz. Dershanelere okula dönüşmeleri veya kendilerine yeni bir yol çizebilmeleri için en azından 3 yıllık süre tanınmalıdır. Bu süre zarfında özellikle ortaokul ve liselerde gerek altyapı gerekse eğitim kadrosu açısından eğitim kalitesi artırılarak dershanelere ihtiyaç azaltılmalıdır.

Çalışmayı yürüten Genel Müdürlüğümüzün, bütün etkenleri ve sonuçları dikkate alarak süreci doğru şekilde yürüteceğine inancımız tamdır. Eğitim müfettişleri olarak kendilerine her zaman destek olmaya hazırız.

Doğan Ceylan

Müfettişler Derneği Başkanı

Yorumlar (1)
volkan acar 8 yıl önce
görüşünüze hic bir sekülde katılmıyorum pekı bu dersanelerın calıstırdıkları ögretmenlere verdıklerı maas ne kadar? 5 yıldır ögretmenım alanımda yukseklısans yaptım.bulunduğum ildeki en iyi ögretmenlerden birisiyim ve aldıgım maas 1300 ve haftada 30 saat sınıf dersi 35 saatte bireysele giriyorum.siz dersanecilerin yani sermaya sahiplerinin yanında olmaya devam edin sömürülen bizler oluyoruz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@