banner476

Din Kültürü Öğretmenleri Yönetici Olmak İstiyor

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, yönetmelikte kadroya yer verilmediği için İmam Hatip Liseleri'nde yönetici olamıyor. Öğretmenler şimdi bu mahrumiyetin düzeltilmesini istiyor.

Meb Personeli 25.06.2014, 09:07 25.06.2014, 09:09
Din Kültürü Öğretmenleri Yönetici Olmak İstiyor
 Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle birlikte öğretmenlere kurum içinde kendi branşları olduğu sürece öğretim hizmeti dışında çalışabilme hakkı tanındı. Ancak bu haktan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri imam hatip liselerinde yararlanamıyor. Çünkü din kültürü öğretmenlerinin bu liselerde norm kadrosu bulunmuyor. Yani din kültürü öğretmenleri bu liselerde belirtilen kadrolarda ders veremediği için yöneticilik de yapamaz hale geldi. 
Aslında bakanlığın yönetmelikteki maddeler üzerindeki kelimelerde yapacağı küçük bir değişiklikle sorunlar çözülebilecekken yanlış kelime seçiminden doğan bir mahrumiyet söz konusu oldu. Yönetmeliğin ilgili maddesinin düzenlenmesiyle birlikte din kültürü öğretmenleri de imam hatip liselerinde yönetici olarak atanabilir. 

Bilindiği üzere bakanlığın atadığı okul müdürlerine bakacak olursak büyük bir çoğunluğun din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri olduğunu fark ediyoruz. Ancak bu öğretmenler ilkokul ve pek çok lise türünde kadrosu bulunduğu için yöneticilik yaparken imam hatip liselerinde yöneticilik yapamıyor. Bakanlığın bu sorun karşısında ilgili olacağına inanıyoruz. 
Yorumlar (22)
öğretmen yok ki 6 yıl önce
din kültürü öğretmenlerinin tamamı zaten yönetici olduğundan ve geçiş önceliği bulunduğundan dolayı içler acısı ki okullarda din kültürü derslerini okutacak öğretmen yok.bu derslere imam hatip ortaokulları da dahil olmak üzere başka branşlar giriyor.
YUSUF 6 yıl önce
ben ilahiyat mezunuyum branşim din kült ve ah bilğisi ,imam hatipteki meslekçiler de ilahiyat mezunu ne farkımız var?maaaş karşılığı okutacağımız derslerde tıpa tıp aynı,bakanlığın bı konuyu hemen çözmesi lazım.
DİN KÜLTÜRÜ 6 yıl önce
soruyorum acaba ülkemizde atanamayan bu kadar öğretmen varken atayacak din kültürü öğretmeni bulunamıyor allahın sevgili kulları din kültürü öğretmenleri gökten zembille indiler çok çok gereksiz branş
Amed 6 yıl önce
atanamayan bu kadar öğretmenin olması din kültürü öğretmenlerinin mi suçu? i̇ngilizce öğretmeni din kültüründen daha çok atandı ama kimse onlara tek laf söylemedi. çok merak ediyorum din kültürü gereksizse senin çok gerekli branşın ne acaba.
vicdan 6 yıl önce
olabilir tabiki gayet normal yakında imamları da okul yöneticisi olarak atasalar şaşmam
adalet 6 yıl önce
aslında bunlara her yere yönetici olma yolu açılmalıdır.diğer branşların ne ehemmiyeti var.yazık......
özgür 6 yıl önce
hayrettt, hala yönetici olarak atanacak din kültürü öğretmeni kaldı mı ki meb de yahu... yiyin efendiler, aksırıncaya, tıksırıncaya kadar...
vicdanki ne vicdan 6 yıl önce
bu yıl ve öncki yıllarda her zaman dikabtan fazla atanan branşlar var ama iş din diyanete geldi mi azınlık durumundaymışız gibi muamele göstermeye çalışanlar var. azınlık durumunda olacak olan birileri varsa sizlersiniz. çünkü mu vatan allah din iman denerek kurtarıldı. yok efendim başörtüüs takacaksan irana git ulan sen de oranı buranı açacak rusyaya bir zahmet...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@